Hamaki, leżaczki i gniazdka dla niemowląt to jedne z najchętniej kupowanych gadżetów wśród młodych mam. Jednakże fizjoterapeuci mają wątpliwości, czy takie urządzenia są odpowiednie dla kształtującej się postawy niemowlęcia. W poniższym tekście znajdziesz odpowiedź na pytanie - czy warto kupić hamak dla niemowlaka.
Fizjoterapeutka twierdzi, że lepiej nie kupować hamaka dla niemowląt ani gniazdka.
Ekspertka nie ma wątpliwości, że modny hamak nie służy rozwojowi dziecka w pierwszym roku życia, a wręcz ten rozwój ogranicza.
Miękkie gniazdko dla niemowlaka naraża dziecko na śmierć łóżeczkową.
Zamiast hamaku lub gniazda fizjoterapeutka poleca kupić dziecku matę edukacyjną.
Hamak dla niemowląt, a w nim leżący brzdąc, wyglądają uroczo, jednak nie zawsze najnowszy gadżet oferowany przez rynek, jest odpowiedni dla naszych dzieci. Tak jest i w tym przypadku
– Rodzice spodziewają się, że dany sprzęt będzie pomagał dziecku, stymulował jego zmysły i pomagał w rozwoju lub dziecko będzie się przynajmniej w nim dobrze bawić. Jednym z takich sprzętów są ostatnio bardzo popularne hamaki dla niemowląt – mówi Magdalena Zujewicz i w celu weryfikacji swojego stanowiska proponuje przeanalizowanie rozwoju dziecka.
"Zaraz po urodzeniu pierwsze dwa miesiące dziecko spędza głównie śpiąc i jedząc. Podczas pierwszych miesięcy maluszek walczy z siłą grawitacji i jego zachowania są odruchowe. Dlatego tak ważne jest, aby w tym okresie skupić się na prawidłowej pielęgnacji, właściwym układaniu dziecka w łóżeczku i nawiązaniu bliskości.
Od trzeciego miesiąca życia dziecko staje się bardziej aktywne i ciekawe świata. W leżeniu na plecach maluch zaczyna pracować nad symetrią, łączy rączki w linii środkowej ciała. W leżeniu na brzuchu unosi główkę do góry, szuka stabilizacji tułowia. Aby dziecko mogło opanować wszystkie te umiejętności, potrzebuje stabilnego, twardego podłoża.
Dlatego hamaki dla niemowląt nie są zdrowe dla dzieci. Niestabilny, miękki materac w hamakach jest dla dziecka niekorzystny i wpływa negatywnie na krzywizny kręgosłupa – które u dziecka się dopiero kształtują".
Hamak dla niemowlęcia: wpływ na kręgosłup
Aktywność dziecka z wiekiem się zwiększa. Czwarty i piąty miesiąc to czas obrotów z pleców na brzuch i unoszenia miednicy, w szóstym pojawia się zainteresowanie stópkami. – Leżąc na plecach, łapie się za nie i wkłada je do buzi, leżąc na brzuchu, wyciąga rączki do zabawek, zaczyna się etap pełzania. Hamak dla niemowląt w tym wieku jest dla dziecka w pewnym sensie więzieniem. Dziecko przebywając w nim, nie ma możliwości przemieszczania się i poznawania świata – mówi fizjoterapeutka.
I od razu zwraca uwagę na układ przedsionkowy, który według niektórych producentów może być stymulowany poprzez wprawienie hamaka w ruch. – Nic bardziej mylnego. Dla niemowlaka bardzo ważna jest stymulacja tego układu, ale tylko w ramionach rodzica i w kierunku góra-dół, czyli takim, jakiego niemowlę doświadczyło w brzuszku u mamy – podkreśla Magdalena Zujewicz.
Ekspertka nie ma wątpliwości, że modny hamak dla niemowląt nie służy rozwojowi dzieci w pierwszym roku życia, a wręcz ten rozwój ogranicza. Podsumowuje, że niemowlę potrzebuje podłoża płaskiego i twardego, aby mogło ćwiczyć swoje odruchy.
Gniazdo dla niemowlaka: czy kupić?
Gniazdo dla niemowlaka jest równie popularne wśród młodych rodziców, co leżaczki-bujaczki. Takie gadżet ma zapewnić dziecku bezpieczne miejsce na drzemkę, w czasie gdy rodzice wykonują swoje obowiązki w domu. Fizjoterapeutka rozprawia się jednak i z nim i mówi, że gniazdko niemowlęce to potencjalna możliwość śmierci łóżeczkowej.
– Gniazdko niestety również wpływa negatywnie na rozwój dziecka. Wykonane jest z miękkiego, zapadającego się materiału. Producent pisze, że ma pełnić funkcję otulenia dziecka. Co niestety dla dziecka nie jest dobre, ponieważ formę bliskości, ukojenia, tulenia dziecku daje tylko rodzic i jego ramiona.
– Kolki niemowlęce to niedojrzałość układu trawiennego, więc aby pomóc dziecku najlepiej, aby nóżki miało blisko brzucha, a nie wyprostowane. I jeszcze bardzo ważna kwestia, jeżeli gniazdko miałoby służyć jako miejsce do spania, to niestety dziecko narażone jest na SIDS (śmierć łóżeczkową), ponieważ miękka powierzchnia nie pozwala mu na zmianę położenia ciała.
Hamak dla niemowlaka: czy jest zdrowy - badania
Warto również wspomnieć, że działająca od 1998 roku zagraniczna organizacja testująca i kontrolująca produkty dla dzieci Kids In Danger (KID) już kilka lat temu alarmowała, że wszelkie "poduszki do spania dla niemowląt" mogą stanowić zagrożenie.
– Poduszka jest przeznaczona do stosowania w łóżku z rodzicami i poza łóżkiem do różnych czynności, w tym: zabawy, drzemki, leżenia na brzuszku, masażu, kąpieli i podróżowania z dziećmi do 6. miesięcy. Mamy jednak obawy związane z tym produktem: nie spełnia on innych standardów bezpieczeństwa niż te ustalone przez firmę. [...] Podobnie jak większość innych pozycjonerów snu, producent radzi rodzicom, aby zawsze trzymali dziecko "w prawidłowej pozycji", gdy produkt jest używany. Jeśli jednak jest to produkt stosowany przez rodziców do spania z dzieckiem, ciągły nadzór jest niemożliwy.
The Canadian Public Health Agency ostrzega również przed "gniazdem", czyli "małym, przenośnym łóżkiem dla niemowlęcia, które ma miękkie, wyściełane boki".
Werdykt strony kidsindanger.org? Twoje dziecko nie potrzebuje specjalnych poduch i gniazdek, korzystaj z produktów, które spełniają ogólne standardy bezpieczeństwa i nie umieszczaj w łóżeczku zbędnych przedmiotów i ozdób.
Co kupić zamiast hamaka dla niemowlaka lub gniazdka?
Jeśli zastanawiasz się, czy kupić hamak lub gniazdko dla niemowlaka, lepiej posłuchaj, co radzi Zujewicz. Oszczędzisz pieniądze oraz zdrowie swojego dziecka.
– Czasem wystarczy dać dziecku zwykłą, pustą plastikową butelkę. Płynie z tego więcej korzyści. Dziecko jest w stanie zająć się zabawą butelka nawet ponad godzinę, dodatkowo ćwiczy obręcz barkową, bawiąc się na plecach, na brzuchu różnicuje strony ciała. Gdy butelka szeleści stymulacja zmysłu słuchu. Niemowlę, aby się rozwijać, potrzebuje tylko albo aż podłogi z matą puzzlową i twarzy rodzica – podsumowuje ekspertka.