ojciec, tata, urlop rodzicielski, tata siedzi w domu z dzieckiem
Polscy mężczyźni rzadko korzystają z urlopu rodzicielskiego - to uwarunkowane kulturowo i ekonomicznie. Pexels
Reklama.
  • Urlop rodzicielski przysługuje zamiennie obojgu rodzicom - jeśli mama chce wrócić do pracy po macierzyńskim, z dzieckiem może zostać ojciec.
  • W Polsce z prawa do opieki nad dzieckiem na urlopie rodzicielskim korzysta tylko 1 procent ojców.
  • Tak mały odsetek spowodowany jest uwarunkowaniami kulturowymi i ekonomicznymi. Procent ten jednak nieznacznie wzrasta od pewnego czasu.
  • Po urlopie macierzyńskim, który w Polsce wynosi 20 tygodni (31 w przypadku urodzenia bliźniąt), następuje urlop rodzicielski. Urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie (lub 34 w przypadku bliźniaków) i może go wykorzystać zarówno matka dziecka, jak i jego ojciec. W Polsce, według badań OECD, z takiego przywileju korzysta jedynie 1 procent ojców.

    Polki zajmują się dzieckiem przez pierwszy rok życia

    Tak niski procent ojców na urlopie rodzicielskim niewątpliwie wynika z uwarunkowań kulturowych i ekonomicznych. To mama najczęściej zostaje z dzieckiem w pierwszym roku jego życia. Nie tylko dlatego, że utarło się, że to kobieta zajmuje się domem i dziećmi, ale też dlatego, że statystyczny mężczyzna nadal zarabia więcej od kobiety, więc rodziny nie chcą rezygnować z wyższej pensji.

    Ojciec rzadziej na urlopie rodzicielskim

    W Polsce według wspomnianych badań tylko 1 procent mężczyzn decyduje się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego i zostanie z niemowlakiem w domu. Według danych OECD liczba polskich ojców, którzy jednak decydują się na urlop rodzicielski, stopniowo się zwiększa.
    Dla porównania najwięcej ojców, bo ponad 40 procent, korzystało z urlopów rodzicielskich w Szwecji, na Islandii oraz w Portugalii. Wysoko plasują się też pozostałe wszystkie kraje skandynawskie: Norwegia, Finlandia, Dania, a także Niemcy.

    Ojciec przymusowo na rodzicielskim w 2022 roku

    Sytuacja ulegnie jednak zmianie w sierpniu 2022 roku. Zgodnie z unijną dyrektywą część urlopu rodzicielskiego będzie obowiązkowo musiał wykorzystać ojciec. Każdemu z rodziców będą przysługiwały 2 miesiące urlopu rodzicielskiego, których nie będą mogli przekazać drugiemu rodzicowi.