Jak wygląda dziecko, które tonie? Nagranie przestrogą dla rodziców

Tak można uratować tonące dziecko.
Tak można uratować tonące dziecko. Screen z YouTube/Boy Saved from Drowning by Lifeguard
Jak tonie człowiek? Inaczej, niż pokazują to w filmach. Pozornie wygląda to jak zabawa – na ogół tonie się w ciszy, tonący nie krzyczy i nie macha rękami. Na zamieszczonym filmie widać topiącego się chłopca, który przez kilka sekund próbuje złapać oddech. Jak do tego doszło?


To przerażające
Bardzo często zdarza się tak, że rodzice nie reagują, bo są przekonani, że dziecko nurkuje lub się bawi. Inna wersja zdarzenia, to chwilowa nieuwaga, zajęcie się czymś innym niż obserwowaniem. Tak topią się tysiące dzieci i młodzieży rocznie. Ratownicy podkreślają, że człowiek tonie po cichu. Nie zachowuje się jak na filmach, nie woła o pomoc.

To nagranie powinni zobaczyć wszyscy rodzice przed wakacjami z dziećmi. Na filmie widać, jak dziecko tonie pod opieką dorosłego. Z wodą nie ma żartów, nawet na zamkniętym kąpielisku.
Po czym poznać, że dziecko się topi?
– Tonące dziecko nie krzyczy i nie wymachuje rękoma.
– Przeważnie tonięcie przebiega w ciszy i względnym spokoju.
– Bardzo często dzieci toną niewiele dalej niż 20-30 metrów od stojących obok nich rodziców.
– Nagła cisza powinna być powodem do niepokoju.

Rozproszona uwaga to największy wróg w wodzie
Zapominamy też o patrzeniu na twarz osób przebywających w wodzie, w zatłoczonym basenie to szczególnie trudne. Jednak obserwowanie twarzy kąpiących się może uratować im życie. Na udostępnionym przez nas filmie reakcja była błyskawiczna.


Tu liczą się chwile
Pamiętam opowieść bliskiej mi osoby o tym, jak tonęła. Była tak sparaliżowana strachem po tym, jak wciągnął ją wir w trakcie niewinnej gry w siatkę wodną, że nie mogła dać żadnego znaku. Dlatego tonący pozostają niezauważeni. Znajomego uratowała osoba, która stała tuż obok. Na szczęście.

Pamiętaj, podczas zabawy w wodzie nigdy nie spuszczaj dziecka z oczu. Tonięcie to chwila.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...