
Zmiany w Prawie oświatowym
Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje spore zmiany w systemie oświaty. Planowana jest nowelizacja ustawy Prawo oświatowe. Na razie prace nad reformą wpisano w kalendarzu MEN na 3 kwartał 2025 roku, ale już dziś wiadomo, jakie zmiany chciałby wprowadzić resort.
W planach resortu są m.in. zmiany w egzaminie ósmoklasisty. "Celem projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw jest przede wszystkim umożliwienie wdrożenia w szkołach kompleksowej reformy programowej w zakresie wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, opartej na dokumencie pt. 'Profil absolwenta i absolwentki. Droga do zmian w edukacji'" – czytamy w opisie założeń projektu.
Resort chce też zmienić definicję podstawy programowej w nauczaniu. Zamiast "treści, które są wymagane" i których uczeń powinien się nauczyć, podstawa programowa miałaby być "oczekiwanymi efektami uczenia się".
Inny termin egzaminu
Najważniejszą kwestią, która prawdopodobnie będzie reformowana w Prawie oświatowym, będą przepisy związane z egzaminami. MEN chce zmienić przede wszystkim termin egzaminu ósmoklasisty: zamiast majowego terminu, resort chce wrócić do terminów, w jakich odbywał się też dawny egzamin szóstoklasisty. Oznacza to, że 8-klasiści pisaliby testy w kwietniu, czyli ok. miesiąc wcześniej niż obecnie.
Dodatkowo pojawiła się propozycja rezygnacji z języka łacińskiego na maturze jako alternatywy dla języka nowożytnego. Kolejna planowana zmiana to rezygnacja z obowiązkowego wyznaczania egzaminatorów-weryfikatorów w sytuacjach, gdy prace sprawdzane są za pomocą narzędzi elektronicznych. MEN tłumaczy, że nowe technologie pozwalają na dokładną analizę odpowiedzi uczniów bez potrzeby dodatkowej weryfikacji.
Nowelizacja ustawy ma umożliwić wprowadzenie szerszej reformy programowej, opartej na dokumencie "Profil absolwenta i absolwentki. Droga do zmian w edukacji. Planowane zmiany mają objąć zarówno wychowanie przedszkolne, jak i nauczanie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jeśli projekt zostanie przyjęty zgodnie z planem, nowe przepisy będą opracowywane w trzecim kwartale 2025 roku.
Źródło: strefaedukacji.pl, gov.pl