Doskonale wiemy, że nie każdy dobrze znosi tak wysokie temperatury, a szczególnie uciążliwe są one dla dzieci. W co ubrać niemowlę, a w co nieco starsze dziecko w czasie upałów? Jak ochronić delikatną skórę przed słońcem? Podpowiadamy, jak pomóc maluchowi przetrwać gorące dni.
Reklama.
Jak ubrać niemowlę na spacer latem? W upalne dni postaw na minimum okrycia, ale maksimum zabezpieczenia przed słońcem.
Zarówno niemowlęta, jak i małe dzieci, w upały powinny nosić przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, np. muślinu, bawełny czy lnu.
Poza odpowiednim strojem, dziecko podczas spaceru w czasie upałów potrzebuje kremu z filtrem i nakrycia głowy.
Jak ubrać niemowlę na spacer w upały?
Zacznijmy od tego, że noworodki i niemowlęta do ukończenia 6. miesiąca życia w ogóle nie powinny przebywać na słońcu. Jeśli wychodzisz z domu z takim maluszkiem w upalny dzień, koniecznie przebywajcie w cieniu.
Ważne:nigdy nie nakrywaj wózka pieluszką! To nie jest odpowiednie zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi, wnętrze wózka nagrzewa się błyskawicznie do niebezpiecznych temperatur, grożąc udarem cieplnym. Zamiast nakrywać wózek pieluszką (nawet muślinową!), przymocuj do wózka parasolkę lub skryj się w cieniu.
Dziecko musi koniecznie być zabezpieczone przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, dlatego nie zapomnij posmarować niemowlaka kremem z filtrem. Taka ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna zawsze, nawet jeśli nie zamierzasz wyjmować dziecka z wózka albo będziecie spacerować w cieniu. Dla dzieci, w tym niemowląt, polecane są filtry SPF 50, najlepiej mineralne.
Pamiętaj, że krem z filtrem nakłada się na ok. 30 minut przed wyjściem z domu. Aplikację kremu z filtrem należy powtarzać co dwie godziny i bezwzględnie zawsze po kąpieli w basenie, morzu czy jeziorze. Świetnym rozwiązaniem w przypadku kąpieli jest wkładanie dziecku kostiumu kąpielowego z filtrem UV – stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed promieniowaniem słonecznym.
W samej pieluszce (albo majteczkach) może zostać niemowlę, które wyłącznie jeździ w wózku. Dobrym pomysłem na upały dla niemowlaka są body lub rampersy. Ubrania powinny być wykonane z przewiewnego, naturalnego materiału, np. bawełny, muślinu czy lnu. Nie powinny też mieć guzików, suwaków czy rzepów, które mogłyby podrażnić skórę dziecka.
Nigdy nie zapominaj o ochronie główki przed słońcem. W czasie drzemki możesz nakryć dziecko bambusową lub muślinową pieluszką (zakładamy, że dziecko będzie drzemać w cieniu!).
W czasie temperatury sięgającej powyżej 23 stopni powinnaś też pilnować regularnej zmiany pieluchy. Nawet jeśli nie jest zabrudzona, co 1,5-2 godziny należy odpiąć pieluszkę i przetrzeć skórę. Zapobiegnie to odparzeniom pupy. Skóra pod pieluszką bardziej się poci, dlatego w miarę możliwości, np. w domu, warto położyć niemowlaka bez pieluszki na podkładzie do przewijania i przewietrzyć pupę przez kilkanaście minut.
Jak ubrać małe dziecko w upał?
W czasie upałów nie spaceruj z dzieckiem w godzinach 11-15 (a przy dużym nasłonecznieniu nawet między 10 a 16). Jeśli więc chcesz wybrać się z maluchem na spacer lub plac zabaw, najlepiej zrobić to od razu po śniadaniu, gdy temperatura nie jest jeszcze zbyt wysoka.
Wybieraj miejsca zacienione, np. zadrzewiony plac czy pobliski park. Pamiętaj, nawet jeśli temperatura nie przekracza 25 stopni, to intensywne słońce może mieć negatywny wpływ na ciebie i twoje dziecko. Dlatego wybierając się z dzieckiem na spacer latem, pamiętaj nie tylko o odpowiednim stroju dla dziecka, ale także dla siebie, a do wózka wrzuć też butelkę wody.
Nawadnianie w czasie upałów to obowiązkowy punkt spaceru. O ile niemowlętom wystarczy mleko mamy, o tyle starsze dzieci koniecznie powinny pić dużo wody. W gorące dni bardzo łatwo o niebezpieczne dla organizmu dziecka odwodnienie.
W przypadku ubioru dziecka, zasada "im mniej, tym lepiej" sprawdza się tylko w domu. Wychodząc na spacer czy plac zabaw z biegającym maluchem, nie powinnaś pozostawiać go w samej bieliźnie. Odsłonięta delikatna skóra małego dziecka narażona jest na oparzenia słoneczne, nawet jeśli zastosowałaś krem z filtrem.
Zdecydowanie większy komfort i swobodę przyniesie dziecku przewiewne ubranie. Koniecznie z naturalnych materiałów: lnu, bawełny lub muślinu. Wybieraj ubranka białe lub w jasnych kolorach, które będą odbijać więcej promieni słonecznych. Pamiętaj, że ciemne i czarne ubrania "pochłaniają" promienie słoneczne, co znaczy, że dziecku – dorosłemu zresztą też – będzie w nich bardziej gorąco.
Jak ubrać dziecko latem: nakrycie głowy
Nigdy nie zapominaj o nakryciu głowy dla dziecka. Wybieraj jasne i przewiewne nakrycia głowy wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełny. Dobrze sprawdzają się chusty, czapki z daszkiem i materiałowe kapelusiki. Jeśli chcesz osłonić także kark dziecka, wybierz czapkę typu "safari" – z dodatkowym materiałem zasłaniającym kark.
To prawda, że dziecko w czapce z daszkiem czy w kapeluszu może się bardziej pocić. Jednak to tylko niewielki minus w porównaniu z tym, co może mu grozić, jeśli wystawi nieosłoniętą głowę na słońce. Mowa tu nie tylko o bólach głowy, ale nawet o udarze słonecznym.
Jakie buty dla dziecka w upały?
Zwracaj uwagę na obuwie, które wkładasz dziecku w upalne dni. Sandałki są dobrym wyborem, bo są przewiewne, ale ważne jest, żeby miały zapiętek i elastyczną podeszwę, a w przypadku dzieci, które dopiero stawiają pierwsze kroki, dobrze, by miały zakryte palce.
Buciki z tworzyw sztucznych mogą powodować otarcia i odparzenia na stopach. Lepszym wyborem będą buciki z naturalnej skóry, ale w przypadku zabaw na plaży czy w wodzie świetnie sprawdzą się buciki wykonane z pianki lub sandałki typu crocsy. Niemowlę, które nie chodzi, powinno mieć w upały bose stópki.
W czasie upałów zrezygnuj z ubierania dziecku skarpetek. To nie jest odpowiednie zabezpieczenie przed parzącym piaskiem na placu zabaw czy plaży. Jeśli piasek parzy, to najlepszy znak, że czas schronić się w cieniu albo wrócić do domu.
Pamiętaj, że place zabaw w upałymogą być dla dziecka zagrożeniem, zabawki takie jak huśtawki czy zjeżdżalnie bardzo się nagrzewają, grożąc oparzeniami skóry! Także duża aktywność jest niewskazana w czasie upału – grozi nie tylko odwodnieniem, ale i zwiększa ryzyko udaru cieplnego.