Dziecko bawi się klockami
Jakie są najczęstsze objawy autyzmu? fot. Pexels
Reklama.

Są rodzice, którzy z lękiem i niepokojem zadają sobie pytanie: "Czy moje dziecko ma autyzm?". Pewne objawy i symptomy są łatwe do przeoczenia, szczególnie jeśli dotyczą lekkiego autyzmu. Niektóre zachowania mogą zostać przez rodziców niezauważone, a dziecko, które potrzebuje wsparcia, nie trafia do specjalisty.

Objawy autyzmu

Kilka lat temu, bo w 2021 roku psycholożka podpisująca się w sieci jako Dr. Maya opublikowała na TikToku filmik, który warto, by zobaczył każdy rodzic. Wymienia w nim niepokojące zachowania dziecka, które powinny skłonić do głębszej diagnozy.

Zdaniem psycholożki dzieci ze spektrum autyzmu często wykazują następujące cechy:

  • Wolą pracować samodzielnie zamiast w grupie, unikają współpracy z innymi dziećmi.
  • Lubią trzymać się stałej rutyny i powtarzać te same czynności, co daje im poczucie bezpieczeństwa i porządku.
  • Tracą poczucie czasu, gdy zajmują się czymś, co je pasjonuje lub zainteresuje.
  • Są bardzo wrażliwe na bodźce, takie jak dźwięki, które dla innych mogą być niezauważalne lub nieważne.
  • Bywają odbierane jako nieuprzejme lub zbyt dosadne w swoich wypowiedziach, ponieważ nie zawsze rozumieją społeczne normy.
  • Mają trudności w prowadzeniu luźnych rozmów i utrzymaniu relacji towarzyskich, co często sprawia im dyskomfort.
  • Nie rozumieją żartów.
  • Często przerywają innym, nie zdając sobie sprawy, kiedy należy zakończyć swoją wypowiedź.
  • Mają trudności ze zrozumieniem sugestii czy intencji rozmówcy, jeśli ten nie wyrazi się w sposób dosłowny i bezpośredni
  • Wymienione powyżej zachowania to tylko część możliwych objawów, jednak jeśli zauważysz u swojego dziecka niektóre z nich, warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Diagnostyka autyzmu, w tym zespołu Aspergera, odbywa się w poradniach psychologiczno-pedagogicznych lub w prywatnych ośrodkach, które specjalizują się w diagnostyce i terapii dzieci ze spektrum autyzmu. Diagnozę stawia psychiatra, ale w procesie diagnozy bierze udział zespół specjalistów, w tym psycholog, logopeda oraz pedagog specjalny.

    Problemy z diagnozą

    Wiele osób z łagodnymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu, na przykład z zespołem Aspergera, nie zostało zdiagnozowanych w dzieciństwie. Kilka lat temu świadomość na temat tych zaburzeń była znacznie mniejsza, przez co nietypowe zachowania dzieci były często traktowane jako "zwykłe dziecięce ekscentryczności".

    Ponadto, dzieci z objawami zaburzenia często wykazują wyższy poziom inteligencji, co sprawia, że ich trudności mogą umknąć uwadze opiekunów. Zdarza się również, że osoby z zespołem Aspergera potrafią maskować niepokojące sygnały, co utrudnia ich wczesne rozpoznanie.

    Czytaj także: