mamDu_avatar

Wyciszą i pozwolą zrozumieć emocje - 5 strategii na zdenerwowane dziecko. Działają też na dorosłych

Martyna Pstrąg-Jaworska

23 września 2022, 15:21 · 3 minuty czytania
Natłok emocji czasem trudno opanować dorosłemu, a co dopiero dziecku, które jeszcze nie zawsze rozumie swoje odczucia i nie wie, skąd się biorą. Oto 5 prostych strategii na to, jak ukoić nerwy, osiągnąć spokój, dzięki któremu można będzie przeanalizować, dlaczego takie emocje obserwujemy u dziecka. Zadziałają także na przebodźcowaną i zmęczoną mamę.


Wyciszą i pozwolą zrozumieć emocje - 5 strategii na zdenerwowane dziecko. Działają też na dorosłych

Martyna Pstrąg-Jaworska
23 września 2022, 15:21 • 1 minuta czytania
Natłok emocji czasem trudno opanować dorosłemu, a co dopiero dziecku, które jeszcze nie zawsze rozumie swoje odczucia i nie wie, skąd się biorą. Oto 5 prostych strategii na to, jak ukoić nerwy, osiągnąć spokój, dzięki któremu można będzie przeanalizować, dlaczego takie emocje obserwujemy u dziecka. Zadziałają także na przebodźcowaną i zmęczoną mamę.
Sposoby na uspokojenie pozwolą też dziecku poznać swoje emocje. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Złość, krzyk, płacz u dziecka, które są objawem wzmocnionych emocji, warto łagodzić, ale w sposób świadomy dla malucha, który prowadzi do uspokajania się
  • Takie samouspokajanie daje dziecku nie tylko umiejętność panowania nad emocjami, ale również ich zrozumienia i wiedzy, skąd i dlaczego się wzięły.
  • Poznaj 5 prostych strategii, które koją wzburzone emocje i działają także na dorosłych. Są idealne dla przebodźcowanej mamy i rozemocjonowanego kilkulatka.

Umiejętność uspokajania pozwala zrozumieć emocje

Gdy zostaje się rodzicem, raczej nie myśli się o tym, że trzeba będzie mieć wiedzę psychologiczną. Jest ona jednak niezbędna, by pomóc dziecku, które zaczyna poznawać swoje emocje, nazywać je i uczyć się radzić sobie z nimi. Zazwyczaj jednak umiejętność zapoznania z dziecka z jego emocjami są rodzicom niezbędne, by wychować dziecko silne psychicznie, pewne siebie i świadome emocjonalnie.

Każdy, kto posiada dziecko, wie też jednak, że maluchy potrafią z powodu różnych sytuacji doprowadzić się do takich stanów emocjonalnych, że nie potrafią sobie samodzielnie poradzić z zapanowaniem nad emocjami. Warto nauczyć je metod samouspokajania, które na początku będziecie stosować we dwoje, by potem dziecko w kryzysowych momentach, nawet gdy będzie starsze, potrafiło osiągnąć równowagę.

Chociaż "strategie uspokajania" mogą brzmieć dziwnie, tak naprawdę to 5 prostych metod, dzięki którym opanujecie nerwy (na zdenerwowaną mamę zadziałają tak samo dobrze, jak na rozzłoszczonego kilkulatka) i nauczycie się zarządzać własnymi emocjami. Dzięki temu łatwiej wam będzie radzić sobie ze swoimi reakcjami na różne sytuacje dnia codziennego.

1. Wykonaj głębokie ćwiczenie oddechowe

Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia oddechowe i praca z oddechem potrafią naprawdę rozładować duży stres i pomagają osiągnąć spokój, gdy nasze emocje są zbyt intensywne. Naucz dziecko, jak wykonać kilka prostych ćwiczeń, dzięki którym uda mu się opanować złość lub płacz.

Najprostsze ćwiczenie polega na położeniu ręki na brzuchu i wdychaniu przez nos, licząc do 3. W tym czasie ręka powinna się podnosić na rozszerzającej się przeponie. Następnie trzeba wydychać powietrze ustami, również w myślach licząc do 3. Całość dobrze powtórzyć 3-4 razy, dzięki czemu uda się wrócić do trzeźwego myślenia.

2. Technika 54321

Ta technika to ćwiczenie uważności, które pomoże dziecku skupić się na czymś innym niż buchające z niego pokłady złości, płaczu czy krzyku. Polega na wymienieniu 5 rzeczy, które teraz widzą. Później należy powiedzieć o 4 przedmiotach, które mogą poczuć lub dotknąć. Następnie opowiedzieć o 3, które słyszą i 2, które mogą wyczuć węchem. Na koniec niech powiedzą o 1, której mogą teraz spróbować. To skupienie na otoczeniu i odbieraniu świata zmysłami, pozwala trochę odwrócić uwagę, ale też zapanować nad tym, jak reaguje jego umysł na pewne bodźce.

3. Stwórz dla niego spokojne miejsce

Jeśli masz taką możliwość w domu, stwórz dla dziecka osobny kącik, który będzie tylko jego. Potrzebne jest miejsce przytulne: może to być fort z koca i poduszek, urocze miejsce z kocykiem i lampkami choinkowymi we wnęce w garderobie czy kawałek przytulnie zagospodarowanej przestrzeni w jego pokoju między łóżkiem a szafą.

Niech będzie tam miękko, kojąco, możesz zadbać o różne faktury i bodźce sensoryczne. Niech to będzie miejsce, w którym dziecko może usiąść, pobyć samo ze sobą, gdy poczuje się zdenerwowane lub przytłoczone.

4. Naucz wyrażania swoich potrzeb

Jeśli masz starsze dziecko, prawdopodobnie od czasu do czasu siadacie i dłużej rozmawiacie, bo dzieci mają taka naturalną potrzebę, którą warto wspierać. Zawsze, gdy gadacie, pamiętaj o tym, jak i co do niego mówisz, jak odpowiadasz i czy słuchasz go w 100 procentach (bez telefonu w ręku i telewizora grającego w tle).

Nie przerywaj i zadawaj pytania, które pomogą mu przetworzyć to, co mówią. To sprawi, że zaczną swoje problemy widzieć z innej perspektywy, co pomoże im uspokoić emocje, zapanować nad nimi i je zrozumieć.

5. Zachęcaj do wyładowania napięć przez aktywność fizyczną

Wysiłek fizyczny nie pomoże na wszystkie problemy natury emocjonalnej, ale pozwala naprawdę ukoić nerwy. Gdy uprawia się sport, szczególnie na świeżym powietrzu, lepiej dotlenia się organizm i wyzwalają się endorfiny odpowiedzialne za dobre i pozytywne samopoczucie.

Nadmiar energii czy emocji, które włożymy w wysiłek fizyczny, sprawią, że osiągniemy spokój. Ważne jest, by dziecko wybrało to, co sprawia mu największą radość – może to być zarówno trening piłki nożnej, jak i pływanie, joga dla dzieci czy jazda na rowerze.

Czytaj także: https://mamadu.pl/156813,dlaczego-dziecko-najgorzej-zachowuje-sie-w-obecnosci-rodzicow