Lata 80. ciągle żywe. Te filmy i seriale przeniosą cię w czasie do złotej ery XX wieku

Martyna Pstrąg-Jaworska
Jeśli wychowałaś się w latach 80. lub jesteś po prostu fanką popkultury tamtych lat – mamy coś idealnego dla ciebie. Zestawienie współczesnych filmów i seriali, które opowiadają o tamtych latach. To pozycje obowiązkowe dla maniaków lat 80. Jako bonus dodajemy kilka pozycji z tamtych czasów, które również idealnie oddają ten klimat.
Filmy i seriale o latach 80. przeniosą cię w czasie do tych wspaniałych lat - nie tylko Stranger Things. Unsplash
Lata 80. to czas filmów przygodowych, więc wiele współczesnych pozycji nawiązuje do tego elementu. Jest również wiele nawiązań do muzycznych klasyków, neonowej mody i specyficznych fryzur, a także zachwycie technologią i nowinkami z nią związanymi. Ostatnio najczęściej twórcy filmowi sięgają też do inspiracji horrorami tamtych lat – szczególnie zauważalne jest to w produkcjach Netflixa.

Stranger Things

To najpopularniejszy serial ostatnich lat, który dzieje się w latach 80. Tam kultura, moda, muzyka – wszystko jest tak głęboko osadzone w klimacie tamtych lat, że bardziej chyba się nie da. Reżyserzy niewątpliwie uchwycili ducha epoki, choć w dosyć specyficzny sposób – trochę bardziej jakby ze swojego własnego sentymentu. W serialu widać ogromną miłość twórców do tamtej dekady, przez co może nie jest to idealne odwzorowanie, ale co z tego? W tym serialu tło dla zdarzeń to klimat lat 80. zachowany w 100%.

Seria Ulica Strachu na Netflix (3 częsci)

Mimo tego, że seria to trzy części, z których tak naprawdę żadna nie dzieje się bezpośrednio w latach 80., to klimat serii nawiązuje do tamtych lat. Pierwsza część to lata 90., a druga – pod koniec lat 70., ale serial klimatem nawiązuje do gatunku, który królował w 8 dekadzie XX wieku. Mówię tu o seria amerykańskich horrorów, klasycznych już slasherów, których produkcja rozpoczęła się właśnie w latach 80. Kto z nas nie kocha Koszmaru z ulicy wiązów, Piątku trzynastego, Halloween czy Lśnienia. Seria to bez dwóch zdań zabawa nawiązaniami do tych klasyków i odwoływanie się do sentymentu do lat 80.

GLOW

Ten komediodramat to serial, którego główny nurt to kobiecy wrestling osadzony w latach 80. Brzmi dziwnie i ciekawie? Taki jest. Ale przy tym pokazuje przyjaźnie, codzienne problemy i walkę o niezależność osadzone w klimacie tamtej dekady. Kicz tamtych lat, moda na neonowe stroje i wielkie fryzury, nieśmiertelna muzyka – to wszystko znajdziesz w GLOW

This is us

Serial opiera się na dwóch liniach czasowych – współcześnie i w latach 80. gdzie sceny są w większości retrospekcjami. We wspomnieniach rodziców, gdy w latach 80. Ich trójka dzieci ma po kilka lat – pokazane są różne problemy na tle społecznym, które w tamtym czasie dotykały Amerykę Północną.

Halt and Catch Fire

To świetna opowieść o tym, jak wyglądały początki internetu i technologii, które obecnie są prawie całym naszym życiem. Bohaterowie to pracownicy małej firmy elektronicznej, która jako pierwsza na świecie próbuje wprowadzić do sprzedaży pierwszy przenośny komputer. W skrócie – serial pokazuje, jak na przestrzeni całej dekady rozwinął się dostęp do komputerów osobistych. No i oparty jest na prawdziwej historii, bo wszystko to, co o nowinkach technologicznych podają nam w serialu, faktycznie miało miejsce w tamtym czasie i w taki sposób. Ale to, jak serial pokazuje całą otoczkę rozwoju technologicznego, ciężko opisać w kilku zdaniach, to trzeba po prostu zobaczyć.

Pose

Produkcja przenosi nas w 1. sezonie do Nowego Jorku lat 80-tych. Tam pokazana jest świetna grupa osób, która jest wykluczana – mamy do czynienia z osobami LGBT+, które są w marginesie społecznym. Cały serial nie posiada zawiłych intryg i zwrotów, pokazuje prosty obrazek tamtych lat, pełen sentymentu i pozytywnego nastawienia.

Rojst

Polski wątek w tym zestawieniu - jeden z najlepszych (według mnie) polskich seriali ostatnich lat. Jest wątek kryminalny, trochę nadprzyrodzony, świetna muzyka, która powstała w PRL-u i tu w akcję wpisuje się bardzo naturalnie. No i głęboko w latach 80-tych osadzona rzeczywistość - ubrania, sprzęty domowe, Pewex, auta na ulicy. U mnie zachwyt wzbudziła redakcja, gdzie przy każdym biurku redaktor siedział przy maszynie do pisania :) Dział kulturalny portalu Onet.pl pochwalił produkcję za realizm i oddanie prawdy jeśli chodzi o lata 80. w Polsce.

Dodatek ekstra: filmowe klasyki z lat 80.: Sok z żuka

To debiut jednego z najwybitniejszych reżyserów – Tima Burtona. Komediowa opowieść o parze duchów, które usiłują wrócić do swojego domu, w którym nowi lokatorzy, miłośnicy sztuki, zmienili w muzeum pełne rzeźb. Małżeństwo wynajmuje tajemniczego specjalistę, który podejmuje się wygnania niechcianych mieszkańców. Słowo "Beetlejuice", czyli nazwisko upiora, który miał pomóc duchom oznacza dosłownie "Sok z żuka" (w tej roli świetny Michael Keaton). Film swoją upiornością i komediowymi zwrotami sprawia, że lata 80., które nie są przecież tematem produkcji, wybijają się na jeden z głównych planów. Tę kultową pozycję trzeba znać, jeśli kocha się lata 80.

Powrót do przyszłości

Kolejny klasyk, film przygody i fantastyczno-naukowy, który osadzony jest głęboko w masowej kulturze, muzyce i nowinkach technologicznych lat 80-tych. Akcja filmu toczy się w roku 1985, kiedy to naukowiec konstruuje wehikuł czasu, którym główny bohater cofa się w czasie by wyswatać swoich rodziców. W tej i kolejnych częściach serii jest pokazane przede wszystkim zafascynowanie ówczesnych wszelkimi gadżetami i nowinkami technologicznymi. Muzyka została specjalnie stworzona na potrzeby filmu, więc żywcem pochodzi z lat 80.

Pogromcy duchów

Komedia z elementami grozy, którą nie sposób nie znać. Klimat lat 80-tych wybija z niej również poprzez technologiczne nowości i wynalazki grupy bohaterów, ale również zawiera postaci duchów i zjaw. Innowacyjność połączenia komedii z science fiction i elementami horroru? Tylko w latach 80-tych!