Bakterie Listeria, E.coli "uwielbiają" kuchnie. Te 8 rad od restauratorów to broń do walki z nimi

Bakterie w kuchni mogą wywołać m.in. bolesne dolegliwości żołądkowo-jelitowe
Bakterie w kuchni mogą wywołać m.in. bolesne dolegliwości żołądkowo-jelitowe Fot. pixabay.com/laterjay
Wilgoć, ciepło i resztki jedzenia sprawiają, że bakterie i grzyby po prostu kochają kuchnie. Co ciekawe, nawet w zadbanej kuchni mogą pojawić się mikroby groźne dla zdrowia, zwłaszcza dzieci. Chcąc z nimi skutecznie walczyć warto podejrzeć, jak robią to na co dzień restauratorzy. Poznaj 8 reguł czystej i zdrowej kuchni, które możesz zastosować w domu.


Kuchnia to obok toalety miejsce, w którym żyje najwięcej mikroorganizmów. I chociaż większość z nich jest niegroźna dla zdrowia, to mogą pojawić się też groźne mikroby – bakterie Listeria, E.coli lub bakterie z grupy Salomonella enterica, powodujące m.in. bolesne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Paradoksalnie dotyczy to także kuchni, które są regularnie sprzątane.

Profesjonalni kucharze mają obsesję na punkcie czystości w kuchni, dlatego w walce z kuchennymi bakteriami pomóc mogą nam sposoby podejrzane w restauracjach. Co warto zastosować w domu?

1. Nie myj, a dezynfekuj
Kuchnia to raj dla bakterii, które mogą działać chorobotwórczo. Dlatego należy dezynfekować wszelkie najbardziej narażone na obecność mikrobów powierzchnie np. zlew, blaty kuchenne, stoły, deski do krojenia czy lodówki. Do ich oczyszczenia zastosuj specjalne preparaty o działaniu bakterio- i grzybobójczym. Do mycia powierzchni mających bezpośredni kontakt z żywnością, stosujemy dostosowane do tego produkty, które są w pełni bezpieczne i nietoksyczne.

2. Regularnie udrażniaj rury w zlewie
Niedrożność rur kanalizacyjnych to jeden z najczęstszych problemów w domowej kuchni. Jeśli nie chcesz co rusz wzywać hydraulika, rób to, co doświadczeni restauratorzy i po prostu regularnie udrażniaj odpływ. Najlepiej reagować, gdy tylko zauważymy pierwsze sygnały problemu np. wolniejszy spływ wody lub nieprzyjemny zapach. Rury i syfony kuchenne wymagają udrożnienia specjalnym środkiem, który rozpuści wszelkie źródła zatoru – tłuszcz, resztki pożywienia, kamień wodny, a nawet papier. Preparaty tego typu mają silne działanie, więc dla bezpieczeństwa, załóżmy gumowe rękawice oraz chrońmy oczy. Preparat wlewasz do odpływu, zostawiasz na 15-30 minut (tyle trwa rozpuszczanie złogów) i spłukujesz obficie ciepłą (nigdy wrzątkiem!) wodą.


3. Pozbądź się kamienia wodnego
Biały, wapienny osad, który znajdziemy w zlewie, zmywarce czy wnętrzu czajnika to właśnie kamień wodny. Nie dość, że nie wygląda on atrakcyjnie, to jeszcze jego zaleganie w urządzeniach AGD może skutkować awarią sprzętu. Jak go usunąć? Najprościej zastosować profesjonalny odkamieniacz, który usunie nieestetyczne powierzchniowe zacieki i plamy z armatury czy kamień zalegający w zakamarkach zmywarki.

