Kiedy wypada tłusty czwartek w 2024? W tym roku pączka zjemy bardzo szybko

Dominika Bielas
26 stycznia 2023, 09:47 • 1 minuta czytania
W tym roku pączki, faworki i inne słodkości zjemy dosyć szybko, bo tłusty czwartek w 2024 wypada już na początku lutego. Tłusty czwartek co roku ma inną datę i jest to zawsze ostatni czwartek karnawału. Kiedy dokładnie w tym roku wypada tłusty czwartek i od czego zależy dokładna data tego święta? Wyjaśniamy.
Tłusty czwartek to jedyny dzień w roku, gdy nikt się nie ogranicza w jedzeniu słodkości. East News/WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Tłusty czwartek w 2024 roku

Tłusty czwartek to święto, w które zezwala na bezkarne objadanie się słodkościami, bez zbędnych wyrzutów sumienia. Na tłusty czwartek niektórzy czekają cały rok! Choć tradycja mówi, że tego dnia każdy z nas powinien zjeść przynajmniej jednego, większość pozwala sobie na znacznie więcej.

W tłusty czwartek królują nie tylko pączki, ale i faworki, czyli chruściki oraz róże karnawałowe albo churrosy.

Kiedy jest tłusty czwartek 2024 roku?

Tłusty czwartek przypada na ostatni czwartek przed Wielkim Postem i rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. Tłusty czwartek 2024 będziemy obchodzić bardzo wcześnie. W tym roku tłusty czwartek wypada 8 lutego.

Tłusty czwartek: od czego zależy data?

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym, a jego data zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. Tłusty czwartek obchodzimy w ostatni czwartek karnawału tuż przed Środą Popielcową. Każdego roku data tłustego czwartku będzie inna (między końcem stycznia a początkiem marca). W tym roku święta wielkocne wypadają bardzo wcześnie, więc i tłusty czwartek, będziemy świętować już na początku lutego. Za rok, czyli w 2025 roku wypadnie on bardzo późno, bo dopiero 27 lutego.

Tłusty czwartek: skąd się wziął ten zwyczaj?

Tłusty czwartek wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Tego dnia ucztowano, ciesząc się z odejścia zimy i nadejścia wiosny. Stoły zapełniały się tłustym jedzeniem, głównie mięsami i winem, do którego zajadano pączki z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną.

Pączki na słodko zaczęto w Polsce jadać ok. XVI wieku. Wtedy to najczęściej skrywały w sobie słodką niespodziankę w postaci ukrytego orzeszka lub migdała. Dziś najpopularniejsze są te z powidłami śliwkowymi bądź różą.

Tłusty czwartek: tradycje

Od tłustego czwartku rozpoczyna się ostatni, najbardziej szalony tydzień karnawału, który zakończy się we wtorek (w Polsce zwany śledzikiem) przed Środą Popielcową. W tym czasie obywa się np. największy na świecie bal karnawałowy w Rio de Janeiro.

Niektórzy nie wiedzą, że ze zjedzeniem pączka tego dnia wiążą się przesądy. Najważniejszy mówi o tym, że w tłusty czwartek trzeba zjeść coś słodkiego, inaczej skazujemy się na rok niepowodzenia (do kolejnego tłustego czwartku).

Co więcej, ważna jest także liczba zjedzonych pączków: im więcej ich zjemy w tłusty czwartek, tym będziemy mieli więcej szczęścia w nowym roku.

W niektórych częściach Polski, jeden pączek nadziewano migdałem lub orzechem zamiast marmoladą różaną. Ten, kto na niego trafił, miał mieć w życiu wielkie szczęście.

A wy robicie własne pączki czy kupujecie gotowe w cukierniach? Może macie jakieś sprawdzone miejsce, gdzie można dostać najlepsze pączki? Albo najlepszy przepis na domowe pączki, z którego zawsze wychodzą mięciutkie i pulchne?

Czytaj także: https://mamadu.pl/134889,przepis-na-paczki-z-serka-homogenizowanego-400-g