Jak suszyć grzyby bez suszarki? 3 sprawdzone sposoby babci Anieli

Jak suszyć grzyby bez suszarki? 3 domowe sposoby
Jak suszyć grzyby bez suszarki? 3 domowe sposoby Unsplash.com
Grzybiarze nareszcie doczekali się zbiorów! Po sierpniowej suszy nadeszły deszcze i w lasach zaroiło się od "brązowych łebków". Większość z nas suszy zebrane grzyby, by móc z ich dobrodziejstw korzystać przez całą zimę, a nawet później. Jak wysuszyć grzyby bez suszarki? Czy da się wysuszyć grzyby w piekarniku? A może najlepszy sposób to suszenie na nitce?


Jak suszyć grzyby bez suszarki?
Suszarka do grzybów to przydatny, lecz nieobowiązkowy gadżet nawet dla wytrawnych grzybiarzy. Wszak jeszcze niedawno wszyscy, nawet najbardziej zapaleni łowcy leśnych skarbów, radzili sobie bez tego specjalistycznego sprzętu.


Jeśli nie posiadamy suszarki do grzybów, możemy wykorzystać kilka domowych sposobów: suszenie grzybów w piekarniku, na nitkach, na słońcu. Każdy z tych sposobów wymaga przygotowania grzybów do suszenia: grzyby należy oczyścić z resztek ściółki i pokroić na kawałki lub grubsze plasterki.


Jakie grzyby można suszyć?
Do suszenia nadają się przede wszystkim świeże podgrzybki, borowiki, smardze oraz koźlarze zwane też kozakami. Grzyby przygotowane do suszenia nie mogą być robaczywe. By to sprawdzić, należy je pokroić. Zdrowe grzyby nie mają we wnętrzu charakterystycznych dziurek, które przypominają sitko.
Suszenie grzybów w piekarniku
Pokrojone grzyby najlepiej nawlec na nitkę starym sposobem. Grzybowe łańcuchy zawieszamy na ruszcie, który podwieszamy w piekarniku na samej górze tak, by sznurki grzybów wisiały do samego dołu, nie opierając się o dno piekarnika. Włączamy termoobieg, ustawiamy temperaturę ok. 50 stopni Celsjusza i nie zamykamy do końca drzwiczek piekarnika. Zostawiamy lekko uchylone.


Suszenie powinno trwać kilka godzin. W piekarniku łatwo przesuszyć grzyby, więc warto ich pilnować. Niektórzy suszą grzyby na metalowej gęstej siatce lub papierze do suszenia, jednak w ten sposób niemal na pewno grzyby przykleją się do tego, na czym leżą.

Po wyjęciu grzybów z piekarnika należy je rozłożyć na blacie lub papierze do suszenia i odczekać aż dobrze ostygną. Jeśli od razu włożymy je do piekarnika, ciepło wyparuje i grzyby ponownie zmiękną.

Suszenie grzybów na nitkach
Nawleczone na nitki grzyby można też rozwiesić na grzejnikach, nad kuchenką, na kominku, a nawet na tyle lodówki. Słowem, wszędzie gdzie jest ciepło i sucho.

Taki proces suszenia trwa znacznie dłużej niż suszenie grzybów w piekarniku czy w suszarce. Bardzo wilgotne grzyby mogą w ten sposób suszyć się nawet kilka dni, a jeśli temperatura będzie zbyt niska lub wysoka będzie wilgotność powietrza, niektóre grzyby mogą się zmarnować. Jednak ryzyko jest nieduże. Stara metoda niezmiennie się sprawdza.

Suszenie grzybów na słońcu
Piękną jesienną pogodę polecam wykorzystać na suszenie grzybów. Zaoszczędzimy sobie trochę czasu i pracy, bo do suszenia grzybów na słońcu nie trzeba ich nawlekać na nitki. Wystarczy pokroić je na kawałki lub plastry i rozłożyć na starej firance. Tkaninę z kolei rozkładamy na suszarce do bielizny, którą wystawiamy na słońce.

Dobrze wysuszone grzyby powinny szeleścić w dłoni i lekko się uginać, lecz nie powinny się kruszyć. Zupełnie suche twarde, kruche i mocno "szeleszczące" grzyby są przesuszone i nie mają tyle aromatu, co dobrze ususzone grzyby.

Z kolei niedosuszone grzyby nie szeleszczą, są jakby gumowe. Takie grzyby nie nadają się do przechowywania w słoikach. Zamknięte w pojemniku, spleśnieją. Jeśli zauważycie pleśń na grzybach, musicie wyrzucić całą zawartość słoika. Jeśli zaś zauważycie po suszeniu, że grzyby nie dosuszyły się jak powinny, należy je suszyć do skutku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...