Nowelizacja ustawy o przemocy domowej ma na celu jeszcze lepsze chronienie osób dotkniętych przemocą domową. Nowe przepisy zakładają większą ochronę dzieci, które są świadkami przemocy w domu oraz kobiet, które aktów przemocy - szczególnie ekonomicznej - doznają w największym odsetku.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Przemoc domowa w nowelizacji ustawy o przemocy domowej będzie miała rozszerzoną definicję o cyberprzemoc i przemoc ekonomiczną, która w większości przypadków dotyczy kobiet, a w szczególności matek.
Zwrócono uwagę, że kobiety, które rezygnują z pracy i wychowują dzieci, są najczęściej całkowicie zależne finansowe od partnerów, którzy mogą wobec nich stosować ubezwłasnowolnienie finansowe.
W nowych przepisach objętą również większą ochroną dzieci, które są świadkami przemocy domowej. Od teraz sprawca przemocy będzie miał zakaz zbliżania się również w miejscach edukacji dzieci.
Zmiany w ustawie o przemocy domowej były potrzebne
Nowelizacja ustawy o przemocy domowej została przyjęta przez rząd już ponad 3 tygodnie temu. W poprawionych przepisach rozszerzono m.in. definicję przemocy domowej, ale też powiększono listę osób, które taką przemocą mogą być objęte i przed nią chronione. W rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia Anna Schmidt, która jest wiceministrem Rodziny i Polityki Społecznej, przybliżyła, jakie zmiany w ustawie są szczególnie istotne dla matek i dzieci i chronią osoby dotykane przemocą domową.
Gdy poprzednim razem pisaliśmy o nowelizacji ustawy o przemocy domowej, zwróciliśmy uwagę, że została rozszerzona lista osób objętych ochroną przed przemocą domową także na byłych partnerów i eks-małżonków, którzy nie są już mieszkańcami tego samego gospodarstwa domowego. Wiceminister Schmidt w dzisiejszej rozmowie zauważyła, że to dlatego, że przemoc domowa najczęściej właśnie eskaluje po rozstaniu się partnerów.
W rozmowie także podkreślono to, że nowe rodzaje przemocy, które są teraz objęte definicją przemocy domowej, czyli cyberprzemoc i przemoc ekonomiczna są stosowane szczególnie wobec kobiet.
Kobiety w domu są zależne od partnerów
Wszystko dlatego, że wiele kobiet zajmuje się w domu wychowywaniem dzieci, przez co rezygnuje z pracy i własnego dochodu. Jeśli kobieta nie ma swoich zarobków, bo poświęca karierę zawodową na rzecz dzieci, najczęściej dzieje się tak dlatego, że to mężczyzna zarabia lepiej i jest w stanie ze swojej pensji utrzymać rodzinę.
Niestety w Polsce kobiety nadal mają niższe płace w wielu zawodach, a kiedy nie zarabiają wcale, bo poświęcają się wychowaniu dzieci, to najczęściej mężczyzna zarządza domowym budżetem. Jeśli w domu dochodzi do aktów przemocy fizycznej lub psychicznej, stąd już niedaleka droga również do przemocy ekonomicznej, czyli finansowego ubezwłasnowolnienia kobiet i matek, którym mężowie i partnerzy wydzielają pieniądze i kontrolują wszelkie wydatki, co w świetle prawa jest przemocą ekonomiczną.
Szczególna piecza nad dzieckiem jako świadkiem przemocy
W nowelizacji ustawy wprowadzono też nową kategorię pojęć, która skupia się na dziecku jako świadku przemocy domowej. Nowe przepisy mają na celu ochronę dziecka, bo za każdym razem, gdy jest świadkiem przemocy w domu, jest to dla niego wydarzenie traumatyczne. Dlatego też wprowadzono całkowity nakaz izolacji osoby stosującej przemoc – policja ma prawo wkroczyć do mieszkania i zabrać stamtąd sprawcę, dzięki czemu pozostali domownicy nie muszą przebywać poza domem w placówkach.
Sprawca przemocy domowej ma zakaz zbliżania się do osób doznających z jego strony przemocy i co ciekawe, zakaz ten obejmuje także środowisko edukacyjne. Oskarżony nie może więc kontaktować się z dzieckiem na terenie szkoły, żłobka lub przedszkola, jeśli dziecko lub jego rodzic był ofiarą przemocy domowej.