Ugryzienia owadów u dzieci zazwyczaj są łagodne i nie powinny niepokoić rodziców. Jednak warto wiedzieć, co ukąsiło lub użądliło dziecko, by skutecznie złagodzić nieprzyjemne objawy i pomóc, gdy bąbel swędzi. Najczęściej spotykamy się ze śladami po komarach, meszkach, kleszczach, pchłach, pluskwach, osach i pszczołach. Sprawdź, jak je rozpoznać.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ugryzienia owadów u dzieci wywołują czerwone ślady, które swędzą, a czasem nawet bolą.
Ślady po ugryzieniu, ukąszeniu lub użądleniu, będą się różniły w zależności od owada.
W przypadku uczulenia na jad lub wpuszczone ze śliną owada toksyny może wystąpić reakcja alergiczna, a nawet wstrząs anafilaktyczny.
Ugryzienia owadów u dzieci: opuchlizna i zaczerwienienie
Rodzice najczęściej mówią o ugryzieniach owadów, tymczasem mamy do czynienia także ukąszeniami czy użądleniami, które będą się od siebie różniły wyglądem. Czerwone bąble mogą mieć różną wielkość, a także mogą boleć lub swędzieć. Wszystko zależy od tego, jak organizm zareaguje na jad czy wpuszczoną przez owada toksynę.
Reakcja może być łagodna i objawiać się jedynie lekkim zaczerwieniem i swędzeniem. W miejscu użądlenia czy ukąszenia powstaje rumień i obrzęk, któremu towarzyszą ból, pieczenie, swędzenie lub uczucie rozpierania. Objawy zazwyczaj ustępują po 24-48 godzinach.
Jednak u dziecka może wystąpić silniejsza reakcja alergiczna, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny. Dlatego tak ważne, by rodzice potrafili rozpoznać ślad na skórze dziecka, a także wiedzieli, jak udzielić pierwszej pomocy i ulżyli w dyskomforcie.
Ugryzienie owadów: zdjęcia
By skutecznie pomóc dziecku warto wiedzieć, czy zostało ugryzione, ukąszone czy użądlone oraz przez jakiego owada. W tym celu zebraliśmy zdjęcia różnych śladów po owadach, dzięki którym z łatwością rozpoznacie, co ugryzło, użądliło lub ukąsiło dziecko.
Ukąszenie komara
W Polsce najczęściej czerwone opuchnięte ślady to miejsca po ukąszeniu komara. To one najczęściej atakują dzieci. Oprócz obrzęku pojawia się śliny świąd. Ukąszeń może być wiele, a nieprzyjemne objawy mijają maksymalnie w przeciągu dwóch dni.
W naszych warunkach klimatycznych komary nie są groźne, jednak w krajach tropikalnych przenoszą takie choroby jak malaria, denga, wirus Zika, żółta febra i wiele innych.
Ugryzienie pluskwy
Ugryzienia pluskwy są podobne do ukąszeń komara, jednak zazwyczaj ułożone liniowo. Czerwone krostki pojawiają się po nocy na odkrytych częściach ciała, gdyż pluskwy zwykle bytują w materacach. Początkowo dziecko nic nie czuje, gdyż w momencie gryzienia owad, wydzielają substancję znieczulającą. Swędzenie skórne pojawia się na ogół po 24-48 godz. od pogryzienia.
Ugryzienie pchły
Niewielka, czerwona plamka z krwawym punktem pośrodku to ślad po ugryzieniu pchły. Ślad jest mniej napuchnięty niż po ukąszeniu komara, ale także wywołuje dokuczliwy świąd, a często także ból. Ugryzienia pcheł są z reguły bardzo liczne i czasem zlewają się ze sobą, tworząc czerwone obręcze.
Użądlenie osy
Użądlenie osy jest bardzo bolesne, pojawia się również duża opuchlizna w miejscu ukłucia, rozległe zaczerwienienie i obrzęk.
Użądlenie pszczoły
W przypadku pszczoły w miejscu użądlenia wygląda podobnie do użądlenia osy, może być bardziej napuchnięte ze względu na bardziej toksyczny jad. W bąblu znajdziesz żądło.
Ugryzienie meszki
Zazwyczaj pojawia się wiele śladów, które są znacznie bardziej bolesne i swędzące niż ukąszenia komarów. Może pojawić się także większy obrzęk, a nawet stwardnienie skóry wokół ugryzienia meszki. Można także zauważyć małe ranki, gdyż owady te rozcinają skórę haczykowatymi szczękami. Ranki po ugryzieniu meszki gorzej się goją i może pojawić się infekcja, a nawet gorączka.
W skrajnych przypadkach może dojść do zatrucia organizmu substancjami toksycznymi ze śliną meszki. Harara może być niebezpieczne dla dzieci, niemowląt i osób pozostających pod wpływem alkoholu, gdyż substancje wstrzyknięte do organizmu człowieka powodują rozpuszczanie erytrocytów i niszczenie tkanek, co może doprowadzić do obrzęku płuc.
Ukąszenie kleszcza
Ukąszenie przez kleszcza jest bezbolesne, nie swędzi, ale najpewniej znajdziesz go nadal wbitego w skórę. Po opiciu się krwi pęcznieje. Należy szybko usunąć kleszcza i obserwować miejsce. Niestety są bardzo niebezpieczne, gdyż przenoszą boreliozę oraz mogą wywoływać odkleszczowe zapalenie mózgu. Zaniepokoić cię powinien rumień wędrujący. Zwykle pojawia się w miejscu ukąszenia przez kleszcza w ciągu od 3 do 30 dni. Stopniowo będzie się on rozszerzał.
Ukąszenie pająka
Pająki występujące w Polsce najczęściej nie są groźne. W miejscu ukąszenia można zauważyć dwie małe kropki w odległości 1 mm o siebie. Skóra jest spuchnięta i boli, może pojawić się guz i siniak, czasem swędzenie lub pieczenie.
Podczas zagranicznych wakacji warto uważać na pajęczaki. Na południu Europy oraz w krajach o gorącym klimacie żyją gatunki pająków jadowitych.
Apteczne sposoby na ugryzienia owadów
Podczas ukąszenia owady zwykle wstrzykują do ciała gospodarza niewielkie ilości antykoagulantów i innych toksyn, które mogą wywołać jakąś reakcję, najczęściej swędzenie, rumień czy bąbel. Podobnie jest w przypadku owadów gryzących, toksyny zawarte w ślinie podrażniają skórę, reakcję wywoła także jad owada.
Jeśli pojawił się obrzęk i swędzenie, warto pomóc dziecku. Ulgę przyniosą dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwświądowym i przeciwalergicznym, np. Fenistil w żelu, czy też miejscowo znieczulających i ochładzających, np. Sarnol.
Pomocne będą również preparaty zawierające mentol, alantoinę, dekspantenol lub nafazolinę – stosowane miejscowo zmniejszają świąd i ograniczają stan zapalny. W przypadku mocniejszej reakcji skórnej zaleca się stosowanie kortykosteroidów o niskiej lub umiarkowanej sile działania np. Hydrokortyzon, czy Laticort.
Domowe sposoby na ugryzienia owadów
W ramach domowych sposobów na ugryzienia owadów stosuje się:
zimne okłady
smarowanie spirytusem kosmetycznym
okłady z rozkrojonej cebuli
przemywanie octem jabłkowym
okłady z papki z sody oczyszczonej.
Warto łagodzić świąd, gdyż rozdrapywanie bąbli może prowadzić nawet do bakteryjnego zapalenia skóry, a także po ranach mogą pozostać blizny.
Alergia na jad owadów
W przypadku silnego obrzęku (powyżej 10 cm) czy silnego świądu może się okazać, że niezbędna będzie wizyta u lekarza. Taka reakcja wymaga leczenia lekami antyhistaminowymi, a czasem nawet antybiotykami. Warto także udać się do alergologa. Ten może zlecić badania, by określić ryzyka wystąpienia w przyszłości silnej reakcji alergicznej.
Do lekarza należy się udać natychmiast jeśli wystąpi gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, pokrzywka, mdłości i wymioty. W przypadku problemów z oddychaniem czy innych objawów wstrząsu anafilaktycznego należy wezwać pogotowie lub podać adrenalinę (jeśli rodzice wiedzą, że dziecko jest uczulone, zawsze powinni mieć ją przy sobie).