4. Tam gdzie masz jedzenie, stosuj nanocząsteczki
Bieżące oczyszczanie powierzchni, które mają bezpośredni kontakt z jedzeniem, takich jak blaty kuchenne czy deski do krojenia, jest konieczne dla naszego zdrowia. Warto np. stosować oddzielne deski do obróbki surowego mięsa – szefowie kuchni zalecają też dezynfekcję octem, który ma właściwości bakteriobójcze. W ten sposób unikniesz tzw. zanieczyszczenia krzyżowego żywności, zarażenia bakteriami m.in. Salmonelli, Campylobacter czyToxoplasma gonidii oraz zatrucia pokarmowego.
Z kolei niska temperatura w lodówce będzie barierą dla większości bakterii, ale nie dla szczepu Listeria monocytogenes, który może zainfekować naszą żywność i wywołać chorobę zwaną listeriozą. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie idealnej czystości zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz lodówki. Jak bezpiecznie oczyścić lodówkę? Pomogą nam w tym nanocząsteczki. Preparaty z zawartością nanocząsteczek możemy stosować regularnie lub okresowo do czyszczenia wnętrza lodówki, zamrażarki, pojemników, w których przechowujemy jedzenie np. warzywa, ale również blatów, stołów czy urządzeń kuchennych.

5. Usuwaj stary tłuszcz
Tłuste osady to zmora każdej kuchni. Znajdziesz je nie tylko na płycie kuchenki, palnikach, gałkach, kratkach, patelniach czy w środku piekarnika, ale również na powierzchni okapu, blatów czy ścian. Sekret ich czyszczenia wcale nie tkwi w mocnym szorowaniu, ale użyciu odpowiednich składników. Wszelkie lepkie osady łatwo usuniemy za pomocą preparatów emulgujących tłuszcz. Bez problemu rozpuszczą silne, tłuste zabrudzenia, nie pozostawią smug i zacieków. Sprawdzi się również cytryna, której świeży sok znakomicie radzi sobie z usuwaniem tłustych zabrudzeń.

6. Myj regularnie wnętrza urządzeń, zwłaszcza piekarnik i zmywarkę
Pełne zarazków mogą się okazać zaniedbane wnętrza sprzętów kuchennych np. kuchenki mikrofalowej czy tostera. Nawet niepozorny ekspres do kawy może stać się siedliskiem milionów bakterii. Dlatego tak ważne jest, aby myć wnętrza wszystkich sprzętów. Użyjmy do tego preparatów do samoczynnego usuwania tłuszczu, które rozpylone na powierzchnię, rozpuszczą nawet najbardziej oporne zabrudzenia i zadymienia z piekarnika, rusztów, rożna, a nawet przypalonych patelni. Nie dość, że usuniemy oporne plamy bez uszkodzenia powierzchni np. emaliowanych, to jeszcze nie musimy się martwić, że zaniedbane wnętrze piekarnika wpłynie na smak naszych potraw.

7. Zabezpiecz podłogę. Mycie to za mało
Podatne na zabrudzenia są również kuchenne podłogi. Tłuste plamy, okruchy czy na bieżąco zbierający się brud wymagają regularnego usuwania z powierzchni kafli. Oprócz tradycyjnego mycia za pomocą mopa i płynu, warto zabezpieczyć posadzki preparatami na bazie polimerów. Środki z polimerami chronią wszelkie posadzki przed ich zarysowaniem oraz uszkodzeniem, a do tego mają właściwości antypoślizgowe.

8. Różne powierzchnie, różne preparaty
Dbanie o czystość kuchni to w dalszej perspektywie oszczędność dla nas samych. Wiedzą o tym restauratorzy, którzy nie zapominają, aby preparaty czyszczące dobierać nie tylko pod kątem problemu, ale również rodzaju powierzchni, którą myjemy. Jeśli nie chcesz zniszczyć swoich designerskich płytek, marmurowego blatu czy porysować ceramicznej płyty gazowej, czytaj etykiety detergentów i sprawdzaj, czy rzeczywiście możesz ich użyć. Czasami musimy również pamiętać o tzw. neutralizacji, czyli zmyciu czyszczonej powierzchni czystą wodą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...