Położna środowiskowa powinna odwiedzić cię 6 razy i nie tylko po porodzie. Sprawdź, jakie masz prawa

Aneta Zabłocka
Młode mamy często godzą się na jedną wizytę położnej po porodzie i nie bardzo wiedzą, jak takie spotkanie powinno przebiegać. Tymczasem kontakt z położną środowiskową w ramach NFZ przysługuje jeszcze na etapie ciąży. Oto ile razy powinna cię odwiedzić położna środowiskowa i czego powinnaś spodziewać się w czasie spotkania.
Położna środowiskowa - kiedy przychodzi, ile razy powinna przyjść, co mówi Fot. 123rf

Kim jest położna środowiskowa?

Położna środowiskowa, czyli położna podstawowej opieki zdrowotnej, powinna opiekować się matką i dzieckiem jeszcze na etapie ciąży i kontynuować konsultacje aż do 2 miesiąca życia niemowlęcia.
Czytaj także: Położne z całej Polski połączyły siły. Ich genialny pomysł skradł serca tysięcy kobiet
Wizyty położnej są obowiązkowe. Odmowa spotkań może wiązać się ze zgłoszeniem do instytucji opieki społecznej.


Zgodnie z aktualnym rozporządzeniami dotyczącymi opieki okołoporodowej, lekarz ginekolog, u którego prowadzimy ciążę, powinien wspomnień o obowiązku umówienia spotkania już w okolicach 21. tygodnia ciąży.

Pierwsza i kluczowa dla systemu opieki zdrowotnej wizyta położnej powinna odbyć się najpóźniej dwa dni po wyjściu mamy i noworodka ze szpitala.

Ile spotkań z położną przysługuje młodej mamie?

Jeśli złożymy deklarację wyboru położnej w drugim trymestrze, położna powinna przyjść do nas nawet 10 razy, przynajmniej raz w tygodniu, i sprawdzić stan mamy i rozwój ciąży.

Po 31. tygodniu ciąży położna powinna nas odwiedzać 2 razy w tygodniu. W sumie daje to nawet 26 spotkań w czasie ciąży.

Po narodzinach dziecka położna powinna pojawić się u nas w ciągu 48 godzin i zbadać mamę i noworodka. Regularne wizyty powinny odbywać się aż do ukończenia przez niemowlę 2. miesiąca życia.

NFZ finansuje 6 wizyt patronażowych u jednego noworodka. Nie musimy odbywać wszystkich spotkań z położną, jeśli nie czujemy takiej potrzeby. Położną można także zmienić, wypełniając nową deklarację.

Jak załatwić wizyty położnej środowiskowej?

Aby położna środowiskowa odwiedziła nas jeszcze w ciąży, najpóźniej do 21. tygodnia ciąży musimy złożyć deklarację wyboru położnej w placówce, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Tutaj znajdziecie druk do wypełnienia.

Położna nie musi być związana z naszą przychodnią rejonową. Musi być jednak zakontraktowana z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Często mamy zgłaszają potrzebę wizyty położnej dopiero po porodzie. Wtedy w czasie zgłoszenia noworodka do przychodni rejonowej można od razu poprosić o jej wizytę.

Jak powinna przebiegać wizyta?

Położna środowiskowa ma obowiązek przyjrzeć się dziecku. Powinna ocenić odruchy noworodka, sposób i technikę karmienia, ocenia, jak mama sprawuje opiekę nad noworodkiem i pomóc jej w edukacji dotyczącej rozwoju dziecka. Informuje o szczepieniach i badaniach profilaktycznych, które czekają niemowlę.

Ponadto położna powinna zbadać mamę. Zapytać o przebieg połogu, ewentualne założone szwy i krocze po porodzie, obejrzeć bliznę po cesarskim cięciu. Wskazać możliwość wystąpienia powikłań, wytłumaczyć higienę poporodową oraz kiedy wraca płodność po porodzie.

Bardzo ważnym aspektem jej pracy powinno być zwrócenie uwagi na relację matki z noworodkiem, jej samopoczucie psychiczne oraz ocenienie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej.

Położne mogą być kopalnią wiedzy dotyczącej ciąży i opieki nad noworodkiem. Dobrze jest skorzystać z ich pomocy jak najwcześniej. Dobra położna potrafi ukoić lęk przed porodem i wytłumaczyć młodej mamie jak dbać o dziecko w pierwszych tygodniach życia, które przysparzają mamom najwięcej stresu.