Dlaczego moje dziecko jeszcze nie mówi? 6 wskazówek, jak je do tego zachęcić

Iza Orlicz
Martwisz się o to, że twoje dziecko jeszcze nie mówi? Porównujesz je z innymi dziećmi w podobnym wieku i twój niepokój rośnie? Rozwój mowy to kwestia indywidualna, a przedział czasowy, gdy dziecko powinno zacząć mówić jest dość szeroki. Możesz jednak zachęcać swojego malucha do mówienia i w ten sposób przyspieszyć wypowiedzenie przez niego pierwszych słów.
Mów do dziecka jak najczęściej, rozwijaj mowę w codziennych sytuacjach unsplash.com


Rodzice zwykle z niecierpliwością czekają na pierwsze słowa, a następnie pierwsze zdania swojego dziecka. Gdy nie jest chętnie do mówienia, zastanawiają się, czy na pewno rozwija się normalnie, czy coś nie robią źle, kiedy powinni szukać pomocy pediatry czy logopedy.


Umiejętności językowe w określonym wieku


Zachowaj spokój i po prostu obserwuj swoje dziecko. W miarę rozwoju umiejętności mowy i języka dzieci powinny wykazywać postęp zarówno w języku receptywnym (rozumienie tego, co się do nich mówi), jak i ekspresyjnym (komunikowanie pragnień, potrzeb i myśli).

Umiejętności językowe w wieku 0-3 miesięcy
Język receptywny: Niemowlęta powinny wykazywać oznaki słyszenia. Zwykle już w tym okresie rozpoznają głos znajomej osoby i reagują na głośne dźwięki.

Język ekspresyjny: Dzieci powinny testować swój głos przy pomocy płaczu i gruchania. W ciągu kilku miesięcy zaczną reagować na różne rodzaje dźwięków, zwiększą też różnorodność tych, które wydają.

Umiejętności językowe w wieku 3-12 miesięcy
Język receptywny: W ciągu pierwszego roku dzieci powinny nabyć proste umiejętności językowe, które obejmują m.in.: rozpoznawanie słów, określających codzienne przedmioty, reagowanie na swoje imię, patrzenie w kierunku, który wskazujesz.

Język ekspresyjny: Dzieci do pierwszego roku życia często powtarzają sylaby, takie jak "bababa” lub "mama”, i używają gestów, aby wyrazić to, czego chcą. Zazwyczaj pod koniec pierwszego roku ich słownictwo zawiera kilka słów.

Umiejętności językowe w wieku 12-24 miesięcy
Język receptywny: W tym wieku dzieci zaczynają wskazywać części ciała oraz znajome obrazki czy przedmioty, które im pokazujesz.

Język ekspresyjny: W wieku od 18 miesięcy do 2 lat słownictwo dziecka często poszerza się z dnia na dzień. Zdarza się, że dzieci w wieku 2 lat znają około 50 słów. Zaczną również używać dwuwyrazowych zwrotów i pytań.

Co możesz zrobić, aby zachęcić dziecko do mówienia?


Istnieje kilka skutecznych sposobów, jak możesz zachęcić swoje dziecko do mówienia i wspomóc rozwój jego mowy.

1. Patrz na swoje dziecko, gdy do niego mówisz. Dzieci uczą się poprzez obserwację i naśladowanie. Niech dziecko widzi twoją twarz, gdy mówisz do niego lub wydajesz jakiekolwiek dźwięki i głoski. Skoncentruj się na tych wcześnie rozwijających się, takich jak b, p, d, m i samogłoskach.

2. Odpowiadaj swojemu dziecku. Kiedy maluch robi miny lub wydaje jakiekolwiek dźwięki, reaguj na nie - naśladuj go lub prowadź z nim prostą rozmowę. Twoje dziecko nauczy się, że reagujesz na jego gesty i słowa, co jest ważnym krokiem, by rozwijać umiejętności komunikowania się.

3. Ćwicz mowę podczas codziennych czynności. Rozmawiaj z dzieckiem jak najczęściej podczas codziennych zadań, takich jak zmiana pieluch, karmienie, w trakcie spacerów po parku, na zakupach. Dzięki temu w naturalny sposób ćwiczysz z dzieckiem umiejętności mowy i języka.

4. Zachęcaj, by wymówiło nazwę przedmiotu, który wskazuje. Małe dzieci zwykle komunikują się gestami, zanim zaczną mówić. Wskażą kubek, gdy będą chciały się napić lub zabawkę, gdy mają ochotę na zabawę.

To doskonały pokaz wczesnych umiejętności językowych ekspresyjnych, dzięki którym łatwo nam komunikować się z własnym dzieckiem. Zachęć je jednak jak najczęściej, aby wymówiło nazwę tego, o co prosi - nawet jeśli jest to będzie tylko prosty pojedynczy dźwięk.

5. Rozwiń to, co mówi twoje dziecko. Gdy zacznie wypowiadać proste słowa, daj mu znać, że je usłyszałaś i użyj ich w nieco dłuższej formie. Na przykład, jeśli twoje dziecko mówi” "auto”, odpowiedz: "Tak, to jest szybkie, niebieskie auto” lub "Chcesz niebieski samochód?”.

6. Czytaj swojemu dziecku. Czytanie to świetny sposób, by zachęcić dziecko do rozwijania umiejętności komunikowania się. Ponadto rozwijasz jego słownictwo, nawet jeśli dziecko nie potrafi jeszcze powtarzać wszystkich słów.