mamDu_avatar

Odparzenie pieluszkowe. Jak sobie radzić, gdy skóra pod pieluszką jest czerwona i podrażniona?

Dominika Bielas

15 czerwca 2022, 13:51 · 3 minuty czytania
Odparzenie pieluszkowe może się przydarzyć każdemu maluszkowi. Warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o delikatną skórę pupy niemowlaka, a także, co zrobić, gdy ulegnie ona odparzeniu. Niekiedy konieczna może być nawet wizyta u lekarza.


Odparzenie pieluszkowe. Jak sobie radzić, gdy skóra pod pieluszką jest czerwona i podrażniona?

Dominika Bielas
15 czerwca 2022, 13:51 • 1 minuta czytania
Odparzenie pieluszkowe może się przydarzyć każdemu maluszkowi. Warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o delikatną skórę pupy niemowlaka, a także, co zrobić, gdy ulegnie ona odparzeniu. Niekiedy konieczna może być nawet wizyta u lekarza.
Na odparzenie skóry niemowlaka można zastosować stare domowy sposóby. fot. Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Odparzenie pieluszkowe to problem, którego nie można bagatelizować.
  • Zbyt rzadka zmiana pieluszki, niewłaściwa pielęgnacja i brak dostępu skóry do powietrza może skutkować odparzeniami.
  • Warto wiedzieć, jak leczyć odparzenia i kiedy należy udać się do lekarza.

Odparzenie pieluszkowe: przyczyny

Odparzenia pieluszkowe to jeden z najczęstszych problemów skórnych wieku dziecięcego. Występuje u noworodków i dzieci do ok. trzeciego roku życia. Trudno go uniknąć, gdyż delikatna skóra noworodka jeszcze nie umie się bronić przed wilgocią. Nie sprzyja także tarcie pieluszki, a wilgotne, ciepłe środowisko, które w niej powstaje (idealne do namnażania grzybów i bakterii).

Delikatną skórę drażnią również składniki zawarte w moczu i kale, niekiedy problematyczny może być także skład samej pieluszki (substancja wiążąca mocz lub wyściółki pieluszki mogą uczulać niemowlę). Dlatego niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja maluszka. Odparzenia mogą pojawić się, gdy maluszek jest zbyt długo w mokrej pieluszce, a pupa jest zbyt rzadko wietrzona.

Inne przyczyny:

  • używanie niewłaściwych kosmetyków, lub nieużywanie ich w ogóle;
  • stosowanie zbyt dużo zasypek;
  • rzadkie mycie okolic intymnych dziecka;
  • infekcje układu pokarmowego;
  • biegunka;
  • rozszerzanie diety (zmienia się kupa niemowlaka);
  • upał;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • alergie pokarmowe;
  • uczulenie na pieluszki;
  • uczulenie na mokre chusteczki.

Objawy pieluszkowego zapalenia skóry: jak rozpoznać?

Rodzic bez problemu rozpozna odparzenie u niemowlaka. Na początku można zauważyć zaczerwienienie na pośladkach i w okolicy narządów płciowych dziecka. Jeśli rodzic zignoruje ten objaw, skóra będzie robiła się coraz bardziej czerwona, a maluszek niespokojny i płaczliwy. Na pośladkach mogą pojawić się również krostki, a nawet ranki.

Co na odparzenie pieluszkowe: maści i domowe sposoby

Zarówno by zapobiegać odparzeniom pieluszkowym, jak i przyśpieszyć gojenie podrażnionej skóry, niezbędna jest właściwa pielęgnacja. Ważne, by przy każdej zmianie pieluszki oczyszczać skórę, najlepiej wilgotną ściereczką (a nie chusteczkami) i dokładnie ją osuszać. Następnie należy zastosować natłuszczający preparat, który ochroni skórę przed podrażnieniami. Pieluszki powinny być często zmieniane, ale także istotne jest, by skórę często wietrzyć.

Gdy pojawią się podrażnienia, można dodatkowo zastosować preparaty apteczne na bazie alantoiny, lanoliny lub dekspantenolu, które są powszechnie stosowane w leczeniu odparzeń. Pomocne mogą być preparaty z pentanolem. Można je kupić bez recepty w aptece. Jako uzupełnienie leczenia warto stosować domowe sposoby na odparzenia, jak kąpiel w krochmalu, siemieniu lnianym czy rumianku.

Kiedy do lekarza z odparzeniem u niemowlaka

Niestety, jeśli stan skóry się pogorszy, konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie leczenia farmakologicznego. Lekarz postara się określić przyczynę odparzenia i może zalecić: glikokortykosteroidy, w tym np. hydrokortyzon, leki przeciwgrzybiczne, w tym np. klotrimazol, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub leki antyhistaminowe.

Czytaj także: https://mamadu.pl/144327,wyprawka-dla-noworodka-co-kupic-dla-noworodka-lista