Hemoroidy w ciąży? Bez paniki. Zobacz, jak sobie z nimi poradzić

Kalendarz ciąży
Hemoroidy w ciąży to często występująca dolegliwość. Wiąże się ona z uciskiem macicy na jelita i nieregularnym wypróżnianiem. Na szczęście po porodzie ustępuje i hemoroidów zazwyczaj nie trzeba nawet leczyć.
Hemoroidy nazywane są też guzkami krwawniczymi, które znajdują się w błonie podśluzowej w kanale odbytu. fot. wavebreakmediamicro / 123RF

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy nazywane są też guzkami krwawniczymi, które znajdują się w błonie podśluzowej w kanale odbytu. Służą one temu, by gazy, które powstają w jelitach w trakcie trawienia pokarmu, nie wydostawały się na zewnątrz. Czasem jednak guzki stają się nadmiernie powiększone, a przez to powodują znaczny ból. Jeśli na papierze toaletowym zauważyłaś krew, czujesz swędzenie i ból okolic odbytu, to właśnie sygnały, że masz problemy z hemoroidami.

Hemoroidy w ciąży: przyczyny


U kobiet w ciąży pojawiają się najczęściej w trzecim trymestrze, gdy ciężar dziecka jest tak znaczny, że wywiera ono nacisk na naczynia krwionośne znajdujące się w obrębie miednicy. Czynnikiem sprzyjającym takim dolegliwościom są też zaparcia w ciąży powodowane spadkiem aktywności układu trawiennego (działanie hormonów).



Dodatkowym czynnikiem jest podwyższony poziom hormonów, które poszerzają naczynia krwionośne, a także wysiłek wiązany z dźwiganiem dodatkowych kilogramów i ucisk rosnącej macicy na naczynia. W ciąży czynników sprzyjających powstawaniu hemoroidów jest wiele. Nie znaczy to niestety, że jeśli przed porodem się nie pojawiły, jesteś bezpieczna - hemoroidy po porodzie wciąż mogą się pojawić.

Hemoroidów w ciąży można uniknąć

Kobieta może zrobić wiele, by zapobiec problemom z hemoroidami. Aby przeciwdziałać, konieczna jest dieta bogata w błonnik. Warto jeść dużo warzyw i owoców, ciemne pieczywo, brązowy ryż i kasze. Na przekąski trzeba wybierać suszone śliwki, morele, jabłka, kiwi i figi. Taka dieta usprawni działanie twoich jelit, co też powinno wyeliminować kłopoty z wypróżnianiem.

Ograniczenie wysiłku przy parciu zmniejsza ucisk na naczynia krwionośne, a co za tym idzie, poprawienie perystaltyki jelit wyklucza jedną z przyczyn powstawania hemoroidów w ciąży. Trzeba również pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów, ze wskazaniem na niskozmineralizowana, niegazowaną wodę i herbatki ziołowe.

Istotny jest ruch, a szczególnie ćwiczenia kształtujące mięśnie dna miednicy. Podtrzymują one narządy takie jak pęcherz i macica. Praca nad nimi obniża ryzyko powstania uciążliwych hemoroidów. To bardzo proste. Wystarczy napinać mięśnie tak, jakby chciało się powstrzymać mocz. Trzeba chwilę wytrzymać, rozluźnić, a po krótkim odpoczynku powtórzyć sekwencję. Warto ćwiczyć nawet kilka razy dziennie, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży.

Hemoroidy w ciąży: leczenie

Jeśli nie uda się zapobiec hemoroidom w ciąży, trzeba się z nimi zmierzyć - najpierw używając domowych sposobów. Ulgę może przynieść schłodzenie obolałego miejsca, np. za pomocą kompresu, który wyjmiesz z zamrażarki. Można użyć też ręcznika czy nawet paczki zamrożonych warzyw.

Warto robić ziołowe kąpiele. Wystarczy przygotować napar z rumianku, który podziała łagodząco. Można dodać korę dębu, która z kolei ma właściwości przeciwzapalne. Przyrządź miksturę zgodnie z poleceniem na opakowaniu, potem ostudź ją, używaj do przemywania odbytu lub jako tzw. nasiadówkę.

Jeśli to nie pomaga, trzeba skonsultować się z lekarzem. Może ci zalecić maści na hemoroidy, kremy i czopki doodbytnicze. Leki powstrzymają ból i swędzenie. Te bezpieczne to m.in. Posterisan, ProctoGlyvenol i Hemorol. Środki na hemoroidy zazwyczaj zawierają składniki naturalne, np. wyciągi z kasztanowca i rutyny. Najlepiej jednak przezornie sprawdzić, czy wszystkie składniki na pewno są bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Bywa, że choroba jest zaawansowana. Wtedy proktolog nie zapisze maści czy czopków, bo nie pomogą. Konieczna może być skleroterapia. Polegająca na zaaplikowaniu leków, które powodują zwłóknienie guzków, założeniu gumek zaciskowych wokół guzka i użyciu promieni podczerwonych.

Pozytywna wiadomość jest taka, że poważne problemy z żylakami w ciąży zdarzają się rzadko. Częściej po kilku miesiącach dolegliwości same ustępują. Niestety, mają tendencję do odradzania się podczas kolejnych ciąż.