Gdy kobiety zastanawiają się nad tym, jak będzie wyglądał ich pierwszy poród, mają mnóstwo wątpliwości. Niektóre wydają się im tak głupie i wstydliwe, że boją się o nie pytać. "Czy to prawda, że w czasie parcia mogę zrobić kupę, czy przed porodem zrobią mi lewatywę?" — nie brak anonimowych pytań na kobiecych forach internetowych. Położna Agnieszka Alester odpowiedziała nam bez tabu na najbardziej wstydliwe pytania dotyczące porodu.
Wiele kobiet ma przed porodem wątpliwości, o których wstydzi się porozmawiać z położną czy lekarzem.
Położna Agnieszka Alester odpowiedziała na 5 najbardziej wstydliwych pytań zadawanych przed porodem.
Dowiedz się, czy przed porodem należy wykonać lewatywę i czy po ciąży będziesz mieć problemy z nietrzymaniem moczu.
Położna Agnieszka Alester odpowiedziała nam na 5 pytań dotyczących porodu, które kobiety mają odwagę zadać tylko anonimowo. Jedno jest pewne — nie warto tworzyć wokół porodu tabu, należy mówić położnym i lekarzom wprost o swoich obawach.
Kiedyś wykonywało się to rutynowo w każdym szpitalu, dzisiaj nie należy to do standardów opieki okołoporodowej i nikt rodzącej do tego nie zmusi.
Jeśli wykonanie lewatywy jest wskazane, to ze względu na komfort psychiczny i samopoczucie samej rodzącej. Jeśli pacjentka ma taką potrzebę, to może wykonać lewatywę sama w domu za pomocą zestawu, który kupi w aptece.
2. Czy podczas porodu można oddać stolec?
To zdarza się bardzo często i osobą, na której robi to największe wrażenie, jeśli w ogóle to zauważy, jest sama rodząca. Nie wynika to wcale ze zbyt słabego napięcia mięśni, tylko z naszej anatomii. Lewatywa może temu zapobiec, ale nie musi – zależy na ile nasze jelita się opróżnią.
W czasie porodu dziecko uciska jelita i gdy one się opróżnią, nasze ciało będzie miało po prostu więcej miejsca. Na pewno nie robi to żadnego wrażenia na położnej ani lekarzu. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni, nie powinien być to dla rodzącej żaden powód do wstydu.
3. Czy przed porodem powinnam depilować/golić miejsca intymne?
Zależy to od pacjentki. Włosy mogą utrudniać higienę, jeśli np. krocze pęknie lub zostanie nacięte. Taka rana wymaga przy gojeniu zachowania suchości i czystości.
Włosy mogą w tym przeszkadzać, stanowią bowiem środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Z doświadczenia wiem także, że większość kobiet decyduje się na depilację czy golenie przed porodem dla własnego komfortu psychicznego.
Nie jest to procedura wykonywana rutynowo w szpitalu, a wykonanie tego przez personel bez zgody pacjentki jest łamaniem jej praw. Pacjentka musi wyrazić zgodę na wszystko, co się dzieje. Słownie lub napisać to w planie porodu.
4. Czy moja pochwa po porodzie będzie rozciągnięta?
Na początku będzie – główka dziecka ma średnio 35 centymetrów w obwodzie. Nie sposób, by w ciągu 15 minut pochwa wróciła do stanu sprzed porodu. W okresie połogu, jeśli kobieta wykonuje odpowiednie ćwiczenia, pochwa wraca jednak do dawnego stanu.
Oczywiście powrót ten zależy od tego, jaką pacjentka ma tkankę i jak sumiennie przykłada się do wykonywania ćwiczeń. Nasza fizjologia działa jednak tak, by ciało wróciło do dawnej sprawności.
5. Czy po ciąży mam się spodziewać nietrzymania moczu?
Zdarza się to rzadko, ale może być oczywiście powikłaniem po porodzie drogami natury. Zazwyczaj nietrzymanie moczu ustępuje samoistnie po kilku dniach lub po rehabilitacji. Do fizjoterapeutki uroginekologicznej powinnyśmy się udać się, jeśli dolegliwości nie ustępują.