Upał z dzieckiem? Nie popełniaj tych błędów, bo mogą cię słono kosztować

Jak ubrać dziecko w upał – to problem wielu rodziców
Jak ubrać dziecko w upał – to problem wielu rodziców Prawo autorskie: petro / 123RF Zdjęcie Seryjne
Najbliższy weekend zapowiada się wyjątkowo upalnie, temperatura może sięgnąć nawet 30 stopni Celsjusza. Doskonale wiemy, że nie każdy dobrze znosi tak wysokie temperatury, a szczególnie uciążliwe są one dla dzieci. W co ubrać dziecko przy tak ekstremalnych temperaturach? Jak ochronić delikatną skórę przed słońcem? Podpowiadamy, jak pomóc maluchowi przetrwać upały.


Złota zasada zachowania w czasie upałów to oczywiście nie wychodzenie z domu w godzinach 11-15 (a przy dużym nasłonecznieniu nawet w godzinach 10-16). Jeśli więc chcemy wybrać się z maluchem na spacer lub plac zabaw, najlepiej zrobić to od razu po śniadaniu, gdy temperatura nie jest jeszcze zbyt wysoka. Warto wybrać miejsce zacienione – zadaszoną piaskownicę lub zadrzewiony plac – i pamiętaj, że nawet jeśli temperatura nie przekracza 25 stopni, to intensywne słońce może mieć negatywny wpływ na ciebie i twoje dziecko.


Jak ubrać dziecko w upał?
Zasada "im mniej, tym lepiej" sprawdza się tylko w domu. Jeśli zdecydujesz się całkowicie rozebrać dziecko i pozostawić je np. w samej pieluszce lub kąpielówkach na spacerze lub placu zabaw, możesz zrobić mu niezamierzoną krzywdę. Grozi to bowiem poparzeniami słonecznymi.

Zdecydowanie większy komfort i swobodę przyniesie dziecku przewiewne ubranie. Koniecznie z bawełny – sprawdź informacje na metce ubranka! – i najlepiej białe lub w jasnych kolorach, które będą odbijać więcej promieni słonecznych. Pamiętaj, że ciemne i czarne ubrania "pochłaniają" promienie słoneczne, co znaczy, że dziecku – dorosłemu zresztą też – będzie w nich bardziej gorąco.


Nigdy nie zapominaj o nakryciu głowy. To prawda, że dziecko w czapce z daszkiem bądź w kapeluszu może się bardziej pocić. Jednak to tylko niewielki minus w porównaniu z tym, co może mu grozić, jeśli wystawi nieosłoniętą głowę na słońce. Mowa tu nie tylko o bólach głowy, ale nawet o udarze słonecznym. Jeśli chcesz osłonić także kark dziecka, wybierz czapkę typu "safari" – z dodatkowym materiałem zasłaniającym kark.

Problemem są też skarpetki. Wydaje się oczywiste, że w czasie upałów skarpetki zostawiamy w szufladzie, jednak nie każdy o tym wie. Wielokrotnie słyszałam tłumaczenia rodziców, którzy twierdzili, że zakładają dziecku skarpetki, żeby zbyt gorący piasek z piaskownicy nie parzył maluchów w stopy. Cóż, jeśli piasek jest "zbyt gorący", to najlepszy znak, że czas wyjść z piaskownicy i schronić się w cieniu albo wrócić do domu na drugie śniadanie. Pamiętaj, że place zabaw w upał mogą być zagrożeniem.

Jak ubrać niemowlę w czasie upału?
W samej pieluszcze (albo majteczkach) może zostać maluch, który wyłącznie jeździ w wózku. Myliłby się jednak ten, kto sądzi, że takie dziecko się nie opala i nie trzeba smarować go kremem z filtrem. Krem z filtrem przeciwsłonecznym jest niezbędny zawsze, nawet jeśli nie zamierzasz wyjmować dziecka z wózka, albo będziecie bawić się w cieniu. Dla dzieci polecane są filtry SPF 50, a nawet 50+.

Dużym problemem latem są jednorazowe pieluszki. Choć to duża wygoda dla rodzica, trzeba pamiętać, że w takiej pieluszce skóra dziecka nie oddycha. Warto więc zaopatrzyć się w przynajmniej kilka pieluszek wielorazowych i zakładać je maluchowi w czasie upałów. Jeśli jednak nie chcemy lub nie możemy porzucić pieluszek jednorazowych, to musimy pamiętać o ich częstej zmianie. Skóra pod pieluszką intensywnie się poci, a upał może sprzyjać powstawaniu odparzeń na pupie.

Jeśli ubierasz malucha w body lub rampersy, niech ubranko będzie zrobione z przewiewnego materiału. Nie powinno też mieć guzików, suwaków czy rzepów, które mogłyby podrażnić skórę dziecka. Nigdy nie zapominaj też o ochronie główki przed słońcem. I zwracaj uwagę na obuwie – sandałki z tworzyw sztucznych mogą powodować otarcia i odparzenia na stopach.

Spacer z niemowlakiem w upał
W czasie upałów lepiej zrezygnować ze spaceru z chustą lub nosidełkiem. Dziecko szybciej się spoci i zgrzeje. Zdecydowanie wygodniej będzie mu w wózku.

Jednym z najpowszechniejszych błędów, jakie popełniają młode mamy, jest okrywanie wózka pieluszką lub kocykiem. Wiem, że w ten sposób próbujesz ochronić dziecko przed słońcem, ale popełniasz ogromny błąd. W zakrytym wózku nie ma żadnej cyrkulacji powietrza, a temperatura błyskawicznie rośnie. Jeśli chcesz osłonić malucha, przymocuj do wózka parasolkę lub skryj się w cieniu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE