
Dzieci sprzedające latem lemoniadę, soki, owoce czy domowe wypieki, nie muszą obawiać się kontroli sanepidu, jeśli robią to okazjonalnie. Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnił, że taka aktywność nie wymaga rejestracji ani specjalnych zezwoleń.
Dziecięce stoiska z lemoniadą są legalne. GIS wyjaśnia, jakie obowiązują zasady
Sprzedaż lemoniady czy domowych wypieków przez dzieci to wakacyjny widok, który od lat pojawia się na osiedlach, zwłaszcza w pobliżu bloków czy sklepów. Wokół takich inicjatyw pojawiały się jednak pytania o przepisy i ewentualne kontrole.
Główny Inspektorat Sanitarny rozwiał te wątpliwości. Jak poinformował:
Okazjonalna lub jednorazowa sprzedaż lemoniady, soków, owoców i wypieków nie podlega przepisom żywnościowym i kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Zalecenia dotyczą dzieci, które pod opieką rodziców przygotowują i sprzedają między innymi lemoniadę, soki, owoce czy domowe wypieki. Chodzi przede wszystkim o okazjonalną sprzedaż prowadzoną podczas pikników, festynów albo jako niewielki wakacyjny sposób na zarobek.
GIS podkreśla, że w takich przypadkach nie ma obowiązku rejestrowania działalności ani uzyskiwania zezwoleń. Nie oznacza to jednak, że można całkowicie zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa.
Higiena ma największe znaczenie
Inspektorat przypomina, że podczas przygotowywania i sprzedaży żywności trzeba zadbać o podstawowe zasady higieny. Ważne jest mycie rąk, utrzymywanie w czystości naczyń i odzieży oraz korzystanie wyłącznie ze świeżych produktów i bezpiecznej wody pitnej.
Żywność powinna być zabezpieczona przed kurzem i owadami. GIS zaleca również, aby unikać dotykania gotowych produktów bezpośrednio dłońmi.
W opublikowanych wskazówkach znalazły się także dobre praktyki organizacyjne. Jedną z nich jest obecność osoby dorosłej, która czuwa nad bezpieczeństwem najmłodszych sprzedawców.
Inspektorat zwraca też uwagę, aby stoisko stało w bezpiecznym miejscu, dzieci miały dostęp do wody do picia i były chronione przed słońcem, co jest szczególnie ważne podczas upalnych dni.
O czym jeszcze warto pamiętać?
GIS zaleca wyposażenie stoiska w pojemnik na odpady oraz środek do dezynfekcji rąk. Pieniądze powinny być przechowywane z dala od miejsca, w którym znajdują się produkty spożywcze.
Dodatkowo przygotowane wyroby najlepiej sprzedawać jak najszybciej po ich wykonaniu. Młodzi sprzedawcy powinni także informować klientów o obecności możliwych alergenów w oferowanych produktach.
Zobacz także
Źródło: bankier.pl


