Nie chciał, by rodzina marzła, gdy odśnieżał auto. "Nie wiedziałem, że za to grozi mandat"

Dlaczego nie można siedzieć w aucie z włączonym silnikiem?
Dlaczego nie można siedzieć w aucie z włączonym silnikiem? Fot. Pixabay/Qimono
Godzina 6:45. Zimowy poranek. Miasto zasypane. Mój samochód, który stoi na parkingu pod blokiem zasypany. Nadal z nieba lecą białe płatki. Na termometrze - 8 stopni. Dzieciaki pakuję do samochodu, żeby nie marzły i wtedy... podjeżdża radiowóz – relacjonuje młody tata z Warszawy.


Na oficjalnym profilu m.st. Warszawy pojawiło się przypomnienie i w wielu kierowcach się zagotowało. – Mróz daje się kierowcom mocno we znaki. Pamiętajcie jednak o tym, że postój z włączonym silnikiem grozi mandatem. Dotyczy to także "grzania silnika" podczas skrobania szyb – informuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Według art. 60 ust. 2 pkt 3 Ustawy o Ruchu Drogowym nie wolno pozostawiać auta z włączonym silnikiem na parkingu dłużej niż 1 minutę. Dotyczy to także tych, którzy włączają silnik, by odśnieżyć samochód. Wykroczeniem jest również jazda ośnieżonym samochodem.

W komentarzach pojawiło się wiele głosów, że przepis dotyczący postoju z włączonym silnikiem, jest absurdalny i bezsensowny, a także że powinien zostać usunięty z kodeksu.Takie z pozoru komfortowe rozwiązanie (w końcu nie chcemy, żeby nasza rodzina marzła), może być również niebezpieczne. Szczególnie gdy rura wydechowa jest zasypana śniegiem, a my nie zwrócimy na to uwagi. Wówczas spaliny mogą dostać się do wnętrza samochodu i stać się przyczyną śmierci.


Tak było w przypadku rodziny Sashy Lynn Rosy, która wsiadła wraz z dwójką dzieci do auta, kiedy jej mąż odśnieżał samochód po wyjątkowo dużych opadach śniegu. Mężczyzna nie chciał, by jego najbliżsi zmarzli, wiec uruchomił silnik. Rura wydechowa była jednak zapchana śniegiem. Kiedy wsiadł do samochodu, jego najbliżsi byli już nieprzytomni. Żona i młodsze dziecko nie przeżyli, starszy syn trafił do szpitala w ciężkim stanie.

Do tragicznego zdarzenia doszło również w Biebrzy, gdzie trójka młodych ludzi wsiadła do samochodu z włączonym silnikiem. Życie straciła dwójka nastolatków. Podobne zdarzenie miało miejsce w Częstochowie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE