Pół miliona złotych wyrzucone w błoto. Przez nieostrożne zakupy Ministerstwa Zdrowia

Były Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł
Były Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Pół miliona złotych, a dokładnie 443 491,20 zł – tyle są warte szczepionki przeciw pneumokokom, które zakupiło Ministerstwo Zdrowia. Termin przydatności szczepionek minął z końcem czerwca. Ponad 5 tys. sztuk szczepionki pozostało niewykorzystanych, a teraz najprawdopodobniej zostaną poddane utylizacji.

Skandal wokół szczepionek przeciw pneumokokom nagłośnił "Fakt". Sprawa ma swój początek w 2016 roku. Ówczesny Minister Zdrowia, Konstanty Radziwiłł, zdecydował wtedy o zmianie finansowanej z budżetu państwa szczepionki – z 13-walentnej na 10-walentną.

Szczepionka PCV10 jest nieco tańsza, ale daje niższą ochronę. Szczepionka PCV13 – czyli 13-walentna – daje ochronę przed 13 różnymi szczepami bakterii wywołującymi chorobę pneumokokową.

Minister zdecydował o zmianie szczepionki i szybko zorganizował przetarg na jej zakup. Niestety – najwidoczniej "zapomniał", że w przypadku szczepień przeciw pneumokokom dziecko – zależnie od wieku – musi otrzymać dwie lub trzy dawki. A jeśli rozpoczęło szczepienia PCV13, to przy kolejnych podaniach również powinno otrzymać PCV13.

Tylko u dzieci, które ukończyły 2. rok życia, wystarczy jedna dawka szczepionki. Jednak w 2016 roku 2-latków nie obejmował program bezpłatnych szczepień przeciw pneumokom.

NIK potwierdza
Naczelna Izba Kontroli w swoim raporcie potwierdziła doniesienia dziennika – resort źle oszacował zapotrzebowanie i szczepionek kupiono za dużo.

– Na dzień 2 lipca 2018 r. w Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych (CBR) pozostaje 5 133 sztuk szczepionki PCV10 z datą ważności 30.06.2018 r. o wartości – 443 491,20 zł – informuje z kolei rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Resort zdrowia oczywiście nie poczuwa się do odpowiedzialności i nie widzi problemu. Co więcej – zapewnia, że szczepionki są potrzebne. Tego nie negujemy – oczywiście są, ale chyba nie te przeterminowane?

A wyrzucone w błoto pół miliona? To i tak kropla w morzu "państwowych wydatków". Tylko czekać, aż ktoś przyzna sobie nagrodę za "dokonania na rzecz służby zdrowia".

Rodzicu – sprawdź datę
Przeterminowane szczepionki nie powinny trafić do przychodni, a zostać poddane utylizacji. Tym bardziej uczulamy rodziców, którzy decydują się zaszczepić swoje dzieci przeciw pneumokokom, aby podczas wizyty u pediatry sprawdzili datę ważności preparatu.


Szczepienie przeciw pneumokokom znalazło się w kalendarzu szczepień 2018. Od nowego roku grupa dzieci, którym przysługiwać będą darmowe szczepienia może być jeszcze rozszerzona. Niestety szczepionka 13-walentna, dająca lepszą ochronę, nadal jest płatna.
Źródło: Fakt
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE