Plamienie w ciąży to nie wyrok. Lekarka wyjaśnia, co oznacza i kiedy jest niebezpieczne

Aneta Zabłocka
Wchodzisz do toalety po raz setny i widzisz je... ślady krwi. Pierwsza myśl: czy właśnie poroniłam? Spokojnie. To mogą być krwiaki macicy, które dotyczą aż 20 proc. ciąż i w 90 proc. same się wchłaniają. Oto co jeszcze musisz o nich wiedzieć.
Krwiaki podkosmówkowe. Skąd się biorą i jak się je leczy? Fot. Jonathan Sanchez/Unsplash

Czym są krwiaki podkosmówkowe?

Powstają, gdy krew zbiera się pomiędzy ścianką macicy a kosmówką, która w pierwszym okresie wytwarza hormon HCG odpowiedzialny za utrzymanie ciąży. Kosmówka służy również wymianie substancji odżywczych pomiędzy płodem i matką. Na dalszym etapie ciąży kosmówka przekształca się w łożysko.
Krwiaki podkosmówkowe to częste zjawisko w ciąży. Zwykle nie dają żadnych objawów. To czy wystąpi krwawienie, zależy od rozmiarów krwiaka oraz jego umiejscowienia. Im bliżej ujścia pochwy, tym większe szanse, że pojawi się krwawienie.


Nie wiadomo dlaczego krwiaki powstają. Każde plamienie w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Czy donoszę ciążę?

Krwiak nie zawsze musi zagrażać rozwojowi ciąży. Większość z tych występujących nie przekracza rozmiaru zarodka. Niewielkie krwiaki nie mają wpływu na rozwój płodu. Choć trzeba monitorować ich wchłanianie i na pewno lekarz otoczy ciężarną znaczną opieką.
Czytaj także: Jak wyglądają, czy są bezpieczne i ile kosztują badania prenatalne? Zobacz, czy cię na to stać


Przy dużych krwiakach może dojść do odklejenia kosmówki, a tym samym odklejenia łożyska. Dużo krwi dzielącej kosmówkę i ścianę macicy doprowadzi do zaburzenia wymiany substancji pomiędzy matką a płodem. Może mieć to wpływ na rozwój płodu oraz, jeśli krwiak nie będzie się wchłaniał, a rozlewał, do poronienia.

Lekarka Anna Janowicz-Gralewska, prowadząca badania dla Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wykazała, że ujawnienie się krwiaka podkosmówkowego przed 9. tygodniem ciąży, zwiększa prawdopodobieństwo poronienia. Po tym czasie zwiększa się szansa na utrzymanie ciąży.

Zauważyła też, że dopiero wielkość krwawego pęcherzyka większa niż 280mm2 może prowadzić do krwawienia. Przy czym sama wielkość krwiaka nie przekłada się na ryzyko poronienia, a możliwość wystąpienia krwawień. Dopiero one są niebezpieczne dla płodu.

Leczenie krwiaka macicy

W przypadkach wykrycia niewielkiego krwiaka macicy, którego pozycja nie zagraża rozwojowi płodu, lekarze zalecająoszczędzający tryb życia. Nie wolno się przemęczać, dźwigać i należy powstrzymać się od współżycia.

Coraz więcej lekarzy jednak zwalnia z tych zaleceń, twierdząc, że zmniejszenie aktywności nie wpływa w żaden sposób na szybsze wchłanianie krwiaka, ani nie chroni przed ich powstawaniem.

Przy znanym odklejeniu kosmówki ginekolodzy przepisują leki przeciwzakrzepowe oraz luteinę dopochwowo lub leki hormonalne z progesteronem.

Niezależnie od przepisanej recepty czy zaleceń, od czasu wykrycia krwiaka kosmówkowego, ginekolog będzie czujnie monitorował rozwój ciąży. Każdy ból w podbrzuszu lub krwawienie już po wykryciu krwiaka musi być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. W przypadku braku kontaktu należy jechać na izbę przyjęć najbliższego szpitala z oddziałem ginekologiczno-położniczym.