Dziwne imię dla dziecka
Czasem słyszymy jakieś imię i zastanawiamy się, jak ktoś wpadł na to, żeby tak nazwać dziecko. Bywają imiona dla dzieci wyjątkowo oryginalne, bywają takie, które jedni lubią, a inni niekoniecznie. Wiele jest też imion, które wielu osobom wydają się po prostu dziwne, choć to przecież kwestia gustu.
W naszym kraju królem "dziwnych" imion dla dzieci jest od lat wokalista Ich Troje. Dzieci Michała Wiśniewskiego mają obco brzmiące imiona: Xavier, Fabienne, Etiennette, Vivienne i Falco, a kolejne dziecko urodzi się już niedługo, choć nie wiadomo jeszcze, jak będzie się nazywało.
Żywia: imię słowiańskiej bogini
A co powiecie na imię Żywia? To nietypowe imię dla dziewczynki, które w 2022 roku nadano tylko trzem nowym obywatelkom Polski. Brzmi nieco bardziej słowiańsko niż imiona Wiśniewskich, ale nadal nie jest to Ania czy Basia. Żywia to żeńskie imię pochodzenia słowiańskiego, które pochodzi od słowiańskiej bogini życia, płodności i wiosny Żywii (łac. Siwa). Funkcjonuje jest w kulturze litewskiej i białoruskiej, gdzie znana jest m.in. z dzieła Adama Mickiewicza "Żywila. Powiastka z dziejów litewskich".
Żywia obchodzi imieniny 20 października. Przedstawiana jest jako kobieta piękna, z długimi włosami i wiankiem na głowie, o delikatnej urodzie, z np. kłosami zboża symbolizowała piękno, urodzaj. Żywia oznacza też boginię Żywicielkę, panią życia, która związana jest z orzeźwieniem, żywotnością. Patronka tego imienia była przychylna ludziom, dbała o to, by mieli jedzenie i zbierali plony. Jest związana z wiosną i kojarzy się pozytywnie, świeżo.
Charakterystyka imienia Żywia jest taka, że oznacza kobietę energiczną, pełną życia, chętnie opiekującą się innymi i empatyczna. To imię dla osoby, która lubi i chce troszczyć się o innych, pomaga. Jeśli chcecie więc, by wasza córka otrzymała imię na cześć życia, urody świata, była współczująca i empatyczna, warto rozważyć danie jej imienia Żywia.
Dziwne imię – przepisy w urzędach
Po urodzeniu dziecka należy je zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego. To, czy dziecko dostanie imię, które wybrali dla niego rodzice, musi zatwierdzić urzędnik. Są zalecenia Rady Języka Polskiego, które dają pewne ograniczenia i wyznaczają, jakich imion nie można nadać dziecku. Najczęściej wymienianymi kryteriami jest to, by imię nie było:
Kiedyś urzędnik mógł również odmówić nadania imienia, które nie określało płci dziecka. Od 2015 roku zniesiono jednak ten zapis – dzieciom można w Polsce nadawać imiona neutralne płciowo. Żywia znajduje się w oficjalnych rządowych danych o imionach dla dzieci, więc oznacza to, że urzędnicy zgadzają się na nie. Nie jest ono jednak bardzo popularne, jeśli w zeszłym roku otrzymało je tylko troje dzieci. Jeśli wiec zależy ci na nietypowym imieniu dla córki, które będzie intrygujące, Żywia brzmi świetnie.