Kolejne zmiany. Od 1 października dzieci będą mogły chorować tylko w dni robocze

Pediatrzy nie będą zatrudniani w przychodniach.
Pediatrzy nie będą zatrudniani w przychodniach. leaf / 123RF
Minister Zdrowia i NFZ jakoś nie dostrzegają problemu, choć oburzenie rodziców po raz kolejny dowodzi, jak wielkim problemem jest najnowsza decyzja.

Pobożne życzenia
Dzieci mają chorować tylko w dni robocze. Absolutnie nie powinny tego robić w weekendy, a nie daj boże w dni świąteczne. Powód? Okazuje się, że placówki opieki całodobowej, które do tej pory dostawały dodatkowe punkty i pieniądze za zatrudnianie pediatrów, teraz ich nie będą już otrzymywać. Choć rzeczniczka krakowskiego NFZ, Aleksandra Kwiecień liczy, że świadczeniobiorcy będą nadal zatrudniać dodatkowo lekarzy pediatrów, to rozumie też, że mogą oni tego zaprzestać. "Nie możemy im stawiać takiego wymogu".


Jaki to daje efekt? Np. w Krakowie rodzice z chorym dzieckiem będą mogli udać się w nocy tylko do jednej przychodni w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika. W tak ogromnym mieście jak Kraków, jak donosi Tok.fm. dla chorych dzieci ma być dostępny tylko jeden pediatra. Trudno nawet sobie wyobrazić, jakie mogą być kolejki do niego, a nie każda infekcja będzie mogła poczekać do poniedziałku.

Pediatra leczy dzieci do 7. roku życia
Nowa reforma zdrowia po raz kolejny uderza w dzieci. Ostatnio głośno było o tym, że ministerstwo chciało, by dzieci były leczone przez pediatrów tylko do 7. roku życia. Potem mieliby się nimi zająć lekarze rodzinni. Sprawa nagłośniona przez byłego Ministra Zdrowia, Bartosza Arłukowicza, wywołała dużo negatywnych reakcji i komentarzy. Pisaliśmy o sprawie: Kolejne zmiany dotyczące leczenia dzieci. Były Minister Zdrowia zdradza szczegóły


Odnośnie tego pomysłu, głos w dyskusji zajęła Premier Beata Szydło, która nakazała Ministrowi Zdrowia usunięcie tego zapisu z ustawy i pozostawienie opieki nad dziećmi do 18. r. ż. pediatrom. Oszczędności trzeba było jednak szukać dalej, więc zwolnienie przychodni z obowiązku zatrudniania pediatrów, z pewnością spowoduje, że zabraknie ich w placówkach. Wiadomo, że szpitale i przychodnie będą starały się wybierać te usługi z pakietu, za które dostaną najwięcej punktów. Myślenie, że placówki będą wbrew rozsądkowi i logice płacić lekarzowi, którego nie muszą mieć w swojej ofercie, jest jak zawsze tylko pobożnym życzeniem.

Czy w tej sprawie także uda się jeszcze coś wynegocjować?

źródło: Tok.fm

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE