Płatki owsiane nazywane są najtańszym i najzdrowszym produktem zbożowym - za półkilogramowe opakowanie zapłacimy nie więcej niż trzy złote. Ale nie tylko z powodów finansowych warto je jeść - są bogate w białko, aminokwasy, błonnik, witaminy i minerały, pomagają obniżyć poziom cholesterolu, a na diecie odchudzającej to nasz wielki sprzymierzeniec, bowiem pęcznieją w żołądku i dają na długi czas uczucie sytości. Jeśli owsianka do tej pory kojarzyła się wam z kleistą breją o paskudnym smaku najwyższy czas na jej odczarowanie - oto pięć przepisów na śniadania z owsem w roli głównej.
Zanim jednak przejdziemy do gotowania, czas na kilka wstępnych porad. Na półkach sklepowych znajdziemy trzy rodzaje płatków owsianych: zwykłe, błyskawiczne i górskie. Najlepiej jest sięgać po te, grubsze, mniej przetworzone, które zachowują najwięcej wartości odżywczych, a więc płatki zwykłe lub górskie. Owsiankę można przygotować na mleku krowim, roślinnym (migdałowym, sojowym, kokosowym, ryżowym - w sklepach znajdziemy ich teraz mnóstwo) lub na zwykłej wodzie. Można też dodać płatki do jogurtu naturalnego - świetnie się razem komponują.
Proponowane owoce można zmieniać według własnych upodobań - to jedynie propozycja, którą śmiało można modyfikować i dopasowywać do siebie. Płatki można wsypać do zagotowanej wody/ mleka lub odwrotnie - gorący płyn wlać do miseczki z płatkami i odczekać kilka minut aż napęcznieją. Jeśli rano bardzo się spieszycie, zróbcie to poprzedniego dnia wieczorem - owsianka na zimno smakuje równie dobrze!
KAKAOWA OWSIANKA Z BANANEM I ORZECHAMI
Składniki na 1 porcję:
Płatki owsiane górskie- 50 g
Mleko- 1 szklanka
Banan - 1 sztuka
Kakao - 1-2 łyżeczki
Orzechy - 1 łyżka pokruszonych lub kilka sztuk całych
Mleko podgrzewamy, wsypujemy płatki i dodajemy kakao. Gotujemy przez parę minut, dodajemy orzechy. Przekładamy do miseczki, dekorujemy pokrojonym bananem. Jeśli istnieje potrzeba można owsiankę posłodzić odrobiną miodu.
CYNAMONOWA OWSIANKA Z JABŁKIEM I MIODEM
Składniki na 1 porcję:
Płatki owsiane górskie- 50 g
Mleko- 1 szklanka
Jabłko- 1 sztuka
Cynamon- kawałek laski lub 1 łyżeczka
Miód - 1-2 łyżeczki
Płatki migdałów do dekoracji
Mleko podgrzewamy z kawałkiem laski cynamonu (jeśli nie mamy dodajemy cynamon w proszku razem z jabłkami), wsypujemy płatki, gotujemy przez chwilę. Dodajemy pokrojone jabłko i gotujemy przez kilka minut. Przekładamy do miseczki, wyjmujemy laskę cynamonu, dekorujemy miodem i płatkami migdałowymi.
PLACKI OWSIANE
Składniki na 1 porcję:
Otręby owsiane 40 g
Otręby pszenne 10 g
Jajko- 1 sztuka
Cynamon do smaku
Żurawina suszona lub rodzynki - 1 łyżka
Płatki migdałowe- 1 łyżka
Otręby zalewamy odrobiną gorącej wody i odstawiamy na kwadrans (można też zostawić je na noc). Dodajemy jajko, cynamon i żurawinę, mieszamy. Smażymy na patelni teflonowej z niewielką ilością oliwy - z porcji wychodzi ok 8 małych placuszków. Podawać z jogurtem naturalnym lub świeżymi owocami.
JABŁKA/ GRUSZKI POD OWSIANĄ PIERZYNKĄ
Jabłko lub gruszka - 1 sztuka
Płatki owsiane górskie- 4 łyżki
Masło- 2 łyżeczki
Miód- 2 łyżeczki
Płatki migdałowe lub wiórki kokosowe- 1 łyżka
Jabłko/ gruszkę kroimy i układamy w naczyniu do zapiekania (miseczka, foremka). Płatki, masło, miód i migdały lub wiórki łączymy ze sobą ręcznie i rozkładamy na jabłka. Wstawiamy do piekarnika na 180 st., pieczemy ok. 20 minut i zjadamy ze smakiem - tylko uwaga, gorące!
Płatki, wiórki, migdały i słonecznik wsypać do miski, dodać miód i dokładnie wymieszać tak, by wszystkie ziarna były oblepione. Wyłożyć je na blachę pokryta papierem do pieczenia i równomiernie rozprowadzić. Wstawić na 20 -30 minut na 180 stopni. Można w tym czasie mieszać, by wszystko przypiekało się równomiernie. Upieczoną granolę odstawić do wystygnięcia, chłodną połamać i przechowywać np. w słoiku. Można dodać do niej suszone owoce, np. żurawinę, pokrojone daktyle, rodzynki. Podawać z mlekiem lub jogurtem i owocami.