mamDu_avatar

Czy na pewno wiesz, co zrobić, gdy dziecko użądli pszczoła? To powinien przeczytać każdy rodzic!

Dominika Bielas

14 czerwca 2022, 09:51 · 3 minuty czytania
Użądlenie pszczoły jest bardzo bolesne i nieprzyjemne. Nie musi być niebezpieczne, jednak problem w tym, że często nie mamy pojęcia, czy nasze dziecko jest uczulone na jad pszczoły. Dlatego warto wiedzieć nie tylko, jak ulżyć w bólu, ale także jak udzielić pierwszej pomocy, gdy dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego.


Czy na pewno wiesz, co zrobić, gdy dziecko użądli pszczoła? To powinien przeczytać każdy rodzic!

Dominika Bielas
14 czerwca 2022, 09:51 • 1 minuta czytania
Użądlenie pszczoły jest bardzo bolesne i nieprzyjemne. Nie musi być niebezpieczne, jednak problem w tym, że często nie mamy pojęcia, czy nasze dziecko jest uczulone na jad pszczoły. Dlatego warto wiedzieć nie tylko, jak ulżyć w bólu, ale także jak udzielić pierwszej pomocy, gdy dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego.
Warto wiedzieć, jak użyć dziecku w bólu i kiedy trzeba udać się do lekarza. fot. unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Latem warto zapobiegać potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom: dzieci powinny pić z bidonów, a także unikać biegania boso, by zminimalizować ryzyko użądlenia przez pszczołę.
  • Użądlenie pszczoły jest bardzo nieprzyjemne i bolesne.
  • Użądlenie pszczoły może być niebezpieczne, jeśli użądlona osoba jest uczulona na jad pszczeli.

Użądlenie pszczoły u dzieci

Pszczoły rzadko atakują ludzi, niestety to właśnie nasze pociechy są najbardziej narażone na użądlenie. Latem dzieci uwielbiają biegać boso, a wtedy nietrudno o to, by stanąć stopą na pszczole. Często owady te podczas upału wpadają do napojów, a nieświadome zagrożenia maluchy mogą również próbować je łapać, gdy te latają nad kwiatami. Pszczoła, broniąc się, może użądlić. Warto więc wiedzieć, jak ulżyć dziecku w bólu i co robić, gdy wystąpi silna reakcja alergiczna.

Jak wygląda użądlenie pszczoły: zdjęcia

Jad pszczoły to mieszanka enzymów i peptydów, które powodują silną reakcję zapalną. Pojawia się piekący ból, obrzęk i zaczerwienienie. Reakcja może być ostrzejsza niż w przypadku użądlenia osy, gdyż jad pszczoły jest bardziej toksyczny.

Dlatego dodatkowo mogą się pojawiać objawy takie jak np. przyspieszenie bicia serca, spadek ciśnienia czy duszności. W skórze miejscu użądlenia znajdziesz także żądło (i najpewniej gdzieś niedaleko martwą pszczołę). Przez to, że żądło pszczoły jest haczykowate, zawsze zostaje w skórze.

Użądlenie pszczoły: co robić?

Żądło pszczoły należy usunąć, jednak trzeba uważać, by nie ucisnąć zbiorniczka jadowego, gdyż można w ten sposób wcisnąć jeszcze więcej jadu. Należy delikatnie je podważyć igłą lub kartą kredytową. Lepiej nie próbować robić tego palcami.

Następnie w miejsce użądlenia można zrobić okład z cebuli, octu, sody lub cytryny. Pomogą również chłodne kompresy i maść antyseptyczna.

Użądlenie pszczoły: kiedy z dzieckiem do lekarza

Bardzo ważne, by obserwować, czy u użądlonej osoby nie wystąpiła reakcja alergiczna. Najczęściej większość niepokojących objawów występuje w przeciągu 30 minut od użądlenia. Na reakcje narażone są przede wszystkim dzieci, ze względu na mniejszą masę ciała. Szczególnie zaniepokoić powinny cię:

  • duszności
  • chrypka
  • obrzęk krtani
  • problemy z oddychaniem
  • kaszel
  • spadek ciśnienia
  • zawroty głowy
  • kołatanie serca
  • nudności lub wymioty
  • sinica.

Jeśli pojawią się takie objawy, należy jak najszybciej udać do lekarza. Przy stwierdzonej alergii na jad pszczoły, należy natychmiast udać się do lekarza lub na szpitalny oddział ratunkowy, nawet jeśli objawy jeszcze się nie pojawiły. Osoby wyposażone w zestawy do samodzielnego podania adrenaliny powinny sobie ją wstrzyknąć.

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego niezwłocznie należy wezwać pogotowie, a dziecko ułożyć w pozycji bocznej ustalonej. Jeśli to możliwe, na miejsce użądlenia stosować okłady. Jeśli nastąpi zanik pulsu lub oddechu, należy przystąpić do reanimacji lub sztucznego oddychania aż do przybycia pogotowia.

Użądlenie pszczoły w ciąży

Przyszła mama nie powinna się obawiać o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka. Zdaniem lekarzy użądlenie pszczoły nie stanowi dodatkowego powodu do niepokoju. Jednak jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, ciężarna powinna niezwłocznie udać się do lekarza.

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/137251,osa-co-robic-gdy-ukasi-osa