Jaki związek ma zagnieżdżenie zarodka i krwawienie? Każda kobieta powinna TO wiedzieć

Prawo autorskie: kuzmichstudio / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: kuzmichstudio / 123RF Zdjęcie Seryjne Plamienie w ciąży nie musi się wiązać z implantacją. Może być również objawem ciąży pozamacicznej.
Zagnieżdżenie, czyli implantacja zarodka, to moment, w którym zagnieżdża się on w macicy. To wtedy można mówić o początku ciąży. Oto, co warto na ten temat wiedzieć.


Plamienie implantacyjne
Do implantacji dochodzi wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w tylnej lub przedniej ścianie macicy. Szczególną rolę w tym procesie odgrywa endometrium, czyli błona, która wyściela miejsce, gdzie znajdzie się zarodek. Za sprawą działających hormonów jest ono przygotowane na "przyjęcie dziecka". Zagnieżdżenie zarodka ma miejsce zazwyczaj między 6 a 12 dniem rozwoju zapłodnionej komórki (6-12 dni od momentu zapłodnienia).

Czy kobieta może rozpoznać, kiedy w jej organizmie dochodzi do implantacji? Z reguły proces ten przebiega bezobjawowo, ale bywa, że pewne sygnały wskazujące, że "to teraz". Zagnieżdżenie trwa kilka dni. W ich trakcie można odczuwać skurcze macicy oraz zaobserwować tzw. plamienie implantacyjne, które często mylone jest z regularną miesiączką. To podstawowy objaw, który nie jest jednak powodem do niepokoju. To po prostu widoczne, czysto fizjologiczne zjawisko.
Jak odróżnić okres od plamienia implantacyjnego?
Istnieje kilka wskazówek, które pozwalają ocenić, czy krwawienie ma związek z zapłodnieniem, czy też z miesiączką. W tym pierwszym przypadku krwi jest zwykle mniej i pojawia się ona bez skrzepów. Czasem jest to dosłownie kilka kropel. Krew różni się też kolorem. Przy implantacji jest albo ciemna i brunatna, albo jasna i różowawa. W trakcie okresu jest z kolei intensywnie czerwona.

Poza tym kobieta w trakcie zagnieżdżenia nie odczuwa bólu podbrzusza, który jest tak charakterystyczny dla okresu. Mogą zdarzyć się sporadyczne i lekkie skurcze. Dodatkowo takie plamienie trwa krócej - do trzech dni, a bywa, że ledwie kilka godzin.

Warto jednak pamiętać, że krwawienie nie pojawia się u każdej kobiety, u której dochodzi do zagnieżdżenia zarodka. Ma miejsce wyłącznie wtedy, gdy podczas implantacji następuje uszkodzenie ściany naczynia krwionośnego. Szacuje się, że mowa o 25 proc. ciężarnych kobiet. W pozostałych przypadkach albo krwawienia nie ma, albo jest tak skąpe, że niedostrzegalne.


Inne przyczyny krwawienia
Plamienie w ciąży nie musi się wiązać z implantacją. Może być również objawem ciąży pozamacicznej. W takim wypadku zapłodniona komórka jajowa rozwija się bez zarodka.

Występuje też przy wczesnym poronieniu. Wtedy krwawienie jest zdecydowanie bardziej intensywne i bolesne. Należy się wtedy jak najszybciej skonsultować z ginekologiem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...