mamDu_avatar

Te błędy nad wodą mogą zagrozić życiu i zdrowiu twoich dzieci. Ale możesz ich uniknąć!

Dominika Bielas

04 lipca 2022, 12:34 · 3 minuty czytania
Wakacje to wyjątkowy, rodzinny czas. Podczas wyjazdu dbamy o atmosferę, atrakcje i o to by każdy dobrze się bawił, jednak nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Zmęczeni rodzice, podekscytowane i nakręcone dzieci oraz woda to kiepskie połączenie. Dlatego, by nie popełnić błędów, które mogą być groźne dla zdrowia i życia dzieci, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.


Te błędy nad wodą mogą zagrozić życiu i zdrowiu twoich dzieci. Ale możesz ich uniknąć!

Dominika Bielas
04 lipca 2022, 12:34 • 1 minuta czytania
Wakacje to wyjątkowy, rodzinny czas. Podczas wyjazdu dbamy o atmosferę, atrakcje i o to by każdy dobrze się bawił, jednak nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Zmęczeni rodzice, podekscytowane i nakręcone dzieci oraz woda to kiepskie połączenie. Dlatego, by nie popełnić błędów, które mogą być groźne dla zdrowia i życia dzieci, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Beztroska zabawa na brzegu potrafi uśpić czujność opiekuna fot. unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Zadbaj o bezpieczeństwo rodziny, dzięki temu wakacje będą naprawdę udane.
  • Unikając podstawowych błędów, możesz ochronić dzieci przed różnymi zagrożeniami.
  • Niektóre rzeczy warto zrobić jeszcze przed wyjazdem.

Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą

Jedziecie nad morze? A może będziecie odpoczywać nad jeziorem? Nieważne, czy wakacje spędzicie nad dużą wodą, miejskim (a nawet ogrodowym!) basenem, rzeką czy strumykiem, tych zasad bezwzględnie musicie przestrzegać.

1. Wybieraj strzeżone kąpieliska

Planując wypoczynek nad wodą, warto wybrać taki akwen, który jest strzeżony przez ratowników. Kąpieliska takie (nawet naturalne zbiorniki wodne) mają sprawdzone dno i wyznaczoną bezpieczną przestrzeń do kąpania. Naucz również pociechę, co oznaczają flagi wywieszane przez ratowników i zawsze się do nich stosujcie. Pamiętaj jednak, że obecność ratownika nie zwalnia cię z opieki nad dzieckiem, gdy jest w wodzie.

2. Ustal zasady

Zarówno z małymi jak i większymi dziećmi, jeszcze przed pierwszą wyprawą nad wodę ustalcie zasady, np. dzieci nie wchodzą do wody bez opieki, starsze bez pytania i nie skaczą na główkę itp. Przypominaj o nich dzieciom i bądź konsekwentna, tu chodzi o bezpieczeństwo! Niestety gdy dzieci dobrze się bawią, pamięć bywa zawodna. Ale także ty zachowaj zdrowy rozsądek, nie wrzucaj dziecka do wody, a także przed pierwszą kąpielą sprawdź dno.

3. W wodzie bądź blisko dziecka

Nie pozwól dzieciom wchodzić samemu do wody. Niewielu rodziców ma świadomość, że tonący nie krzyczy i nie woła o pomoc. Odległość kilku metrów może robić olbrzymią różnicę. Sytuacja, gdy dziecko samo bawi się na brzegu, a rodzic leży na kocu, jest niebezpieczna i niedopuszczalna. W morzu zawsze obserwuj dziecko od strony morza twarzą w kierunku dziecka i plaży.

4. Odłóż telefon

Przeglądanie Facebooka czy czytanie wiadomości to ulubione zajecie wielu z nas, warto jednak odłożyć telefon, bo wypoczywając nad wodą z dzieckiem, trzeba mieć oczy wokół głowy. Naprawdę chwila nieuwagi wystarczy, by dziecko weszło lub wpadło do wody, albo oddaliło się od rodziców. Niestety to tyczy się również książki czy czasopisma. Dlatego warto wyznaczyć rodzicielskie dyżury. Pamiętaj, obecność ratowników nie zwalnia rodziców z obowiązku pilnowania dziecka!

5. Nie dopuść do przegrzania

Pilnuj, by dziecko miało nakrycie głowy i nie bawiło się w słońcu szczególnie w południe. Łatwo o udar słoneczny! Warto wyposażyć się w parasol lub namiot z materiału z filtrem UV. Częste kąpiele to także dobry pomysł, by ochłodzić organizm. Pilnuj także, by rozgrzane dziecko nie wbiegało lub wskakiwało do chłodnej wody, bo może dojść do szoku termicznego.

6. Pilnuj, by dziecko piło

Gdy dzieci się bawią, a szczególnie w wodzie, nie zawsze czują pragnienie. Tymczasem w upalny dzień do odwodnienia może dojść bardzo szybko. Unikaj słodkich napojów. Pamiętaj, że najlepiej nawodnisz dzieci i siebie wodą.

7. Nie dopuść do poparzenia

Nad wodą nietrudno o oparzenie słoneczne. Pamiętaj, że preparat ochronny nawet ten wodoodporny należy wsmarować w ciało po każdej kąpieli. Dobrym pomysłem także są koszulki do kąpieli z filtrem UV.

8. Naucz dziecko, co ma zrobić, gdy się zgubi

Przed wakacjami naucz dziecko swojego numeru telefonu lub zakup specjalną bransoletkę na numer telefonu. Po przybyciu na plażę pokaż stanowisko ratownika, przypomnij, by nie odchodziło z obcymi, pokaż charakterystyczny punkt, wasz parawan i miejsce, gdzie się rozbijacie. Wyjaśnij, by głośno krzyczało, gdy się zgubi, zamiast szukać rodziców na własną rękę.

9. Uważaj na dmuchane zabawki

Jeśli dziecko nie potrafi pływać, rodzice starają się zabezpieczyć je dmuchanymi zabawkami. Niestety koła potrafią być bardzo zdradliwe, nie ufaj im zbytnio.

Czytaj także: https://mamadu.pl/164227,czy-woda-w-fontannie-jest-czysta-gdzie-w-miescie-kapiel-jest-bezpieczna