Zmiany w ustawie o przemocy domowej
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dotyczącej przemocy w rodzinie. Ustawa, która weszła w życie w 2005 roku i została znowelizowana w 2020 roku, m.in. o zapis o natychmiastowym izolowaniu sprawców przemocy, ale wymagała jeszcze kilku poprawek. Teraz złożono projekt, w którym rozszerzona została m.in. definicja przemocy domowej, ale to niejedyna zmiana.
"To szereg zmian służących większej ochronie rodziny" – mówi Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.
Nowe zapisy w ustawie rozszerzają definicję przemocy
Nowelizacja ma również zniwelować zjawisko przemocy domowej ze względu na skutki, do jakich zostanie pociągnięta osoba przemocowa. Dodatkowo pod przemoc domową mają także być podciągnięte znęcania ekonomiczne i cyfrowe.
Oznacza to, że przemocą będzie określana np. sytuacja, w której jeden z partnerów używa pieniędzy lub innych dóbr materialnych, aby uzależnić pod siebie drugiego partnera. Wirtualna przemoc, czyli cyberprzemoc lub przemoc cyfrowa.
W nowelizacji zmieniona została definicja "osoby stosującej przemoc domową". Od teraz należy rozumieć w tym kontekście zarówno osobę stosującą przemoc domową, jak i osobę, co do której istnieje podejrzenie, że taką przemoc stosuje. W publikacji na stronie rządowej możemy przeczytać, co się jeszcze zmieni w nowelizacji ustawy o przemocy:
Nowe przepisy mówią też o tym, że osobą do kontaktu i pracy z osobą doznającą przemocy będzie pracownik socjalny. Z osobą stosującą przemoc domową kontaktować się i pracować będzie policja.
Jeśli osoba stosująca przemoc w domu wobec rodziny będzie uchylać się od nałożonych na nią kar i obowiązków i nie zmieni postępowania, zespół interdyscyplinarny złoży zawiadomienie o kolejnym nowym wykroczeniu. Osoba przemocowa będzie w takiej sytuacji objęta grzywną lub karą 1 miesiąca ograniczenia wolności. Ustawa ma wejść w życie 3 miesiące po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw.
Przemoc ekonomiczna i cyberprzemoc teraz również są przemocą domową.
Przemoc domowa może objawiać się w wieloraki sposób - dotyczy to przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Do rodzajów przemocy należy też przemoc ekonomiczna, która od teraz w prawie będzie dotyczyła również przemocy domowej. Według wielu badań przemoc ekonomiczna często dotyczy przypadków znęcania się w rodzinie, więc często te dwa rodzaje agresji współistnieją.
Przemoc ekonomiczna jest wtedy, gdy osoba stosująca przemoc wobec domowników, uzależnia ich od siebie także za pomocą pieniędzy lub dóbr materialnych. Jeśli mąż wydziela żonie pieniądze i nie traktuje ich dobytku jak wspólnoty małżeńskiej, ale traktuje pieniądze (lub dobra materialne) jako sposób kontroli nad domownikami. Przemocą ekonomiczną można też nazwać sytuacje, w których partner zakazuje partnerce pracy, wydziela jej pieniądze i rozlicza z każdego wydatku, za które domaga się np. paragonów. Przemoc ekonomiczna to także korzystanie ze wspólnych pieniędzy bez konsultowania tego z partnerem, odmowa pójścia do pracy oraz niepłacenie alimentów.
Przemoc cyfrowa, nazywana też cyberprzemocą, to akty przemocy, które zachodzą wirtualnie w przestrzeni cyfrowej. W tym rodzaju przemocy może mieścić się wiele zachowań w obrębie sieci, które wiążą się z nękaniem domowników za pomocą wiadomości w komunikatorach tekstowych, przez maile i telefony.
To także wszystkie przeniesione do sieci konflikty, które są przejawami przemocy domowej, publikowanie obraźliwych zdjęć i treści oraz wykluczanie z internetowych społeczności. Cyberprzemoc to jeden z rodzajów przemocy, z którym mamy do czynienia stosunkowo krótko, bo istnieje tyle, ile istnieją telefony, komputery i internet.