Jest ci źle? Udowodniono, że szczęście przenosi się... na ubraniach

Szczęście jest zaraźliwe. To nie tylko slogan!
Szczęście jest zaraźliwe. To nie tylko slogan! Unsplash.com
Od dawna wiadomo, że strach i wstręt przekazywane są wraz z zapachem. Do tej pory sądzono jednak, że żeby "zarazić się" szczęściem, trzeba rozumieć stan emocjonalny drugiej osoby albo przynajmniej widzieć ekspresję jej twarzy. Ten mit obalili jednak holenderscy naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie.


Naukowcy opisali swój eksperyment na łamach czasopisma "Psychological Science".

Film, który wprowadzi w nastrój
Najpierw za pomocą zabarwionych emocjonalnie filmów wprowadzili grupę osób w odpowiedni stan: część oglądała filmy neutralne, część takie, które miały ich przestraszyć, a część – pozytywne i urocze. Po seansie naukowcy zebrali od badanych kawałki tkanin nasiąknięte ich potem. Włożono je do słoików i losowo przydzielano drugiej grupie osób do powąchania.

"Szczęśliwy sweter"
Okazało się, że wąchanie tkanin przesiąkniętych potem radosnych, wyluzowanych osób, wywoływało "wyraz twarzy skojarzony ze szczęściem". Zmiany aktywności elektrycznej mięśni ich twarzy wychwytywał elektromiograf.

– Ludzie są gatunkiem społecznym, który ma zdolność dzielenia się z innymi tym, co pozytywne, wykorzystując nie tylko podstawowe reprezentacje zmysłowe (jak wzrok, słuch i dotyk), ale także zmysł węchu – podsumowali badacze.

Wygląda na to, że możemy to wykorzystać nawet po to, żeby poprawić własny nastrój. Na przykład zakładając "szczęśliwy" sweter, noszony poprzedniego dnia.
Źródło: Psychological Science
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić