Pokój dziecięcy może służyć latami. Poznaj sprytne triki projektantki wnętrz
Przed tobą decyzja, jak urządzić pokój swojego pierwszego maluszka, a może chcesz zrobić remont w pokoju dorastającego już dziecka? Poznaj wskazówki, dzięki którym przestrzeń i jej wyposażenie będą służyły przez lata zarówno tobie, jak i dziecku.
Podział przestrzeni
By zapewnić komfort rozwoju dziecka, podziel powierzchnię pokoju na trzy strefy, odpoczynku, zabawy i edukacji. Choć może się to wydawać abstrakcyjne w przypadku noworodków, miej na uwadze, że każdy tydzień i miesiąc to ogromne zmiany w rozwoju dziecka. Patrz więc w przyszłość, wybieraj rozwiązania, dzięki którym kolejny remont będzie można odłożyć w czasie.Producenci mebli dla dzieci coraz chętniej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zarówno rodziców jak i projektantów wnętrz, proponując rozwiązania, które rosną wraz z dzieckiem. Łóżeczka dla niemowląt, które można rozszerzać wraz z wiekiem dziecka, czy biurka z regulacją wysokości.
Na początkowym etapie życia dziecka, zapewni to więcej przestrzeni do swobodnej zabawy, szczególnie na podłodze. Pamiętaj także o miejscu dla siebie. Wygospodaruj przestrzeń na fotel lub siedzisko, na którym usiądziesz, czytając dziecku bajkę, podczas karmienia czy odpoczynku w trakcie zabawy z maluchem.
Urządzając pokój niemowlęcy, nie zapomnij o przestrzeni dla siebie.•Fot. Mam Plan
Pod łóżkiem na antresoli zmieści się pakowna szafa na ubrania i zabawki.•Fot. Mam Plan
Kolorystyka dobrze dobrana
Wybierz jeden kolor bazowy i trzy dodatkowe. Dzięki temu pomieszczenie będzie spójne i harmonijne. Stosuj pastelowe odcienie, które będą tłem dla dodatkowych elementów takich jak meble, książki i zabawki. Możesz posłużyć się kołem barw, ułatwi ci podjęcie decyzji o wyborze materiałów.Kolory sąsiadujące będą ze sobą harmonijnie współgrały, a te umieszczone naprzeciwko siebie, dopełnią całości. Jeśli pokój ma służyć dziecku przez kilka kolejnych lat, odpuść bajkowe motywy w dużych formatach. Zamiast tapety z ulubionym bohaterem, powieś na ścianie plakat z tym motywem. Z łatwością i niewielkim kosztem zmienisz go w przyszłości. Doskonałym zamiennikiem będą też wyeksponowane kolekcje figurek, samochodzików.
Baw się farbami. Lamperie, kropki, paski, z łatwością zrobisz samodzielnie przy użyciu pędzli czy gąbek, a odmienią pokój w kilka chwil.
Plakat zamiast fototapety jest nie tylko bardziej elegancki, ale i znacznie łatwiejszy oraz tańszy przy zmianie koncepcji.•Fot. Mam Plan
Jeśli chcesz odmienić pomieszczenie dość szybko, niewielkim kosztem i bez obaw o zniszczenia ścian, doskonałym rozwiązaniem będą naklejki. Wielokrotnie można je odklejać i mocować w innych miejscach jeśli mamy ochotę na zmianę.
W odnalezieniu kolorów, które podobają ci się na inspiracjach, pomoże ci bezpłatna aplikacja Canva. Z każdego załadowanego zdjęcia, możesz wyciągnąć jego kolory, a co za tym idzie znaleźć odcienie, które skradły Twoje serce.
Obecnie w sklepach z farbami można poprosić o przygotowanie dokładnie takiego koloru, jak na zdjęciu. Ogranicza nas tylko fantazja.•Fot. Mam Plan
Dostępność i bezpieczeństwo
Pokój ma służyć przede wszystkim dziecku. Być jego przestrzenią, w której czuje się i jest bezpieczne. Samodzielnie może korzystać z funkcji mebli i zabawek. Zadbaj o odpowiednie mocowanie wyposażenia. Nie tylko tych większych elementów jak szafy czy komody, ale również półek.Dzieci są odważne i starają się być niezależne. Półki czy regały z książkami i zabawkami, zamontuj jak najniżej, by dziecko mogło wybierać, to co je interesuje. W codziennym funkcjonowaniu świetnie sprawdzają się regały z koszami, pojemnikami, w których łatwo można posortować typ zabawek, a także przyborów plastycznych. Swobodne korzystanie z przedmiotów otaczających dziecko, wyzwoli w nim kreatywność.
Jaśniej czy ciemniej
Młodsze dzieci, szczególnie latem mogą mieć trudności z zasypianiem. Nic dziwnego, kiedy już dawno po dobranocce a na dworze wciąż jasno. Zadbaj więc o nieprzepuszczające światła rolety lub zasłony, z tzw. pokryciem blackout.Zapewnią dziecku spokojne zasypianie i opóźnią poranne wstawanie. Oświetlenie górne – sufitowe, powinno obejmować wszystkie strefy, tak aby cały pokój był doświetlony podczas zabawy. Doskonale sprawdzą się lampy z kilkoma źródłami światła. By uniknąć zmian w elektryce, możesz zastosować lampę, w której z jednej rozety rozchodzi się kilka kabli.
Bogata oferta kolorystyczna pozwoli na dobranie odpowiednich do stylu pokoju elementów, a światło będzie sięgało w każdy zakamarek.
Oświetlenie w pokoju dziecięcym jest bardzo ważne, dlatego warto poświęcić trochę czasu, żeby znaleźć odpowiednie lampy.•Fot. Mam Plan
Przygaszone zastąpią lampkę nocną, ale również podczas wieczornego czytania nie będą rozbudzać pociechy mocnym światłem. Alternatywnym rozwiązaniem są inteligentne żarówki, sterowane za pomocą aplikacji. Ich przewagą jest możliwość zmiany nie tylko natężenia oświetlenia, ale również jego barwy, a ta jest nie mniej istotna.
Białe, zimne światło pobudza do działania, nadaje się do lampy biurkowej, natomiast ciepłe odpręża i ułatwia zaśnięcie, stosuj je więc w lampkach nocnych. Dzięki sterowanym żarówkom z łatwością dostosujesz oświetlenie do aktualnych potrzeb.
Może cię zainteresować także: Jak odgruzować dziecięcy pokój i utrzymać w nim porządek? 9 niezawodnych rad by marzenie stało się prawdą