"Płyn dla dzieci Dropingo jest szkodliwy"? Mamy odpowiedź producenta na zarzuty

Płyn Dropingo – czy jest szkodliwy dla dzieci, czy nie?
Płyn Dropingo – czy jest szkodliwy dla dzieci, czy nie? materiały prasowe Dropingo
Od kilku tygodni w sieci krąży informacja o tym, jak szkodliwy dla dzieci jest płyn barwiący osad na zębach Dropingo. Ponieważ nasze czytelniczki zgłosiły, że także korzystają z tego preparatu, postanowiliśmy sprawdzić jego skład i poprosić o wypowiedź producenta.

Czy płyn Dropingo jest szkodliwy? Mamy wypowiedź producenta
O zarzutach wobec składu kosmetyku pisaliśmy wczoraj w artykule: Wszyscy straszyli przed szkodliwością tego płynu dla dzieci. Teraz posty znikają z ich tablic

Dziś otrzymaliśmy potwierdzenie, że produkt Dropingo jest zgodny z obowiązującym ustawodawstwem ws. produktów kosmetycznych w zakresie wykorzystywanych surowców i ich ilości. O jego bezpieczeństwie zapewniają dermatolodzy i stomatolodzy, którzy prowadzili badania.
Zespół Aflofarm Farmacja Polska
dla Mama:du.pl

Produkt kosmetyczny Dropingo zawiera w swoim składzie 0,5% barwnika błękitu brylantowego (CI 42090) oraz 2% substancji solubilizującej - polisorbatu 80 (Polysorbate 80). Produkt w opakowaniu 10 ml zawiera 51 mg CI 42090 oraz 203 mg polisorbatu 80.

Polisorbat 80 – niebezpieczny?
Polisorbat 80, który wzbudził niepokój niektórych użytkowników jest preparatem używanym powszechnie w przemyśle spożywczym, m.in.: w lodach, napojach bezalkoholowych, substytutach mleka i śmietany, gotowych sosach i zupach, preparatach witaminowych i mineralnych, czy emulsjach tłuszczowych do celów piekarskich.

Informacje, na które powołuje się osoba, która dokonała analizy składu chemicznego, dotyczą bardzo radykalnego badania, które polega na wstrzyknięciu do krwiobiegu substancji Polisorbat 80 noworodkom szczurów płci żeńskiej (na 4-7 dni po ich narodzinach).
Zespół Aflofarm Farmacja Polska
dla Mamadu:pl

Takie porównanie jest nieadekwatne i nieporównywalne — względem sposobu zastosowania substancji w produkcie Dropingo. Agencja Żywności i Leków, FDA – amerykańska agencja rządowa potwierdza, że polisorbat 80 jako substancja solubilizująca (taką funkcję pełni w Dropingo) w zależności od typu preparatu może być spożywana maksymalnie w ilościach aż do 475 mg od zalecanej dziennej dawki preparatu (co wynosi ponad 2 opakowania płynu Dropingo). Płynu z kolei jednorazowo używa się w ilości kilku kropli, a następnie wypluwa. Gdyby nawet doszło do połknięcia, ta dawka jest tak znikoma, że nie miała wpływu na zdrowie użytkownika.

Warto również podkreślić, że licznymi testami potwierdzono, że Polisorbat 80 jest niemutagenny i niekancerogenny, a rozległe badania ostrej i długotrwałej toksyczności doustnej u zwierząt doprowadziły do dowodów wskazujących na niski poziom toksyczności przy spożyciu doustnym Polisorbatów. Ponadto polisorbat 80 jest substancją, która zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej i Rady (WE) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącym produktów kosmetycznych dozwolona jest do stosowania w kosmetykach bez żadnych ograniczeń.

Jaki jest skład Dropingo? Prawda o błękicie brylantowym
Drugi preparat, który wzbudził niepokój internautów to błękit brylantowy. Tu jednak dostępne materiały dowodzą, że dziecko musiałoby spożyć ich nieprawdopodobne ilości, by można było zaobserwować działania niepożądane.
Zespół Aflofarm Farmacja Polska
dla Mama:du.pl

Jeżeli dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 6 mg/kg m.c./dzień, to zakładając, że masa ciała 3-letniego dziecka wynosi 12 kg (zgodnie z: “Scientific Opinion Guidance on selected default values to be used by the EFSA Scientific Committee, Scientific Panels and Units in the absence of actual measured data”), to dziecko mogłoby bezpiecznie połykać 72 mg błękitu brylantowego dziennie, co stanowi 1,4 opakowania płynu Dropingo.

Ponadto błękit brylantowy jest substancją, która zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej i Rady (WE) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącym produktów kosmetycznych dozwolona jest do stosowania w kosmetykach. Jedynym ograniczeniem do jego stosowania jako substancji barwiącej jest czystość surowca zgodna z: Purity criteria as sset out in Commission Directive 95/45/EC (E 133).

W związku z powyższym chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić, że produkt Dropingo jest całkowicie bezpieczny, a informacje na temat jego rzekomej szkodliwości są nieprawdziwe, a informacja o rakotwórczym działaniu dotyczy substancji "triklosan", której nie ma w składzie kosmetyku Dropingo.


Niestety informacje powielane w internecie nie zawsze okazują się prawdziwe i mogą zaniepokoić wielu rodziców. Warto wiec doczytywać i szukać informacji na dany temat, by móc świadomie podjąć decyzję.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE