W jednym z warszawskich szpitali przeprowadzono pierwszą taką operację w Polsce. Uratowano dziecko z rozszczepem kręgosłupa – przeprowadzono zabieg laparoskopii płodu (fetoskopii), dzięki któremu dziecko po urodzeniu będzie miało szanse na normalne życie i prawidłowy rozwój.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Rozszczep kręgosłupa to wada rozwojowa u płodu, która może prowadzić do dalszych komplikacji rozwojowych.
Lekarze ze Szpitala Bielańskiego przeprowadzili pierwszą w Polsce operację, która miała na celu poprawienie rokowań płodu z rozszczepem kręgosłupa.
Laparoskopia na płodzie (czyli fetoskopia) w 25. tygodniu ciąży powiodła się – zarówno mama, jak i dziecko czują się dobrze po pomyślnym zabiegu.
Jedyne takie operacje w Polsce w Szpitalu Bielańskim
W Szpitalu Bielańskim w Warszawie funkcjonuje poradnia położniczo-ginekologiczna, która odnotowuje wiele medycznych sukcesów. Dziś (22.02.2023 r.) szpital na profilu facebookowym "Mamy na Bielany" opublikował wpis o pierwszej w historii kliniki operacji laparoskopowej przeprowadzonej na płodzie wewnątrz macicy. Obecnie Szpital Bielański w Warszawie to jedyna klinika w Polsce, która podejmuje się takich zabiegów.
Operacja nazywana inaczej fetoskopią, czyli laparoskopią na płodzie, była przeprowadzona u rozwijającego się w brzuchu matki dziecka w 25. tygodniu ciąży. Dziecko miało otwarty rozszczep kręgosłupa, który był groźny dla jego zdrowia – mógł prowadzić do kolejnych wad rozwojowych.
Niebezpieczny rozszczep kręgosłupa mógłby doprowadzić do kolejnych zmian
Operacja miała na celu zatrzymanie rozwoju rozszczepu, tak by dziecko po narodzeniu mogło normalnie żyć i funkcjonować. Oznacza to oczywiście odpowiednią rehabilitację właściwie od dnia narodzin, ale maluch będzie miał szanse na normalne życie, w tym chodzenie i prawidłowe rozwijanie się.
Szpital poinformował, że dziecko miało rozszczep kręgosłupa, który jest wadą rozwojową płodu. Polega on na ubytkach w kręgosłupie i tkankach chroniących rdzeń kręgowy, przez co dziecko jeszcze w łonie matki narażone jest na kolejne uszkodzenia tkanek nerwowych, różnego rodzaju porażenia i konsekwencje tych uszkodzeń, które pogorszą szanse na normalne życie dziecka w przyszłości. Zabieg był niezbędny, by dziecko miało lepsze rokowania.
Mama i dziecko są już po zabiegu
Lekarze podjęli decyzję o operowaniu pacjentki w 25. tygodniu ciąży, a dziś poinformowano, że zabieg się udał, a dziecko i jego mama czują się dobrze i stabilnie. Wciąż są pod opieką i obserwacją specjalistów, ale rokowania dla rozwijającego płodu są optymistyczne.
To niezwykłe, jak medycyna ratuje zdrowie i życie matek i dzieci, i w jak zaawansowanym miejscu jest perinatologia. Ogromne gratulacje dla mamy i dziecka, a także dla świetnego zespołu lekarzy ze szpitala Bielańskiego w Warszawie, który jako jedyny w Polsce przeprowadza takie operacje.