logo
Śledzik, czyli ostatni dzień karnawału, to ostatnia szansa na huczną zabawę przed Wielkim Postem. Fot. 123rf.com
Reklama.
  • Śledzik, to potoczna nazwa ostatków, stosowana na Kaszubach i Śląsku.
  • Jest to święto ruchome. Data każdego roku jest inna, jednak jest to zawsze wtorek tuż przed Środą Popielcową.
  • Kiedy jest śledzik w 2022 roku?

    Śledzik jest świętem ruchomym, które przypada zawsze we wtorek, dzień przed Środą Popielcową. W 2022 roku Śledzik przypada na wtorek 1 marca.

    Skąd się wziął śledzik?

    Według zwyczaju w karnawale, a szczególnie w jego ostanie dni, trzeba było się dobrze się bawić i wyszaleć. W tym czasie stoły uginały się od ilości jedzenia, szczególnie mięsnego i tłustego, nie brakowało także alkoholu dla biesiadników. Chodziło to, by się objeść i wybawić przed nadchodzącym Wielkim Postem. Gdzie więc tu miejsce dla śledzika?

    Otóż podczas ostatniej zabawy przed postem o północy następowała zmiana potraw na stole. Zamiast dań mięsnych pojawiały się dania rybne i inne postne potrawy, które miały przypomnieć biesiadnikom, że właśnie zakończył się karnawał, a zaczęła Środa Popielcowa i 40 dni postu. Ostatnie imprezy przed Wielkim Postem na Kaszubach nazywano właśnie śledzikiem, gdyż śledź był jedną z najprostszych kaszubskich potraw wpisujących się w tradycje postu. Śledzikiem zapusty nazywano także na Śląsku.

    Jak się obchodzi śledzika?

    Dziś raczej odchodzi się od organizowania tradycyjnego śledzika na rzecz dyskotek, karnawałowych imprez, kameralnych domówek i dziecięcych balów przebierańców. Choć wtorek to ostatnia szansa na huczną zabawę przed Wielkim Postem, to zazwyczaj imprezy odbywają się w poprzedzający Popielec weekend.

    Kiedyś jednak w zabawie udział brała cały cale wsie i miasteczka. Często organizowano kuligi i polowania, które kończyły się przy suto zastawionym stole. Tego dnia także po wsiach i miasteczkach chodzili kolędnicy. Orszak złożony z kozy, diabła i innych przebierańców bawił lokalną społeczność.

    Czytaj także: