Matki, które wykorzystują, dominują, zawstydzają. 6 filmów o mrocznych stronach macierzyństwa

Sandra Skorupa
Nie wszystkie są miłe, pomocne, kochające i odpowiedzialne. Są matki, które wykorzystują, dominują, zawstydzają. Oto przegląd filmów o mrocznych stronach macierzyństwa, które pomogą ci docenić siebie, jako matkę, ale może również relację z własną mamą...
Mroczne strony macierzyństwa - filmy o złych matkach screen / netflix.com

Mroczne strony macierzyństwa

Współczesna presja wywierana na mamy sprawia, że często kobiety zadają sobie pytania, czy jestem dobrą matką lub, czy w ogóle będę dobrą matką? Często wydaje nam się, że jesteśmy niewystarczająco dobre i że za każdym razem mogłybyśmy być lepsze dla swoich dzieci. Choć jesteśmy matkami, to też jesteśmy po prostu ludźmi i popełniamy błędy.

Jednak tych 6 filmów o złych matkach, obnaża naprawdę mroczne strony macierzyństwa i pokazują, co to znaczy być patologiczną jędzą. Te matki to nie tylko filmowe bohaterki, one naprawdę chodzą po świecie.


Choć znacznie chętniej oglądamy filmy o dobrych, czułych, kochających, trochę zakręconych, zapracowanych i poświęcających się mamach, to naprawdę nie brakuje pozycji o matkach, których już w pierwszych minutach filmu nienawidzimy.

1. Mother
Jedną z takich mam zaprezentował ostatnio Netflix, udostępniając na swojej platformie, japoński film "Mother". Azjatyckie korzenie filmu nie powinny odstraszać, bo to naprawdę wciągający dramat.
Tytułowa Matka – Akiko już na początku filmu nie pozwala nam odejść od ekranów, bo nie dowierzamy, jak może wysyłać kilkuletniego synka do dziadków i ex-męża, by prosiło o pieniądze, które później wydaje na alkohol i automaty do gier.

Chwile później zostawia małego Shuhei samego na tydzień w domu bez środków do życia, by wyjechać imprezować z nowo poznanym facetem. Choć już te pierwsze przewinienia tytułowej matki sprawiają, że Akiko można zasługuje na nagrodę najgorszej mamy świata, to jest to dopiero początek filmu.

2. Idealna matka
"Idealna matka" to znacznie starszy rocznik (1997) niż "Mother", ale zdecydowanie warty obejrzenia. Nie każdy przejaw mrocznego macierzyństwa jest tak perfidny, jak u Akiko. Są matki, które nie tyle co kamuflują swój jad, ale są takie, które sprawiają łudzące pozory idealnych matek.

Tak jak Eleni z "Idealnej matki". Na pierwszy rzut oka miła, dobra i troskliwa teściowa. Przy okazji na tyle hojna, by opłacić dzieciom wesele i kupić dom.

Z czasem okazuje się nadopiekuńcza, a jej wizyty i kontrola małżeństwa jej syna wprawiają parę młodą w irytację. Jednak Eleni to ten typ matki i teściowej, który nie przyjmuje sprzeciwu, a nawet tłumi go agresją.

3. Precious

"Nikt mnie nie kocha". Te słowa wypowiadane przez dziecko, potrafią wywołać gęsią skórkę i naprawdę poruszyć. To sygnał, że w życiu dziecka może dziać się coś złego. Jednak, gdy "nikt mnie nie kocha" wykrzykuje szesnastolatka, może świadczyć o tym, że jej całe dzieciństwo było koszmarem.

"Precious" to film, na te dni, gdy mamy ochotę obejrzeć coś wyjątkowo ciężkiego. Prócz wątku terroryzującej matki, która rzuca przedmiotami, bije, mówi, że nikt cię nie pokocha i na nikogo nie zasługujesz, pojawia się też wątek gwałcącego ojca, szkolnej dyskryminacji, otyłości i biedy w afroamerykańskich enklawach.
Ofiarą tego wszystkiego jest 16-letnia Clareece. Warto oglądać do końca, bo jak się okazuje jedna pomocna dłoń, w nawet tak beznadziejnych sytuacjach może zdziałać cuda.

4. Carrie

W ekranizowanej kilka razy powieści Stephena Kinga "Carrie" relacja matki z córką też nie jest kolorowa. Tym razem za patologicznymi zachowaniami matki stoi nie tylko niestabilność emocjonalna, ale przy okazji wiara.

Silna religijność kobiety dla dojrzewającej nastolatki jest istnym koszmarem. Szczególnie w okresie dojrzewania i gdy dostaje pierwszą miesiączkę. W tego typu okolicznościach dziewczyna oczekuje od matki wsparcia, jednak Carrie spotyka się z niezwykle surowym podejściem rodzicielki, która ją karze, bije i zamyka w schowku, nakazując modlitwę. Jednak czego się spodziewać po matce, która biblijne przypowieści interpretuje dosłownie.
Dla jasności, w Biblii Tysiąclecia o "Nieczystości z powodu miesięcznego krwawienia" piszę się tak: "Jeżeli kobieta ma upławy, to jest krwawienie miesięczne ze swojego ciała, to pozostanie siedem dni w swojej nieczystości. Każdy, kto jej dotknie, będzie nieczysty aż do wieczora. Wszystko, na czym ona się położy podczas swojej nieczystości, będzie nieczyste".

5. Pozycja dziecka

Zatruwać życie dziecka matka może nie tylko wtedy, gdy jest ono na jej utrzymaniu, ale również wtedy, gdy jest dorosłe. Choć wydaje się, że pięknej, bogatej wpływowej, mającej wielu znajomych i wiernego męża Cornelii nic nie brakuje, ona czuje deficyt swojego 34-letniego syna.
Barbu jest jedynakiem i mimo że już dawno skończył 18 lat, nie może się uniezależnić od matki, bo ta cały czas chce go kontrolować. Początkowo jest to dla niej łatwe, gdyż ma klucze do jego mieszkania i może sprawdzać, co syn chowa w szufladach.

Jak na matkę-kontrolerkę przystało, dokładnie przygląda się jego dziewczynie, która oczywiście nie jest w jej guście.

Gdy syn uczestniczy w tragicznym wypadku, Cornelia dopiero się rozpędza i używa wszystkich swoich wpływów, by Barbu nie wylądował w więzieniu, nawet gdyby okazał się winny.

6. Ku Jezioru

Nie w każdym filmie i serialu wątek złej matki jest tym głównym. Ku Jezioru to kolejna produkcja Netflixa w tym przeglądzie. Jest to rosyjski serial, którego fabuła opiera się na ucieczce 3 rodzin przed straszliwą epidemią, a wątek złej matki jest jedynie poboczny.
Mimo to wyraźnie zarysowany, a występująca w filmie zła matka - Ira - jest nawet momentami bardziej przerażająca niż sama zaraza. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest ucieleśnieniem samego wirusa, który powoli zabija w dziecku poczucie własnej wartości i destrukcyjnie wpływa na jego relację z ojcem.