Piosenka z przedszkola, którą zna każdy, w końcu nie obraża dzieci. Rodzice są zachwyceni

Nowa wersja piosenki "Jestem sobie przedszkolaczek" zachwyciła rodziców i nauczycieli przedszkolnych
Nowa wersja piosenki "Jestem sobie przedszkolaczek" zachwyciła rodziców i nauczycieli przedszkolnych Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
Nie ma takiego przedszkolaka, który nie znałby piosenki "Jestem sobie przedszkolaczek". Szkoda tylko, że do tej pory dumnie wybrzmiewały w niej słowa, które uczą stygmatyzacji, dyskryminacji i tłumienia uczuć. W końcu powstał nowy tekst – rodzice i nauczyciele przedszkolni są zachwyceni.


Trudno w to uwierzyć, ale do tej pory przedszkolaki radośnie śpiewają: "Kto jest beksą i mazgajem, ten się do nas nie nadaje. Niechaj w domu siedzi sam", a także treści wyjątkowo niewychowawcze: "nie grymaszę i nie płaczę". Przytoczone cytaty niosą za sobą dwa rodzaje krzywdy. Pierwsza to przyzwolenie na wykluczanie innych ze względu na ich słabości, druga to uczenie dziecka, że emocje należy ukrywać i tłumić.


– Taka zwrotka daje zielone światło do zachowań dyskryminujących inne dzieci. Jej znacznie to nic innego jak jasny komunikat, że płakanie jest czymś złym. To dokarmianie stereotypu, że aby być szanowanym, trzeba być silnym, a słabość zarezerwowana jest dla nieudaczników – wyjaśnia w rozmowie z MamaDu psycholog, Katarzyna Kucewicz.


– Tłumienie uczuć, nieumiejętność okazywania ich to plaga. Uczenie dziecka hamowania emocji ma katastrofalne skutki w dorosłości – spada samoocena, czujemy niechęć do samych siebie. Osoby, które nie są w stanie wyrażać emocji, gromadzą je. Dzieci uczą się, że trudne emocje są nieistotne, nie są akceptowalne, więc chcą je ukryć. Wybuchy agresji to jeden z łagodniejszych skutków tłumienia emocji – dodaje.
Niestety nauczyciele przedszkolni często bywają znieczuleni na "drobiazgi". Piosenka ta znana jest od dekad w każdym przedszkolu, więc jej treść nie wzbudzi nagle niepokoju kadry, która słucha jej od zawsze. Na problem zwróciła uwagę Ola Żabicka, autorka program edukacyjnego "Akademia Wychowania przez Wzmacnianie". Hymn przedszkolaków zyskał nowy, mądry tekst. Rodzice pieją z zachwytu i piszą: "NARESZCIE!"


Cytowane szkodliwe wychowawczo teksty zostały zastąpione nowymi, które uczą tolerancji i szacunku do innych oraz siebie samego: "Tu jest miejsce dla każdego, każdy jest naszym kolegą. Razem w grupie miło nam" oraz "Jestem sobie przedszkolaczek, jestem ważny – dużo znaczę".Pomysłodawczynią nowego tekstu jest Ola Żabicka, jego autorką Beata Jasińska, a piosenkę wykonała Majka Jeżowska. Akademia Edukacji i Rozwoju Majki Jeżowskiej wszczęła akcję: "Śpiewamy nowego przedszkolaczka", do której może przyłączyć się każde przedszkole.

Chodzi o to, by wydrukować nowy tekst, rozdać wszystkim znajomym nauczycielom przedszkolnym, by śpiewali nowy hymn z dziećmi, a następnie wysłać zgłoszenie do Akademii. W zamian za udział w akcji przedszkole otrzymuje darmowe materiały edukacyjne.Niech nowy hymn pozna każde przedszkole!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...