Żyjemy w czasach, kiedy w końcu zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają dużo większą wiedzę i świadomość mechanizmów w relacjach międzyludzkich. Każdy z nas wie dużo więcej na temat psychologii niż wiedzieli jeszcze nasi rodzice - nawet jeśli psychologią nie interesuje się w dużym stopniu.
Okazuje się, że jest cała lista rzeczy, które warto wiedzieć/sprawdzić, zanim się zdecydujemy na małżeństwo. Wiele z tych rzeczy wynika z naszej współczesnej wiedzy i świadomości tego, jak mogą lub wyglądają relacje. Oto rzeczy, o których my teraz już wiemy, a nasze mamy i babcie chciałyby wiedzieć, zanim zdecydowały się na małżeństwo:
Bywa, że finanse to podstawowa "kość niezgody" nawet w wieloletnich związkach, które rozpadają się z powodu pieniędzy. Rozrzutność, brak planowania finansów, zbytnia oszczędność lub po prostu – niedopasowanie co do potrzeb ekonomicznych może powodować, że w związku przestanie się układać. Nawyki związane z finansami, szacunek do pieniędzy i znanie jego wartości oraz umiejętność oszczędzania wynosimy z domu, warto więc przed podjęciem decyzji o małżeństwie, spojrzeć, jak kwestie finansowe traktują rodzice naszego partnera.
"Jeśli nie akceptujesz swoich teściów na etapie randek, jest mało prawdopodobne, że sytuacja się poprawi po ślubie" - mówi Roselyn Kigen, licencjonowana terapeutka małżeńska i rodzinna. Warto też wiedzieć, czy rodzice partnera nie są np. zależni od niego finansowo albo on od nich, bo wchodzenie w takie koneksje dla nikogo nie będzie łatwe.
Istnieje wiele wad genetycznych i fizycznych warunków zdrowia, które wpływają na to, jak będzie wyglądało powiększenie rodziny. Czasem bywa tak, że dwoje ludzi, którzy decydują się na związek i dzieci, dosłownie nie pasują do siebie genetycznie, bo ich DNA koliduje ze sobą i prowadzi do poważnych wad, które wpływają na zdrowie i rozwój dzieci.
To może wydawać się trudne, ale wiedza o traumach pokoleniowych czy problemach psychicznych, które są dziedziczne to ważna wiedza, której raczej nie należy ukrywać przed przyszłym małżonkiem. Jeśli wchodzimy w związek z pełną odpowiedzialnością, to tylko wtedy, gdy jesteśmy świadomi takich trudnych rzeczy. Jeśli zbadacie się genetycznie przed podjęciem decyzji o dzieciach, łatwiej wam będzie się na nie zdecydować, jeśli będziecie mieć spokojną głowę, że wady genetyczne raczej nie będą was dotyczyć.
Niestety koszty badań genetycznych w naszym kraju są wysokie i nadal nie są refundowane. Czasem jednak warto je wykonać, zamiast potem już w ciąży martwić się, czy z dzieckiem będzie wszystko w porządku. To nieco kontrowersyjne, ale pragmatyczne podejście do decyzji o powiększeniu rodziny. Pozwoli wam też utwierdzić się w decyzji, jeśli zdecydujecie, że obydwoje nie chcecie mieć dzieci. "Pary powinny rozważyć pójście razem na badania lekarskie przed ślubem, aby sprawdzić niektóre z tych warunków genetycznych, które mogą pojawić się później w małżeństwie" – mówi Kigen.
Kiedy zostajesz matką, przyjmujesz nową rolę społeczną i w pewnym stopniu stajesz się zupełnie nową osobą. Bywa, że rodzice zaniedbują własne potrzeby z powodu opieki nad dziećmi i wychowania ich. Po porodzie partnerzy, którzy nie są przygotowani i świadomi tego, że życie jego partnerki będzie się kręcić tylko wokół noworodka, czują się czasem odrzuceni i bezużyteczni.
Warto przed porodem rozmawiać o tym i później pamiętać o akceptowaniu zmian, które się dzieją. Trzeba też pamiętać, że każdy z rodziców musi czuć się spełniony poza rolą rodzica, dlatego warto spędzać czas ze sobą bez dziecka, dbać o swoją relację, mieć zainteresowania, a później po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim np. pracę zawodową, dzięki której będziesz się rozwijać i spełniać. Zachowanie hobby i kontynuowanie robienia rzeczy, które nas uszczęśliwiają, jest niezwykle ważne, nawet po ślubie i rodzicielstwie.
Wiele par popełnia błąd, zakładając, że zdrowe małżeństwa wymagają od obu stron dawania i brania w równych proporcjach 50 procent. Czasem jedno z nas w pewnym momencie życia daje z siebie więcej niż inne, ale warto wierzyć w to, że kiedyś to może wyglądać inaczej lub odwrotnie. W trakcie małżeństwa proporcje tego, ile każdy z partnerów daje i bierze, może się zmieniać i ewoluować.
Ważne jest, aby para to zrozumiała i obdarzyła się nawzajem zrozumieniem, pracowała jako drużyna, a nie przeciwnicy. Otwarta i szczera komunikacja zawsze pomaga w takich sytuacjach. "Zdrowe małżeństwa wymagają ciągłego wysiłku. Nie możesz ustawić swojego małżeństwa na autopilocie i oczekiwać, że będzie udane. Nie spiesz się, aby poznać swojego partnera i zwracaj szczególną uwagę na szczegóły" – mówi Roselyn Kigen.
Każdy z nas inaczej odczuwa uczucia i emocje i to samo dotyczy miłości. Każdy też czego innego oczekuje od związku i partnera i inaczej wyraża swoje uczucia wobec drugiej osoby. To tzw. docieranie się jest kluczowe dla związku, który jest szczęśliwy. Bo kiedy znamy "język miłości" naszego partnera, zrozumiemy, że robienie przez niego rano śniadania dla partnerki czy szykowanie sałatki na lunch w pracy to jeden ze sposobów mówienia: "Kocham cię".
Wiedza o tym, jak twój partner okazuje miłość, pomoże ci docenić to, co dla ciebie robi, nawet jeśli niekoniecznie jest to sposób, który ty lubisz (wtedy warto porozmawiać i ustalić co będzie pasowało wam obojgu). Pomoże to również tobie w okazywaniu miłość tak, jak tego chce druga strona i pomoże zrozumieć wasze obopólne potrzeby. Ostatnim elementem jest codzienna czułość w prostych małych gestach, bliskość i empatia w stosunku do tej drugiej strony.
Źródło: parents.com
Czytaj także: https://mamadu.pl/123299,kazde-malzenswto-przechodzi-przez-9-faz-w-ktorej-jestes