Nie chodzi tylko o zabicie nudy! "Szybkie wyzwania" dla nastolatków to coś więcej

Magdalena Konczal
W obecnym czasie każdy z nas jest zmuszony do pozostania w domu. W sposób szczególny to rozporządzenie dotyka nastolatków, którzy przyzwyczajeni są do bogatego życia towarzyskiego. To właśnie oni często mogą doświadczać nudy, samotności, ale także bezradności wobec sytuacji epidemicznej. Ciągłe siedzenie na kanapie i oglądanie serialów pogłębia ich poczucie bezsensu. Warto więc zachęcić młode osoby do angażowania się społecznie, tylko jak, skoro nie mogą nawet opuścić miejsca zamieszkania?
unsplash Neringa Šidlauskaitė
Konkretnej odpowiedzi na to pytanie udziela Fundacja Zwolnieni z Teorii, która wystartowała z akcją #CONTRA19. W jej ramach nastolatkowie z całej Polski mogą przyjąć szybkie wyzwania, którymi m.in. pomogą lokalnym przedsiębiorcom, osobom starszym czy zawalczą z fakenewsami. Młodzież może wykorzystać swój potencjał i stawić czoła efektom koronawirusa w Polsce.

W jaki sposób pomóc?


Na stronie www.contra19.org losuje się krótkie wyzwanie, realizuje je, a następnie wyzywa
swoich znajomych do tego, by też podjęli się wyzwania. Wśród najciekawszych są m.in.: Wesprzyj lokalsa — na rzecz lokalnych biznesów, Przeżyj to w piżamie — wsparcie kultury, E-domóweczka — podtrzymanie relacji i życia towarzyskiego. Co ważne, wszystkie wyzwania młodzież może wykonać bez wychodzenia z domu, bez pieniędzy, a nawet, jak zapewnia organizator, bez ruszania się z kanapy.

Co możemy osiągnąć?


Organizatorzy liczą na efekt kuli śniegowej. – Wyobraźmy sobie, że każda z 1,7 mln młodych osób wylosuje z nami wyzwanie i zadzwoni do 3 osób, które mogą czuć się teraz najbardziej samotnie. Można szybko policzyć, ile osób może poczuć się lepiej w tej trudnej sytuacji dzięki tylu małym gestom ze strony młodzieży. Wyzwań tego typu jest znacznie więcej, więc w sumie gra toczy się o dużą pulę dobrej energii w dobie koronawirusa – podsumowuje Paula Bruszewska.