Laparoskopia ginekologiczna-zabieg diagnostyczny i leczniczy

Laparoskopia ginekologiczna
Laparoskopia ginekologiczna Prawo autorskie: s4svisuals / 123RF Zdjęcie Seryjne
Na czym polega laparoskopia ginekologiczna i czy zabieg ten jest bezpieczny dla pacjentki? W jakich sytuacjach może być wykonany, a jakie mogą być jego efekty uboczne?


Ginekolodzy mają do dyspozycji wiele różnych technik diagnostycznych i leczniczych dla swoich pacjentek. Jedną z najpopularniejszych jest laparoskopia ginekologiczna. Kiedy znajduje zastosowanie i jak przeprowadzany jest ten zabieg?

Czym jest laparoskopia ginekologiczna?
Laparoskopia ginekologiczna to technika endoskopowa, diagnostyczno-zabiegowa, polegająca na wziernikowaniu jam otrzewnej. Pozwala ona na zbadanie stanu narządów wewnętrznych u kobiety oraz na wykrycie na tej podstawie ewentualnych nieprawidłowości czy schorzeń. W trakcie laparoskopii ginekologicznej można też za jednym razem wykonać konieczne zabiegi lecznicze.

Podobne cele można uzyskać w ramach klasycznych zabiegów chirurgicznych, ale są one znacznie bardziej inwazyjne. W laparoskopii ginekologicznej nie ma potrzeby przecinania powłok brzusznych dla oceny jam ciała.


Laparoskopia ginekologiczna - wskazania do przeprowadzenia
Wskazaniem do wykonania laparoskopii ginekologicznej jest ocena stanu i budowy narządów wewnętrznych u pacjentek. W trakcie badania można sprawdzić drożność jajowodów, a także zdiagnozować i jednocześnie wyleczyć torbiele, zrosty, endometriozę lub polipy. Więcej o endometriozie i sposobach jej leczenia przeczytasz tutaj.


Innym wskazaniem do wykonania zabiegu jest zdiagnozowanie u pacjentki ciąży pozamacicznej. Metoda ta jest jednym z podstawowych sposobów leczenia niepłodności lub zaburzeń, powodujących trudności w donoszeniu ciąży.

Laparoskopia ginekologiczna-jak wygląda zabieg?
Techniki laparoskopowe przez kilka ostatnich lat zostały unowocześnione, a to dzięki znacznemu udoskonaleniu endoskopowego sprzętu diagnostycznego. Wyposażono go w minikamerę, która ułatwia wykonywanie zabiegu w jamie brzusznej i postawienie trafnej diagnozy. Techniki laparoskopii ginekologicznej są dziś znacznie bardziej precyzyjne niż jeszcze kilka lat temu.

W ramach przygotowań do laparoskopii ginekologicznej lekarz zleca pacjentce wykonanie podstawowych badań, w zależności od wskazań medycznych do wykonania zabiegu. Laparoskopia przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjentka musi być poddana narkozie, a następnie wykonywane jest niewielkie nacięcie w okolicy nadłonowej. Przez nie zostaje wprowadzony do jamy ciała sprzęt optyczny z minikamerą wraz ze specjalną rurką, przez którą podaje się dwutlenek węgla, pozwalający na zwiększenie objętości powłok brzusznych. W takich warunkach o wiele łatwiej i swobodniej lekarz przeprowadzający zabieg może manewrować mikronarzędziami chirurgicznymi. Operator laparoskopu może obserwować i kontrolować przebieg działań na monitorze komputera połączonego z minikamerą. Pozwala ona na dokonywanie zbliżeń diagnozowanych lub operowanych narządów, w znacznie większej dokładności niż przy badaniach USG.


Po wykonanej laparoskopii ginekologicznej, z jamy brzusznej pacjentki usuwany jest dwutlenek węgla, a nacięcia, przez które wprowadzany był laparoskop, są zszywane. Planowych zabiegów laparoskopii ginekologicznych nie wykonuje się w trakcie miesiączki lub tuż przed menstruacją.

Postępowanie po zabiegu laparoskopii ginekologicznej
Pacjentki poddane diagnostyce za pomocą laparoskopii ginekologicznej najczęściej już po kilku godzinach od zabiegu mogą udać się do domu. Hospitalizacja przez kolejną dobę jest konieczna dla kobiet, u których wykonano zabieg leczniczy. Pozostanie w szpitalu ma na celu obserwację reakcji organizmu na podane znieczulenie ogólne oraz wykluczenie ewentualnych powikłań pozabiegowych. Wśród nich wymienia się:

• bóle powłok brzusznych,
• bóle w okolicy nacięcia,
• mikrouszkodzenia odczuwane jako dyskomfort,
• spadek samopoczucia,
• krwawienie pooperacyjne,
• pojawienie się przepukliny brzusznej po zabiegu.

Poważne powikłania pozabiegowe zdarzają się rzadko, dlatego laparoskopię ginekologiczną zalicza się do metod diagnostyczno-leczniczych, które mają znacznie więcej zalet niż wad.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE