Dla wielu to królowa wigilijnego stołu. Oto najlepszy przepis na wigilijną zupę grzybową

Sandra Skorupa
Zupa grzybowa na wigilię to obowiązkowy punkt każdych świąt. Zaraz po barszczu to druga najpopularniejsza zupa świąteczna na polskich stołach i w wielu regionach kraju jest to jedna z 12 tradycyjnych potraw świątecznych. Jak przygotować zupę grzybową z suszonych grzybów, a jak ze świeżych? Alternatywą dla tej zupy jest czasami sos grzybowy lub zupa pieczarkowa.
Jak zrobić zupę grzybową na wigilię? Przepis na wigilijną zupę grzybową fot. Instagram

Zupa grzybowa na wigilię — przepis


Wigilijną zupę grzybową najczęściej robi się z suszonych grzybów zebranych jesienią. W wigilijnej zupie grzybowej najlepiej sprawdzi się mieszanka borowików i podgrzybków, choć można wykorzystać także suszone kurki, maślaki czy pieczarki.
Przepis na wigilijną zupę grzybową:
Suszone grzyby należy najpierw moczyć w wodzie ok. 60 minut. Po tym czasie przyrządzamy wywar z pokrojonej w kostkę włoszczyzny – marchewki, selera, pietruszki i grzybów.


Dodatkowo na patelni podsmażamy przeciśnięty przez praskę czosnek i cebulę, a następnie dodajemy je do gotującej się wigilijnej zupy grzybowej. Wraz z cebulą i czosnkiem należy wrzucić do garnka liść laurowy, ziele angielskie i posiekaną natkę pietruszki.

Aby zupa grzybowa zgęstniała i miała bardziej maślany smak, można dodać pół szklanki śmietanki 30 proc. bądź wodę z mąką. Składniki:
— 350 g suszonych grzybów (borowiki, prawdziwki, kurki, maślaki, pieczarki)
— 2 marchewki
— 1 pietruszka
— 1 seler
— pół cebuli
— 3 ząbki czosnku
— 2 łyżki masła
— liść laurowy
— ziele angielskie
— natka pietruszki
— 150 ml śmietanki 30 proc.
— ugotowany osobno makaron świderki

W niektórych domach wigilijną zupę grzybową podaje się z makaronem zwanym łazankami. Ten można ugotować osobno, by następnie zalać na talerzu wywarem. Niektórzy wigilijną zupę grzybową jadają z uszkami.

Zupa grzybowa na wigilię ze świeżych grzybów


Wigilijna zupa grzybowa ze świeżych grzybów ma nieco inny aromat niż zupa przyrządzana wyłącznie z grzybów suszonych. Niektórzy producenci oferują jeszcze w grudniu świeże boczniaki, kurki, opieńki i oczywiście pieczarki. Do tego przepisu na zupę grzybową można też wykorzystać mrożone grzyby.  

Przepis na zupę ze świeżych grzybów:
Świeże grzyby trzeba oczywiście dokładnie oczyścić i pokroić w kostkę razem z cebulą. Czosnek przecisnąć przez praskę i wszystko podsmażyć na patelni na maśle aż całość delikatnie się zarumieni.

W tym czasie przygotować wywar z pokrojonej w kostkę włoszczyzny – marchewki, pietruszki selera. Następnie dodać do garnka grzyby z patelni i gotować ok. 40 minut. Dodatkowo, by zupa zgęstniała i nabrała maślanego aromatu, można dodać pół szklanki śmietanki 30 proc.

W osobnym garnku gotujemy przekrojone na mniejsze porcje ziemniaki. Po ugotowaniu kartofle wyłożyć do głębokich talerzy i zalać je gotową wigilijną zupą grzybową. Warto posypać danie natką pietruszki.

Składniki:
— 400 g grzybów (boczniaki, kurki, opieńki, pieczarki)
— 350 g ziemniaków
— 2 marchewki
— 1 pietruszka
— 1 seler
— pół cebuli
— 3 ząbki czosnku
— 2 łyżki masła
— liść laurowy
— ziele angielskie
— natka pietruszki
— 150 ml śmietanki 30 proc.

Zupa pieczarkowa na wigilię


Nie wszyscy mogą cieszyć się smakiem wigilijnej zupy grzybowej, gdyż grzyby nie należą do lekkostrawnych produktów. Niemniej alternatywą dla tego dania jest zupa pieczarkowa.

Należy ją przygotować według przepisu na zupę grzybową ze świeżych grzybów, tylko zamiast boczniaków czy kurek wykorzystać 500 g pieczarek – najlepiej je zetrzeć na tarce.

Żywą tradycją wigilijną w wielu domach jest przyrządzanie również świątecznego sosu grzybowego. Pojawia się on zarówno w parze z zupą grzybową, jak i tam, gdzie króluje barszcz z uszkami.

Wigilijny sos grzybowy – przepis


Wigilijny sos grzybowy również często przyrządza się z już wcześniej zebranych sezonowych suszonych grzybów. Dlatego na początku susz należy moczyć w wodzie ok. 60 minut. Po tym czasie grzyby można pokroić w paski ok. 1 cm.

Składniki:
— 350 g suszonych grzybów
— 1 mała cebula
— 2 ząbki czosnku
— 2 łyżki masła
— ziele angielskie
— natka pietruszki
— 150 ml śmietanki 30 proc.
— sól i pieprz.

W garnku rozpuszczamy masło i podsmażamy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz pokrojoną w kostkę cebulę aż się zarumienią. Następnie dodajemy ok. 250 mln gorącej wody oraz grzyby i całość dusimy ok. 20 minut.

Do smaku dodajemy ziele angielskie, posiekaną natkę pietruszki, sól i pieprz. By sos zyskał bardziej maślany, smak można dodać śmietankę 30 proc.