Sezon na szparagi trwa, do ich właściwości zdrowotnych i pysznego smaku nikogo nie musimy przekonywać. Wiele osób jednak obawia się skomplikowanego przygotowania tych warzyw. Jednak te przepisy są niewiele trudniejsze niż zrobienie jajecznicy. Poznaj 5 smacznych i prostych sposobów na szparagi.
Przygotowanie szparagów: zanim ugotujemy lub podsmażymy szparagi, musimy je przygotować — podzielić na części i delikatnie obrać. Jest to jednak banalnie proste. Gdy naciśniemy na gałązkę szparaga, ten złamie się sam w odpowiednim miejscu. Dolne części możemy wyrzucić lub ugotować z nich potem bulion.
To części z główkami są nam potrzebne, myjemy je i obieramy obieraczką poniżej główek. Są także zwolennicy jedzenia szparagów ze skórką, ale te grubsze czy starsze możemy lekko obrać. To tyle! Teraz zdecyduj, jak chcesz przyrządzić swoje szparagi.
5 przepisów na szparagi
1. Omlet ze szparagami
Składniki na dwie porcje: bukiet szparagów (około 10 gałązek), 4 jajka, masło, sól, pieprz, ser żółty.
Przygotowanie: Zagotowujemy wodę (tyle by zakryła szparagi), dodajemy do niej łyżeczkę soli i szczyptę cukru. Gotujemy szparagi od 5-7 minut, w zależności od tego, jaką twardość chcemy uzyskać. Wyjmujemy szparagi i wrzucamy je do zimnej wody, żeby je zahartować.
Następnie szparagi podsmażamy na maśle, solimy i na patelnie wlewamy posoloną i doprawioną pieprzem masę z 4 wymieszanych jajek. Omlet smażymy aż do ścięcia się jajek, całość jeszcze na patelni posypujemy tartym serem. Gotowe!
2. Szparagi z płynnym żółtkiem i szynką parmeńską
To najpopularniejszy zestaw i kiedy spróbujesz, sama zrozumiesz dlaczego. To sycące i smaczne śniadanie, a płynne żółtko posłuży jako przepyszny sos do szparagów.
Składniki: szparagi, jajka, szynka parmeńska, sól.
Sposób przygotowania: Szparagi zanurzamy na minutę we wrzątku, wkładamy do zimnej wody w celu zahartowania i każdą gałązkę obwijamy plasterkiem szynki parmeńskiej. Tak przygotowane szparagi wkładamy do naczynia żaroodpornego i podpiekamy w piekarniku nastawionym na 180 stopni 10 minut.
Składniki: 6 szparagów zielonych, 130 gram półtłustego twarogu, 2 małe cebulki dymki, pęczek rzodkiewki, szczypiorek, mały ząbek czosnku, 4 łyżki jogurtu naturalnego, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: Przygotowane szparagi zalać wrzątkiem i zostawić na 5-7 minut. Odcedzić i pokroić w małe paseczki. Rzodkiewkę, cebulkę i czosnek kroimy w małą kostkę. Twaróg rozdrabniamy i mieszamy z jogurtem. Warzywa łączymy z twarogiem, solimy i pieprzymy. Wkładamy do lodówki na około pół godziny. Jeśli masa jest zbyt sucha, dodajemy jogurtu.
4. Zielone tosty
Składniki: 4 grubsze kromki chleba, 4 jajka, 8 cienkich plastrów boczku lub szynki parmeńskiej, 2 duże pomidory, pęczek szparagów (po 3 gałązki na kromkę), masło, ocet, sól, ser do starcia, pieprz, oregano, bazylia, czosnek.
Sposób wykonania: szparagi smażymy około 5 minut na maśle i czosnku. W tym czasie gotujemy wodę z dodatkiem octu, do wrzątku wbijamy jajko i gotujemy 3 minuty. Takie wykonanie gwarantuje jajko w koszulce z płynnym żółtkiem. Pamiętaj, by każde jajko gotować osobno.
Na patelni wytapiamy plastry boczku lub smażymy do zarumienienia szynkę parmeńską, na tym samym tłuszczu podpiekamy kromki chleba, możemy posypać je przyprawą z czosnku.
Na kromki chleba kładziemy plasterki mięsa, plasterki pomidora, jajko, szparagi. Całość możemy posypać startym serem lub przekroić jajko, by żółtko rozlało się na ciepłego tosta.
5. Sałatka szparagowo-rukolowa
Składniki: pęczek szparagów zielonych, paczka rukoli, pomidorki koktajlowe, prażone orzechy, vinegret (wykonasz z łyżki soku z cytryny, 4 łyżek oliwy, szczypty soli morskiej i pieprzu), opcjonalnie parmezan.
Sposób przygotowania: szparagi gotujemy 5 minut, po czym hartujemy w zimnej wodzie i odcedzamy. Dodajemy do rukoli, pomidorków koktajlowych i prażonych orzechów. Całość doprawiamy 4 łyżkami sosu vinegret i serem.