Zamiast 540 procedur in vitro minister leczy niepłodność zdrowym odżywianiem? Niepłodni żądają wyjaśnień

List do Ministra Zdrowia w sprawie oburzającej kampanii medialnej
List do Ministra Zdrowia w sprawie oburzającej kampanii medialnej
Kampania sugeruje, że problemy z płodnością wynikają z rozwiązłości seksualnej. Niepłodni czują się oburzeni. Wystosowali list do Ministra Zdrowia.


Jest ich półtora miliona. Czują się poruszeni, obrażeni. Kampania, o której wczoraj pisaliśmy (Róbmy to jak króliki – tak MZ zachęca Polaków do rodzenia dzieci), obraża wiele środowisk. Zarówno wielodzietni, jak i osoby niepłodne wyrażają swoje oburzenie.

Stowarzyszenie Nasz Bocian w imieniu osób niepłodnych wystosowało list do resortu zdrowia. Żądają wyjaśnień i nie ma się im co dziwić. Dzięki programowi refundacji in vitro w latach 2013- 2016, urodziło się do tej pory ponad 8000 dzieci. Na kampanię o królikach wydano 3 miliony złotych. „Za kwotę, którą wydano na kampanię o królikach, można byłoby sfinansować 540 procedur in vitro, których poczęłoby się 170 dzieci” – tłumaczyła poruszona Anna Krawczak ze stowarzyszenia „Nasz Bocian” w radio TOK FM. Ale po co wydawać na in vitro, skoro można wyleczyć z niepłodności zdrowym odżywianiem i ruchem, prawda? Bo w całej tej sprawie nie tylko kwoty oburzają, ale i sam przekaz.

We wpisie na Facebooku Stowarzyszenia Nasz Bocian czytamy: - Konstanty Radziwiłł woli Wam powiedzieć - za Wasze podatki - że gdybyście nie byli rozwiąźli i nie 'skakali z kwiatka na kwiatek' dziś mielibyście "króliczą rodzinę".
Jak to możliwe, że w XXI wieku ze środków publicznych powstaje kampania, która sugeruje, że problemy z płodnością wynikają z rozwiązłości seksualnej?
Nowa kampania Ministerstwa Zdrowia

Chcesz poznać nasz sekret? Po pierwsze: dużo się ruszamy. Po drugie: zdrowo jemy. Po trzecie: nie stresujemy się, kiedy nie musimy. I po czwarte: nie używamy sobie. Więc jeśli chcesz kiedyś zostać rodzicem, weź przykład z królików

Stowarzyszenie Nasz Bocian podkreśla, że „stres odczuwany przez niepłodnych pacjentów znacząco wzrósł, odkąd Pańską decyzją wstrzymano Narodowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego in vitro (…) dużo ruchu i zdrowe jedzenie, zgodnie ze współczesną wiedzą medyczną, nie wpłynęły na udrożnienie jajowodów i usunięcie endometriozy u matek tych dzieci, ani nie zwiększyły liczby i morfologii plemników ich ojców”.


Głosy oburzenia nie milkną.
Komentarze z Facebooka

Zakpili sobie z niepłodnych. Tylu parom odebrano realną szansę na posiadanie potomstwa, w zamian zafundowali tę obraźliwą kampanię.
Za grosz myślenia, honoru, empatii.

Ja osobiście czuję się tą kampanią obrażony, że niby niepłodność to kara za skakanie z kwiatka na kwiatek...że to wynik odkładania dziecka aż zrobi się karierę, zbuduje dom, że to kara...i taka jest potem opinia w świecie. A prawda jest taka, że może to dotknąć każdego, bez względu na to, kim jesteśmy i co robimy z własnym życiem.

A jak się ma czuć mama 5 dzieci? Jak królik? Koszmar jakiś...Upokarzające dla wszystkich...

Jestem tak oburzona tym wszystkim, że dziś myślałam nawet, by skonsultować się z prawnikiem czy jest możliwy w przypadku tej reklamy pozew zbiorowy wobec ministerstwa o zniesławienie.

Marta Górna Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Nasz Bocian w imieniu niepłodnych żąda od Ministra Zdrowia odpowiedzi na 5 kluczowych pytań:

1. Jaki jest całościowy koszt wspomnianej kampanii społecznej, która została opłacona ze środków publicznych, a więc również podatków niepłodnych obywateli?

2. Kto jest adresatem tej kampanii?

3. Ilu pacjentów objęto leczeniem w ramach ministerialnego Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce, który Ministerstwo Zdrowia zainicjowało w dniu 01 września 2016 roku, a więc ponad rok temu?

4. Ile środków przeznaczyło Ministerstwo Zdrowia na realizację Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce od początku jego trwania do listopada 2017 roku?

5. Ile dzieci urodziło się w wyniku Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce do listopada 2017 roku?

Myślicie, że dostanie odpowiedź?

źródło:nasz-bocian.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Genialny patent na sen dla mam. Tego mogą nam pozazdrościć nasze babcie!