Znasz dietę okienkową? Możesz schudnąć i jeść wszystko, tylko patrz na zegarek

Agnieszka Miastowska
Gdy myślimy o odchudzaniu, największym wyzwaniem wydaje się utrzymanie diety: rezygnacja z ulubionych potraw czy słodyczy. Fantazjujemy więc o dietach, na których można jeść to, co chcemy i jednocześnie schudnąć. Okazuje się jednak, że powstała taka dieta! Na diecie 8-godzinnej możemy jeść, co chcemy, musimy tylko pamiętać o patrzeniu na zegarek.
Jak schudnąć bez diety? Dieta okienkowa to rozwiązanie dla łakomczuchów \ Unsplash

Czas schudnąć?

Kluczem do sukcesu w diecie okienkowej jest dokładne pilnowanie czasu posiłków. Twórcy diety, David Zinczenko i Peter Moore przekonują, że ich program odchudzający to innowacja, która raz na zawsze uwolni nas od restrykcyjnych diet. Zineczko i Moore twierdzą, że na ich diecie nie musimy zwracać dużej uwagę na to, co jemy. Mamy tylko pilnować jednej zasady.

Główna zasada diety okienkowej brzmi: jedz, co chcesz, ale w ciągu wybranych 8 godzin. Pozostałe 16 należy przeznaczyć na regenerację organizmu — ma on mieć czas na spalenie kalorii, nagromadzonych przez 8 godzin słodkiej wolności, możemy jedynie popijać kawę czy herbatę.


Oznacza to, że np. od godziny 7 do godziny 15 sami ustalamy swój jadłospis. Z drugiej strony autorzy podkreślają, żeby dla lepszych efektów w czasie okienek żywieniowych nie powinniśmy przejadać się. Ponadto warto komponować posiłki z uwzględnieniem różnych grup produktów spożywczych.

Dieta na myszy

By udowodnić słuszność swojego pomysłu, Zinczenko i Moore przeprowadzili eksperyment na myszach. Gryzonie podzielono na dwie grupy i obie poddano wysokotłuszczowej diecie. Jedna połowa myszy mogła jeść o dowolnych porach dnia.

Pozostałym został narzucony ośmiogodzinny czas na spożywanie posiłków. Badanie trwało sto dni i przez ten czas na wadze przybrały jedynie myszy, które spożywały pokarm przez całą dobę, mimo że poziom kalorii w dietach obydwu grup był taki sam.

Stąd wniosek, że przyczyną nadwagi i otyłości nie jest zwyczaj jedzenia o dowolnych porach np. późno wieczorem. Według twórców diety okienkowej jedząc cały dzień, od wczesnego rana do późnego wieczora, nie dajemy organizmowi czasu na odpowiednie strawienie pokarmu i pozbycie się toksyn z organizmu.

Żołądek człowieka nie jest bowiem w stanie trawić po określonych godzinach. Dlatego nadwyżka kalorii, którą dostarczamy po dozwolonych godzinach, odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.

Zasada późnego śniadania

Zinczenko i Moore przekonują do spożywania "opóźnionych śniadań", czyli właściwie do rezygnacji z porannego posiłku. Po wstaniu z łóżka lepiej napić się kawy lub herbaty, a śniadanie zjeść parę godzin później.

W ten sposób można przedłużyć sobie 8-godzinny okres przeznaczony na jedzenie. Jednak powinniśmy pamiętać, że według badań śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.

Odkładając śniadanie na później, jemy więcej, a organizm ma mniej czasu na spalenie dostarczonych kalorii, co niesie za sobą ryzyko przyrostu tkanki tłuszczowej.

8 godzin jedzenia i 8 minut treningu

Twórcy diety polecają także minimalną formę aktywności fizycznej. Każdego dnia na diecie okienkowej mamy wykonać ośmiominutowy trening.

Ma on wspomóc proces spalania tkanki tłuszczowej i rozbudzić nasz organizm, jednak bez zbytniego wysiłku. Specjaliści jednak uważają, że kilka minut ruchu dziennie to za mało, by stracić na wadze.

Przerywana głodówka czy dieta cud

Twórcy diety okienkowej twierdzą, że gwarantuje ona odchudzanie bez wysiłku i rezygnacji z ulubionych produktów. Zdania na ten temat są podzielone. Z jednej strony zasada diety opiera się na głodówce. Nawet podczas wybranych 8 godzin można dostarczyć organizmowi nadmiernej ilości kalorii.

A ponieważ dieta 8-godzinna to swego rodzaju przerywana głodówka, istnieje ryzyko, że efektem 16-godzinnego postu może być niepohamowany apetyt i jedzenie nadmiernej ilości.

Z drugiej strony niezależni badacze: prof. Panda z Instytutu Salka i prof. Mattson z Uniwersytetu Hopkinsa twierdzą, że ograniczanie posiłków pozwala całemu układowi pokarmowemu na trawienie spożywanych posiłków. I chociaż na początku może być ciężko, po kilku dobach organizm bez problemu przyzwyczai się do takiego trybu.

Zalety diety to według tych badaczy: wzmocnienie układu immunologicznego, zahamowanie namnażania się szkodliwych wolnych rodników czy zwiększenie energii i sił witalnych.

Inni specjaliści twierdzą, że diety-cud się nie zdarzają. Jeśli chcemy schudnąć, powinniśmy połączyć wysiłek fizyczny z dobrze zbilansowaną dietą, dostosowaną do naszego stylu życia. To jest pewne. Jednak może właśnie ten model odżywiania wam posłuży?
Źródło: poradnikzdrowie.pl, wylecz.to