Zagraniczne imiona dla dzieci
Zagraniczne imiona dla dzieci Flickr.com
Reklama.
  • Zagraniczne imiona dla dzieci cieszą się w naszym kraju rosnącą popularnością.
  • Są uniwersalne, zwykle proste w brzmieniu i oryginalne, bo nadal rzadko nadawane.
  • Te zagraniczne imiona dla dzieci mają szansę stać się naprawdę modne.
  • Lista zagranicznych imion, które możesz wybrać dla dziecka jest długa, ale dobrze jest kierować się brzmieniem imienia, łatwością jego wymawiania czy pisownią (by nie była zbyt trudna, np. z niemymi literami). Które z nich są oryginalne, cieszą się rosnącą popularnością i sprawdziłyby się w Polsce?

    Imiona żeńskie

    Ava – imię pochodzenia nordyckiego. Jest proste, krótkie i uniwersalne, przy czym można je zdrabniać na kilka sposobów, np. Avuś, Avunia, Avaczek. Bardzo popularne przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.
    Emma – imię pochodzenia germańskiego, występowało też w formie Ema. W Polsce znane już od końca XIX wieku, ale dopiero od niedawna cieszy się rosnącą popularnością. W wielu językach, m.in.: w angielskim, francuskim, włoskim czy rosyjskim brzmi ono dokładnie tak samo, czyli właśnie Emma. Jest łatwe w wymowie, do tego bardzo kobiece.
    Mia – nie do końca znane jest pochodzenie tego imienia. Najprawdopodobniej jego korzenie sięgają hebrajskiego lub łaciny, choć niektórzy sądzą, że wywodzi się od skandynawskiego imienia Maria. Natomiast w języku włoskim "mia” oznacza "moja”. Imię to powszechnie nadawane jest dziewczynkom w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
    Lea – imię pochodzenia hebrajskiego. Po łacinie Lea znaczy "lwica” i charakteryzuję osobę odważną, śmiałą, pewną siebie. W Polsce co roku to imię otrzymuje ok. 50 dziewczynek (w 2020 r. było ich 65), ale w krajach anglosaskich moda na to imię nie słabnie.
    Luna – jest imieniem mitologicznym. To łacińska nazwa Księżyca, takie imię w mitologii rzymskiej nosiła też jedna z bogiń. Nadal to imię nie jest zbyt często nadawane w Polsce (znalazło się na 216 miejscu wśród najpopularniejszych imion), ale w Europie Zachodniej z roku na rok nadawane jest coraz chętniej.
    Stella - imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od słowa oznaczającego "gwiazdę”. Bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych – od kilku lat jest w pierwszej 40-tce najchętniej wybieranych imion żeńskich. W Polsce co roku nadawane jest tylko kilkunastu dziewczynkom w całym kraju, więc nadal jest bardzo rzadkie.

    Imiona męskie

    Liam – to irlandzka forma imienia William. Z roku na rok coraz bardziej popularne – w 2017 r. imię to otrzymało w Polsce tylko 25 chłopców, a dwa lata później już 66. Nosi je m.in. syn bramkarza Wojciecha Szczęsnego i wokalistki Mariny Łuczenko. W ostatnim czasie największą popularność imię to zdobywa w Stanach Zjednoczonych.
    Hugo – imię pochodzenia germańskiego, wywodzące się od słów: rozum, umysł, bystrość. W Polsce występuje od dawna – pierwsze wzmianki na temat tego imienia pojawiły się już XIII wieku. Popularne w Niemczech, Holandii czy Belgii, gdzie jest wymawiane w ten sam sposób.
    Logan – imię pochodzenia celtyckiego, popularne m.in. w Szkocji. Jest uniwersalne, łatwe do wymówienia i proste w pisowni. W naszym kraju wciąż niezwykle rzadkie – corocznie to imię nadawane jest tylko kilku nowo narodzonym chłopcom.
    Lucas – to grecki odpowiednik imienia Łukasz. Wywodzi się od słowa "lucius”, co tłumaczy się jako "urodzony o świcie”. W języku angielskim, hiszpańskim, portugalskim czy niemieckim to imię brzmi tak samo, czyli Lucas, we francuskim przyjmuje bardziej zdrobniałą formę Luc, a we włoskim Luca.
    Milan – najprawdopodobniej imię pochodzenia słowiańskiego, wywodzące się od słowa "miły”. Imię popularne w Czechach, Słowacji, Serbii, Chorwacji, w Polsce nadawane już od XV wieku, ale nadal uważane za rzadkie.
    Ethan – imię pochodzenia hebrajskiego, wywodzące się od słowa "silny, solidny, trwały". Jest trochę trudniejsze w wymowie, bo zawiera niewymawialne "h", choć dopuszczalna jest już forma: Etan. Imię popularne we Francji i krajach francuskojęzycznych.