Aktualnie post eucharystyczny obowiązuje godzinę przed przystąpieniem do Komunii świętej. Po zakończeniu
Eucharystii każdy wierny może już normalnie jeść i pić, wedle własnych upodobań.
Czy niezachowanie postu eucharystycznego jest grzechem?
Nie zachowanie postu eucharystycznego jest grzechem.
Ksiądz Michał Lubowicki podczas rozmowy z serwisem Aleteia przypomniał, że "łamanie zasad wynikających wprost z woli Boga zawsze i w każdej sytuacji jest grzechem". Trzeba pamiętać, że post eucharystyczny jest świetną okazją do owocnego przygotowania się na
przyjście Chrystusa do swojego serca. Dlatego też człowiek powinien być skory do zrezygnowania z przyjemności, jaką jest przyjmowanie pokarmów, aby być bliżej Boga.
Jak liczyć czas trwania postu eucharystycznego?
Zgodnie z obowiązującym aktualnie Kodeksem Prawa Kanonicznego nakazane jest powstrzymanie się od przyjmowania jakichkolwiek pokarmu i napojów z wyjątkiem wody i lekarstw przynajmniej na godzinę przed przystąpieniem do Komunii Świętej. Dlatego też
czas trwania postu eucharystycznego należy liczyć do momentu przyjęcia Komunii Świętej, a nie do rozpoczęcia mszy świętej. Warto o tym pamiętać, ponieważ sporo wiernych często o tym zapomina.
Post eucharystyczny – kto jest zobowiązany do jego zachowania?
Dokładne wskazanie, kogo obowiązuje post eucharystyczny znajdziemy w ogólnym
Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego Konferencji Episkopatu Polski. Jest tam jednoznacznie napisane, że "wszyscy udający się na sprawowanie Eucharystii powinni się do niej przygotować przez post i modlitwę, przez pojednanie z Bogiem i braćmi, a także przez rozważanie słowa Bożego i przygotowanie daru ofiarnego".