
O zarzutach wobec składu kosmetyku pisaliśmy wczoraj w artykule: Wszyscy straszyli przed szkodliwością tego płynu dla dzieci. Teraz posty znikają z ich tablic
Produkt kosmetyczny Dropingo zawiera w swoim składzie 0,5% barwnika błękitu brylantowego (CI 42090) oraz 2% substancji solubilizującej - polisorbatu 80 (Polysorbate 80). Produkt w opakowaniu 10 ml zawiera 51 mg CI 42090 oraz 203 mg polisorbatu 80.
Polisorbat 80, który wzbudził niepokój niektórych użytkowników jest preparatem używanym powszechnie w przemyśle spożywczym, m.in.: w lodach, napojach bezalkoholowych, substytutach mleka i śmietany, gotowych sosach i zupach, preparatach witaminowych i mineralnych, czy emulsjach tłuszczowych do celów piekarskich.
Takie porównanie jest nieadekwatne i nieporównywalne — względem sposobu zastosowania substancji w produkcie Dropingo. Agencja Żywności i Leków, FDA – amerykańska agencja rządowa potwierdza, że polisorbat 80 jako substancja solubilizująca (taką funkcję pełni w Dropingo) w zależności od typu preparatu może być spożywana maksymalnie w ilościach aż do 475 mg od zalecanej dziennej dawki preparatu (co wynosi ponad 2 opakowania płynu Dropingo). Płynu z kolei jednorazowo używa się w ilości kilku kropli, a następnie wypluwa. Gdyby nawet doszło do połknięcia, ta dawka jest tak znikoma, że nie miała wpływu na zdrowie użytkownika.
Drugi preparat, który wzbudził niepokój internautów to błękit brylantowy. Tu jednak dostępne materiały dowodzą, że dziecko musiałoby spożyć ich nieprawdopodobne ilości, by można było zaobserwować działania niepożądane.
Jeżeli dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 6 mg/kg m.c./dzień, to zakładając, że masa ciała 3-letniego dziecka wynosi 12 kg (zgodnie z: “Scientific Opinion Guidance on selected default values to be used by the EFSA Scientific Committee, Scientific Panels and Units in the absence of actual measured data”), to dziecko mogłoby bezpiecznie połykać 72 mg błękitu brylantowego dziennie, co stanowi 1,4 opakowania płynu Dropingo.
Ponadto błękit brylantowy jest substancją, która zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej i Rady (WE) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącym produktów kosmetycznych dozwolona jest
do stosowania w kosmetykach. Jedynym ograniczeniem do jego stosowania jako substancji barwiącej jest czystość surowca zgodna z: Purity criteria as sset out in Commission Directive 95/45/EC (E 133).
Może cię zainteresować także: Silny środek odtłuszczający, pianotwórczy i drażniący! Poddaliśmy analizie skład Pianotworów