Większość z nas przynajmniej raz w życiu cierpiała z powodu infekcji intymnej. Jej powodów jest mnóstwo i nie musi być to związane z nieodpowiednią higieną, często infekcja dotyka nas na wakacjach, gdy nasze ciało ma kontakt ze słoną wodą czy mokrym kostiumem. Jak poradzić sobie z uciążliwymi objawami, gdy na wizytę u ginekologa trzeba jeszcze poczekać? Oto 3 sposoby.
Do objawów infekcji intymnej zaliczyć można upławy, świąd, pieczenie, swędzenie, uczucie dyskomfortu i podrażnienie okolic intymnych. Infekcja może być spowodowana nawet aktywnością fizyczną, jak jazda na rowerze czy pływanie i wcale nie musi być związana z nieodpowiednią higieną.
Jednak żadnych objawów nie możemy bagatelizować i powinnyśmy zapisać się na konsultację ginekologiczną. Problem w tym, że na wizytę zazwyczaj musimy chwilę poczekać, a objawy naprawdę sprawiają nam dyskomfort lub ból. Oto jak przetrwać czas do wizyty.
1. Płukanki ziołowe
W internecie można przeczytać o płukankach octowych czy nakładaniu na miejsca intymne wyrobów mlecznych jak jogurt. Nie warto jednak testować sposobów, które mogą nam jeszcze zaszkodzić.
Bezpieczniejszą alternatywą są ziołowe, w pełni naturalne płukanki. Potrzebować będziemy tylko ziół – kupionych w aptece lub własnoręcznie zebranych z miejsca oddalonego od dróg i infrastruktury - oraz przegotowanej wody. Dermatolodzy wskazują, że ziołowe płukanki nie mogą nam zaszkodzić. Oto jak je zrobić.
Do płukanki lawendowej potrzebować będziemy 1 łyżki lawendy i pół szklanki wrzątku, zioła zalewamy i czekamy 10 minut, potem cedzimy i czekamy do ostygnięcia. Podobnie robimy z nagietkiem, tyle że wtedy od zalania wrzątkiem czekamy 20 minut. Takim naparem przemywamy miejsca intymne trzy razy dziennie. Ma on właściwości antybakteryjne, odkażające, kojące i uspokajające.
2. Globulki dopochwowe
Globulki przeciw infekcjom intymnym możemy kupić bez recepty w każdej aptece. Zazwyczaj stosuje się je przez minimum tydzień. Leki na kobiece infekcje intymne (jak np. drożdżycę pochwy) zawierają w swoim składzie m.in. substancje przeciwzapalne, kwas mlekowy i hialuronowy czy witaminę E. O ich polecenie możemy poprosić farmaceutkę. Zazwyczaj objawy zmniejszają się nawet po dwóch aplikacjach leku. Często są także przepisywane jako wsparcie w leczeniu infekcji intymnej przez lekarzy.
3. Stosowanie doustnych probiotyków
Jeśli dotknie nas infekcja intymna, w naszym jadłospisie powinna się znaleźć duża ilość pokarmów będących źródłem probiotyków (np. jogurtów, kefirów, twarogów). Wspomagają one rozwój bakterii produkujących kwas mlekowy w pochwie. Możemy dostarczać je do organizmu dzięki spożywaniu produktów mlecznych lub kupić w aptece probiotyk w tabletkach.