mamDu_avatar

Jedziesz z niemowlakiem na wakacje? Krem z filtrem to za mało. Eksperci proponują inny gadżet

Dominika Bielas

15 czerwca 2022, 11:01 · 2 minuty czytania
Pierwsze wakacje dziecka to wspaniałe przeżycie. Woda, plaża, morze, basen i... słońce! Warto wiedzieć, jak podczas beztroskiej zabawy skutecznie zabezpieczyć dziecko przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zdaniem ekspertów krem z filtrem dla niemowlaka to stanowczo za mało.


Jedziesz z niemowlakiem na wakacje? Krem z filtrem to za mało. Eksperci proponują inny gadżet

Dominika Bielas
15 czerwca 2022, 11:01 • 1 minuta czytania
Pierwsze wakacje dziecka to wspaniałe przeżycie. Woda, plaża, morze, basen i... słońce! Warto wiedzieć, jak podczas beztroskiej zabawy skutecznie zabezpieczyć dziecko przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zdaniem ekspertów krem z filtrem dla niemowlaka to stanowczo za mało.
Rodzice nie zawsze wiedzą, jak właśnie chronić dziecko. fot. unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Skóra niemowlaka jest znacznie cieńsza i delikatniejsza, dlatego wymaga szczególnej ochrony.
  • Rodzice powinni wiedzieć, jak właściwie chronić małe dziecko przed promieniowaniem UV.
  • Oprócz dobrego kremu z filtrem warto zainwestować w gadżety z materiału nieprzepuszczającego promieni UV.

Jak chronić się przed słońcem?

Eksperci od lat apelują, by właściwie zadbać o skórę latem. Najlepiej, by był to krem z wysokim filtrem SPF 50, który daje ochronę na poziomie 98 proc. Powinniśmy go używać kilka razy dziennie i absolutnie zawsze po wyjściu z wody. Warto pamiętać również, że krem należy nałożyć 30 minut przed wyjściem na zewnątrz.

Co więcej, kremu powinniśmy używać nawet w pochmurny dzień, gdyż szkodliwe promieniowanie przenika przez chmury. Odpowiednie zabezpieczenie skóry uchroni ją przed przebarwieniami, plamami, poparzeniem, ale także obniży ryzyko wystąpienia raka skóry.

Czy dzieci mogą się opalać?

Dermatolodzy obliczyli, że już dwukrotne poparzenie skóry w okresie dzieciństwa aż dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka. Dlatego powinniśmy naprawdę pilnować naszych pociech. Dzieci można smarować tylko kosmetykami z filtrem mineralnym – ten rodzaj filtra nie wnika w skórę, lecz tworzy na niej warstwę, która jak tarcza odbija promienie UV. Dziecko kremem należy smarować nawet co 2 godziny. Jednak okazuje się, że w przypadku niemowląt nawet "pięćdziesiątką" to za mało.

Niemowlęta mają niedojrzały, delikatny naskórek, więc promienie UV wnikają głębiej i dużo łatwiej o poparzenie niż w przypadku starszych dzieci. Problemem jest także to, że skórze maluszka jest mniej melaniny, która w naturalny sposób chroni skórę przed pomieniowaniem. - Do 6. miesiąca życia w ogóle nie powinno się wystawiać dziecka na słońce! Jego skóra jest bardzo wrażliwa i cienka. Skutki tego (ekspozycji na słońce) możemy zaobserwować po 10, 20, 30 latach. Do 18. miesiąca życia nie powinniśmy odsłaniać skóry dziecka – mówi prof. Rutkowski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, kierujący Kliniką Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej- Curie w Warszawie. Niektórzy eksperci twierdzą, że takie zasady powinniśmy stosować jeszcze dłużej, nawet do 3 roku życia. Więc jak zabezpieczyć niemowlę podczas urlopu? Zdaniem specjalistów, znacznie lepszym rozwiązaniem niż kremy, będą ubrania pochłaniające UV. Przed urlopem kup bluzeczkę do wody o takich właściwościach. Warto również zaopatrzyć się w czapkę z dużym rondem z filtrem UV i parasolkę do wózka. A podczas plażowania przyda się namiot z materiału nieprzepuszczającego promieni UV. Maluszka warto także wyposażyć w okulary przeciwsłoneczne.

Czytaj także: https://mamadu.pl/147453,mama-uzyla-gabki-do-makijazu-by-posmarowac-dziecko-kremem-z-filtrem-uv

W upalne dni unikaj plażowania i spacerów w godzinach 11-15. W południe lepiej udać się na drzemkę do domu lub spacerować zacienionymi alejkami.