Poniższe ćwiczenia logopedyczne możecie wspólnie wykonywać podczas porannej toalety, jadąc wspólnie tramwajem lub też w trakcie spożywania posiłków. Warto jak najczęściej bawić się w nie przed lustrem, aby móc kontrolować poprawność wykonywania ćwiczeń i wzajemnie obserwować wykonywane ruchy. Dobra zabawa i masa śmiechu w pakiecie - gwarantowana!
Zabawy logopedyczne dla dzieci: śmieszne miny
Te zabawy warto połączyć z opowiadaniem historyjek z udziałem zwierzątek, przedmiotów i ludzi, których naśladujecie. Możecie również, bawiąc się w minki, oglądać zdjęcia lub obrazki je przedstawiające.
Tupot kopyt - naśladowanie truchtającego konia poprzez uderzanie czubkiem języka o podniebienie, udawanie dźwięku przypominające kląskanie.
Wykluwający się kurczaczek - pisklę próbujące wykluć się z jajka napiera od wewnątrz na jego ścianki. Spróbujcie w ten sam sposób naciskać językiem na zmianę na prawy i lewy policzek.
Dźwig - ćwiczenie polega na wysunięciu języka do przodu przy szeroko otwartej buzi oraz poruszanie nim raz na górę, raz na dół.
Kotek oblizujący nosek - szeroko otwórzcie buzię, wyciągnijcie szyję do góry i spróbujcie dotknąć językiem czubek nosa.
Malarz - wyobraźcie sobie malarza, który maluje sufit - język będzie pędzlem, a podniebieniem sufit - pomalujcie je całe machając językiem na prawo i na lewo, do przodu i do tyłu.
Poszukiwacz skarbów - za pomocą języka “poszukajcie skarbów” w całej buzi, spróbujcie dotknąć wszystkich zakamarków jamy ustnej oraz dosięgnąć każdego zęba - a to wszystko przy szeroko otwartej buzi.
Zabawy logopedyczne: Gimnastyka policzków i warg
Balonik - polega na nadymaniu policzków. Niech na zmianę pojawia się na prawym i na lewym policzku.
Buzi, buzi - wysyłajcie do siebie całuski jak najczęściej!
Rybka - wciąganie policzków do środka, między zęby i jednoczesne wysuwanie warg do przodu i poruszanie nimi.
Buzia na kłódkę - zawijanie i zaciskanie warg do środka, udawanie jakby usta były “sklejone”.
Humorzasty Franio - na zmianę udawanie wesołej i smutnej minki, mocne unoszenie kącików warg w uśmiechu, a następnie opuszczanie ich na dół udając smutną minkę.
Groźny pies - szczerzenie zębów i unoszenie górnej wargi.
Prychanie konia - parskanie wargami.
Masażyk - ugniatanie zębami dookoła wargi górnej i dolnej.
Zabawy logopedyczne: Ćwiczenia na żuchwę
Krowa - udawanie krowy mielącej trawę między zębami.
Małpka - udawanie śmiesznych, małpich min przez wysuwanie żuchwy w różne strony. Przy okazji dodatkowo wykrzywiać wargi w różnych śmiesznych grymasach.
Grabienie trawy - wysuwanie i cofanie dolnej żuchwy z jednoczesnym przesuwaniem górnymi zębami po dolnej wardze.
“Aaaaaam” - powolne otwieranie buzi jak najszerzej, tak jakby się chciało ugryźć ogromnego hamburgera.
Myśliciel - poruszanie dolną żuchwą na prawo i na lewo - tak jak myśliciel, który długo się nad czymś zastanawia.
Zabawy logopedyczne: ćwiczenia podniebienia
Zdyszany piesek - udawanie zmęczonego psa poprzez wyciąganie języka na brodę z jednoczesnym wdychaniem i wydychaniem powietrza ustami.
Kurokukułka - udawanie raz kury, raz kukułki poprzez wymawianie różnych kombinacji sylab “ku” i “ko” czyli np. “ku-ko-ku-ku-ko-ku”.
Śpioch - udawanie odgłosu chrapania.
Chory kotek - udawanie kasłania z językiem wysuniętym z ust.
Gotowy do skoku… - udawanie sytuacji skakania do wody, czyli nabieranie powietrza ustami i powolne wydychanie nosem.
Ćwiczenia podniebienia: zabawy podczas jedzenia
To świetny pomysł na urozmaicenie każdej przekąski.
Wąsy z solonych paluszków - kto dłużej utrzyma paluszek, trzymając go między górną wargą a nosem?
Latające chrupki - przytrzymywanie chrupek między wargami, ściskanie ich oraz przyklejanie językiem do podniebienia.
Oblizywanie - talerzyka, miseczki łyżeczek- przy każdej możliwej okazji! Dobrym pomysłem jest również wysmarowanie talerzyka np. musem truskawkowym i zachęcanie malucha, aby tworzył na nim językiem zabawne obrazki.
Dokładne żucie - to ćwiczenie nie tylko będzie wspaniałym ćwiczeniem żuchwy, ale również wspomoże trawienie i uniknie jedzenia posiłków w pośpiechu. Przy każdym posiłku zwracajcie uwagę, by przeżuwać dokładnie jedzenie. Możesz pobawić się w udawanie krowy mielącej trawę w buzi.
Guma balonowa - żucie gumy oraz robienie balonów to świetny trening warg oraz ćwiczenie oddechowe, kto zrobi większego balona?[/list]
Ćwiczenia logopedyczne oddechowe
Gorąca zupa - nigdy więcej nie dmuchaj maluszkowi na gorącą zupę czy herbatę, aby ją ostudzić; niech twoje dziecko próbuje zrobić to samodzielnie.
Zdmuchiwanie świeczek - niech dzieciaki od dziś zdmuchują świeczki nie tylko na urodzinowym torcie, ale przy każdej możliwej okazji.
Dmuchane obrazki - do malowania farbami niekoniecznie potrzebne są pędzelki - wystarczy mocny podmuch powietrza. Wystarczy na szkicu rysunku, kolorowance albo też na zupełnie pustej kartce umieścić kropelki farby, a następnie mocno je rozdmuchać, z każdej strony.
Gra w ping - ponga - usiądźcie po dwóch stronach stołu i dmuchajcie do siebie na zmianę ping-pongową piłeczkę. Uwaga, nie możecie zdmuchnąć jej z blatu!
Bańki mydlane - pobawcie się w dmuchanie baniek mydlanych przy okazji każdej wieczornej kąpieli.
Wąchanie różnych zapachów - można to zamienić w zabawę w zapachowe memory albo też w rozpoznawanie zapachów i dopasowywanie ich do odpowiednich obrazków.
Malowanie na lustrze - zabawa polega na chuchaniu na schłodzone wcześniej w lodówce lusterko i malowanie palcem rysunków na skroplonej parze.
Zawody łódek - nalej wodę do dużej wanienki lub miski, wykonajcie razem papierowe łódeczki, a następnie przedmuchujcie je z jednej strony pojemnika na drugą.