Religia na maturze? Wiceminister edukacji wyjaśnia, kto odpowiadałby za treść

Magdalena Konczal
Od jakiegoś czasu w przestrzeni publicznej toczy się dyskusja, dotycząca tego, czy powinno się wprowadzić religię jako przedmiot maturalny. W czwartek (19.02) na antenie RMF FM Dariusz Piontkowski wypowiedział się na ten temat.
Piontkowski mówi o tym, że matura z religii będzie możliwa fot. Agnieszka Sadowska/ Agencja Gazeta

Czy będzie można zdawać religię na maturze?


Zaczęło się od tego, że Przemysław Czarnek i Marzena Machałek spotkali się z przedstawicielami Komisji Wychowania Katolickiego KEP. O chęci wprowadzenia matury z religii poinformował także wiceminister Tomasz Rzymkowski. Mówił o tym, że realizacja takiego pomysłu wymaga zaangażowania dwóch stron: państwa i Kościołów.


– Taki egzamin jednak wymaga wysiłku z obu stron: państwa i Kościołów, związków wyznaniowych. Bo proszę pamiętać, że jeśli maturę z religii lub teologii mógłby współorganizować Kościół Katolicki, to to samo prawo miałyby inne wyzwania i związki wyznaniowe m.in. muzułmanie, grekokatolicy, prawosławni – mówił polityk w TVN24.


Matura z religii będzie możliwa


Wczoraj do pomysłu wprowadzenia religii jako przedmiotu maturalego odniósł się także Dariusz Piontkowski w rozmowie z Robertem Mazurkiem na antenie RMF FM.

Powiedział, że nie widzi problemu w tym, by religia była obecna na egzaminie dojrzałości. Wyznał też, że jest wiele państw, w których takie rozwiązanie zostało już wprowadzone. Zaznaczył, że "jest to postulat, który pojawia się od dłuższego czasu ze strony środowisk kościelnych".

Zapytano go, czy przewidywane są również matury z innych religii niż tylko katolickiej.

– Na razie nie było takich wniosków ze strony innych związków religijnych. Gdy pojawią się tego typu wnioski, będziemy je rozpatrywali – wyjaśnił polityk.

Jak w praktyce miałaby wyglądać matura z religii? Kto odpowiadałby za część merytoryczną? Dariusz Piontkowski wyjaśnił, że zaangażowany byłby w to Kościół Katolicki.

– Kościół może przygotowywać egzamin merytorycznie, ale konieczna będzie współpraca z Centralną Komisją Egzaminacyjną. Matura z religii będzie nawiązywać do podstaw programowych. Skoro Kościół je przygotowywał, to trudno go całkowicie od tego odcinać – mówił były minister edukacji.
Źródło: edziecko.pl