Uczulenie na komary? Tak, jeśli zobaczysz taki objaw, to oznacza zespół Skeeter

Iza Orlicz
22 lipca 2020, 14:00 • 1 minuta czytania
Komary to owady, które szczególnie latem mogą uprzykrzyć odpoczynek np. nad wodą lub w lesie. Walka z nimi jest uciążliwa, do tego ich ugryzienie nie zawsze kończy się tylko swędzeniem. Wszystko dlatego, że możliwe jest uczulenie na komary, przez które miejsca po ugryzieniu bardzo swędzą, puchną, a czasami dochodzi też do groźniejszych reakcji organizmu.
Uczulenie na komary może objawiać się świądem i dużym odczynem po ukąszeniu. fot. kwangmoo/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Uczulenie na komary

Uczulenie na komary to rodzaj alergii i reakcja alergiczna organizmu na ugryzienie komara. Zwykle ślad po ugryzieniu komara, jeśli ktoś nie ma uczulenia, jest zaczerwienionym guzkiem, który delikatnie puchnie i może swędzieć. Po 1-2 dniach ślad po ukąszeniu komara wchłania się. U osób z uczuleniem na komary, zwykłe ukąszenie może się skończyć gwałtowną reakcją organizmu.

Uczulenie na komary może pojawiać się m.in. u osób z zaburzeniami immunologicznymi oraz zakażonych wirusem Epsteina i Barr. Najczęściej alergia w przypadku ugryzień komarów objawia się czerwonym bąblem, swędzeniem i wyraźnym spuchnięciem dużego obszaru dookoła miejsca ugryzienia.

Komary w Polsce nie są tak niebezpieczne, jak w Afryce, Azji i Ameryce Południowej: nie przenoszą bowiem groźnych chorób, takich jak wirus Zika i wirusy wywołujące malarię, żółtą febrę i niektóre rodzaje infekcji mózgu. Nie znaczy to jednak, że nie mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia. Coraz więcej osób ma uczulenia na komary i ich ugryzienia – można mieć reakcję alergiczną, nawet jeśli wcześniej nie miało się objawów alergii na komary.

Alergia na ukąszenie komara: reakcje skórne

Duże reakcji miejscowe na skórze po ukąszeniu komara to np.:

Może się też zdarzyć, że reakcja na ukąszenie komara jest opóźniona i w miejscu ukąszenia zostanie blizna.

Objawy uczulenia na komary

Objawy po wkłuciu się komara w naszą skórę to przede wszystkim zaczerwienienie, świąd i obrzęknięty bąbel, który jeśli nie będziemy go drapać, nie powiększy się, a po kilku dniach zniknie. Niestety w przypadku uczulenia symptomy są groźniejsze, a odczyn alergiczny wokół ugryzienia może być naprawdę zaogniony. Objawy uczulenia na komary:

– Bąbel jest większy, tzw. pokrzywkowy, może się zbierać w nim płyn surowiczy, miejsce wokół ukąszenia robi się czerwone i gorące. Ugryzienie rozchodzi się po skórze. Silniej na ugryzienia komarów reagują alergicy. Komar wprowadza do organizmu człowieka obce cząsteczki i u osób skłonnych do reakcji alergicznej mogą one stać się celem ataku układu odpornościowego. Powstają przeciwciała skierowane przeciwko białkom zawartym w ślinie owadów. Pojawia się miejscowy odczyn zapalny – wyjaśniał w wywiadzie dla wyborcza.pl Piotr Dąbrowiecki, alergolog.

Inne objawy alergii na ukąszenia komarów to m.in.:

Uczulenie na komary – jak zapobiegać?

Jeśli wiesz, że ty lub twoje dziecko bardziej reagujecie na ugryzienia komarów, warto zawsze mieć przy sobie leki, np. krople przeciwhistaminowe dla niemowląt i dzieci oraz żel lub maść łagodzącą objawy ukąszenia przez komara.

W przypadku uczulenia na komary najlepiej zapobiegać ukąszeniom niż je leczyć. Jak uniknąć uczulenia na komary? Najlepiej próbować chronić się przed ich ukąszeniami za pomocą wszelkich dostępnych środków lub domowych sposobów. Można kupić preparaty odstraszające komary, ale też łagodzące świąd i zmniejszające bąble już po ugryzieniu komarów.

Żeby zapobiec ugryzieniom komarów, można stosować apteczne repelenty (na bazie substancji chemicznych lub sięgnąć po coś bardziej naturalnego. Wśród naturalnych substancji odstraszających komary wymienia się najczęściej olejki eteryczne (np. lawendowy, eukaliptusowy, goździkowy). Komary nie lubią też zapachu m.in.: tymianku, bazylii, kopru włoskiego czy mięty pieprzowej.

Co zrobić po ugryzieniu komara?

Na miejsce ugryzienia, które boli, swędzi i jest spuchnięte, sprawdzają się też okłady z sody oczyszczonej (która działa ściągająco), kostek lodu albo świeżego plastra cebuli. Warto mieć też żel lub maść ze sterydami (hydrokortyzonem), która złagodzi swędzenie i objawy uczulenia.

Jeśli reakcja organizmu uczulonego na komary objawia się tylko dużym spuchnięciem i swędzeniem, nie trzeba panikować, ale należy "trzymać rękę na pulsie", bo nie wiadomo czy za którymś razem nie dojdzie do gwałtowniejszej reakcji, np. duszności. Udaj się niezwłocznie na SOR (lub wezwij karetkę), jeśli po kilku-kilkunastu minutach od ugryzienia komara u ugryzionej osoby zaobserwujesz:

Źródło: mp.pl, mayoclinic.org, aad.org

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/154877,rodzaje-alergii-i-wstrzas-anafilaktyczny-jak-rozpoznac-i-reagowac